11. 4. 2020 | Besedilo: K. Ž./STA
Kurjenje zelenega odreza v naravi prepovedano
11. 4. 2020 | Besedilo: K. Ž./STA
Zaradi kurjenja in požarov v naravi imajo gasilci te dni veliko dela.
Gasilci so morali danes na več krajih posredovati zaradi požarov v naravi ali kurjenja na prostem. V celotni državi je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja in prepoved kurjenja na prostem.
Kljub prepovedi so občani kurili odpadno vejevje v naselju Jagodje v Občini Izola in na območju Šentviškega hriba v Ljubljani.
Kot je sporočila uprava za zaščito in reševanje, je v naselju Log v Občini Sevnica gorela podrast ob gozdu, ob poti proti Tromeji v Občini Kranjska Gora so morali gasilci pogasiti nepogašeno kurišče v naravi, v naselju Leskovca v Občini Laško je gorel kup vej in okoliška podrast.
Na Gmajnicah in pri Koseškem bajerju v Ljubljani je gorela podrast, v bližini Dornberka v Občini Nova Gorica in pri naselju Trnje v Občini Pivka suha trava.
Kurjenje na prostem onesnažuje zrak
Ljudje se premalo zavedamo škodljivosti kurjenja na prostem, ki obremenjuje zunanji zrak z velikimi emisijami delcev PM10 in drugimi toksičnimi snovmi, opažajo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje. To velja tako za kurjenje odpadkov kot tudi za v Sloveniji še precej razširjeno kurjenje zelenega odreza in drugih vrtnih ostankov.
Kurjenje lesa, tudi na prostem, je namreč eden od zelo pomembnih virov onesnaževanja zunanjega zraka, kot so delci PM10, benzen, policiklični aromatski ogljikovodiki, formaldehid in ogljikov monoksid, ki imajo velik negativen vpliv na zdravje ljudi.
Pri kurjenju na prostem je treba opozoriti še na veliko požarno nevarnost, poleg tega pa z njim močno vplivamo na rastlinski in živalski svet požganih površin. Na pogoriščih vsako leto znova odženejo pionirske rastline, ki dobro prenašajo požig, bolj občutljivih in ponavadi tudi redkih rastlin pa tu ne bomo našli, še pravijo na ministrstvu.