9. 3. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Krema za sončenje – varna za ljudi in okolje
9. 3. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Vsako leto slišimo vrsto opozoril, da moramo uporabljati kremo za sončenje. Opozorila so glasna predvsem poleti, ko dermatologi svetujejo, da kremo za sončenje na kožo nanesemo po vsakem kopanju. Čeprav smo ljudje zaščiteni pred opeklinami in imamo posledično manj možnosti za razvoj kožnega raka, s kremami negativno vplivamo na okolje.
Na okolje in življenje v morjih negativno vplivata predvsem dve kemikaliji, ki nas branita pred škodljivimi UV žarki. Oksibenzon in oktinoksat škodljivo vplivata na koralne grebene, pri nekaterih pa naj bi celo povzročala resne alergične reakcije kože. V morja se vsako leto izpere okoli 14 tisoč ton omenjenih kemikalij.
Znanstveniki na univerzi na Floridi so našli alternativo omenjenim kemikalijam, ki naj bi bila veliko bolj prijazna koži in okolju. To so aminokisline shinorine, ki jih najdemo v rdečih algah. Težava nastane v načinu pridobivanja aminokislin, saj je rdeče alge treba vzgajati kar dve leti, nato pa je časovno potraten še proces izločanja omenjene sestavine.
V raziskavi, objavljeni v znanstvenem glasilu ACS Synthetic Biology, so znanstveniki opisali hitrejšo metodo, v okviru katere bi aminokisline pridobivali s pomočjo hitro rastočih cianobakterij (Synechocystis), ki bi služile kot gostujoče celice. Znanstvenikom je s takšno metodo uspelo v samo dveh tednih proizvesti 2,37 miligrama aminokislin, ki so po preizkusu pokazale, da kožne celice ščitijo pred UV žarki.