1. 9. 2019 | Besedilo: T. S. P.
pitna voda, onesnaževanje, zbiralniki, posavje, odpadno olje, jedilno olje, bioditzel
Od odpadnega olja do biodizla
1. 9. 2019 | Besedilo: T. S. P.
pitna voda, onesnaževanje, zbiralniki, posavje, odpadno olje, jedilno olje, bioditzel
Liter odpadnega jedilnega olja lahko onesnaži milijon litrov pitne vode. Prebivalec Slovenije v povprečju odvrže 10,5 litrov odpadnega olja letno; z nepravilnim ločevanjem lahko s tem onesnaži 10 milijonov litrov vode. Ob primernem skladiščenju, oddajanju in predelavi pa lahko odpadno jedilno olje postane obnovljiv vir energije. Iz litra odpadnega jedilnega olja nastane 90 odstotkov biodizla ali bioplina, ekoloških goriv, ki ne onesnažujeta okolja.
Ravno zato so se v občini Brežice odločili, da bodo sodelovali v projektu Olje nekoliko drugače. Po celotni brežiški občini je Komunala Brežice izobraževalnim ustanovam razdelila posodice za odpadno jedilno olje in postavili 10 zbiralnikov za nadaljnjo uporabo odpadka. »Lokacije zanje smo skrbno izbrali, tako da bodo dostopne čim večjemu številu uporabnikov. Pripravili smo tudi kratek animirani film, v katerem je prikazano, kako je potrebno pravilno ravnati z odpadnim jedilnim oljem. Za boljšo ozaveščenost občanov smo uredili zloženke in imeli delavnico izdelovanja svečk. Veseli smo dobrega odziva, saj smo zbrali že veliko jedilnega olja, kar trikrat več kot pred dvema letoma,« je na novinarski konferenci o posebnostih in novostih evropskega projekta 'Olje nekoliko drugače' povedala mag. Jadranka Novoselc, direktorica Komunale Brežice.
PREBERITE ŠE: Pri ločevanju odpadkov še vedno napake
»Jedilno olje v gospodinjstvih je odpadek, ki ga je potrebno ustrezno zbirati in predati naprej. Z ločenim zbiranjem odpadnega jedilnega olja prispevamo k ohranitvi ekosistemov in k zmanjševanju stroškov delovanja javnega komunalnega sistema. Partnerji želimo z različnimi aktivnostmi, tudi izobraževalnimi delavnicami, uporabnikom približati perečo problematiko. Med drugim smo kupili vozilo za praznjenje uličnih zbiralnikov,« je pojasnil Mitja Udovč, direktor Komunale Sevnica.
»Občane prijazno pozivamo, da v zbiralnike prinašajo samo odpadno jedilno olje. Želimo si, da Posavje postane okoljsko najbolj ozaveščeno območje v Sloveniji,« je strnil Jože Leskovar, direktor sektorja komunale pri Kostaku Krško.
PREBERITE ŠE: Beli golf, za katerim diši po krompirčku