København je eno izmed prvih enajstih mest, ki so se leta 1987 pridružila iniciativi zdravih mest pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije. Zdaj je iniciativi pridruženih že 1400 mest, ki gradijo pločnike po mestu, prebivalce spodbujajo k hoji in gibanju, poskušajo ustvarjati zadovoljne skupnosti, v katerih so povezani tako stari kot mladi. Finsko mesto Turku prebivalcem ponuja »zlato vstopnico« za 39 evrov, ki omogoča kar šest mesecev vstopa v vse objekte, kjer se odvijajo športne aktivnosti, gledališča in koncerti. Newcastle organizira predvajanje filmov za ljudi, ki trpijo za demenco. Dunaj organizira skupinske vadbe za predšolske otroke in starejše.
S spodbujanjem zdravega življenja v Københavnu so izredno uspešni. »Mesto ponuja odlične povezave in varno vožnjo za kolesarje, hrana v javnih institucijah je zdrava, v številnih podjetjih ponujajo programe, ki kadilcem pomagajo opustiti nevarno razvado,« je pojasnila vodja javnega zdravja v danskem glavnem mestu Katrine Schjonning. V Københavnu na delo vsak dan kolesari kar 62 odstotkov prebivalcev. »To ne počnejo samo zaradi zdravja, temveč tudi zaradi tega, ker jim je tako lažje,« je še dodala.
Ker Danci ne marajo, da jim nekdo nekaj prepove ali ukaže, imajo v Københavnu še vedno veliko težav s kajenjem na javnih površinah – predvsem otroških igriščih – in pitjem alkohola. Čeprav velja prepoved kajenja v javnih institucijah in gostinskih lokalih, je veliko barov ohranilo možnost kajenja. »Vprašanje kajenja je na Danskem zelo spolitizirano. Kajenje je postalo človekova pravica. Če nekdo kadi na otroškem igrišču, ga lahko opozorite, a kazni ne bo dobil,« je pojasnila Schjonningova. Enako je s pitjem alkohola, ki je del danske kulture. Cene alkohola in cigaret so na Danskem visoke, zato se veliko prebivalcev odpravi v sosednjo Nemčijo in si doma naredi zalogo.
Mesto za kolesarje
København je narejen za kolesa in ne avtomobile. Ob kolesarskih poteh so nameščeni smetnjaki, ki so videti, kot da bi bili pijani, v resnici pa so oblikovani tako, da kolesarji, ki med vožnjo pogosto srkajo kavo, brez težav lončke odvržejo vanje. Pri semaforjih se pri rdeči luči dvigne posebna stopnička, na katero se kolesarji lahko naslonijo ne da bi stopili s kolesa.
V mestu imajo prebivalci na voljo ogromno iniciativ, ki se ukvarjajo z duševnimi težavami, sproščanjem, obvladovanjem stresa itd. Preventiva na področju zdravstva poziva ženske in moške različnih starosti, naj obiščejo zdravnika, k bolj zdravem življenju pa pripomore tudi krajši delovni teden (37 ur).