Zeleni projekti za boljši zrak v metropolah

27. 2. 2018 | Besedilo: T. S. P.

metropola, zrak, mesto, onesnaževanje

V metropolah se prebivalci srečujejo z močno onesnaženim zrakom, ki vpliva na njihovo počutje in zdravje. Zaradi gostega smoga je večkrat zmanjšana vidljivost, ki pa vpliva tudi na promet (predvsem zračni). V nadaljevanju predstavljamo nekaj projektov, s katerimi bodo mestne oblasti poskušale ali pa so že zagotovile boljši zrak v metropolah, obremenjenih z industrijo in prometom.

Kitajsko gozdno mesto, ki bo »jedlo smog«

Arhitekt, odgovoren za vertikalne vrtove v Milanu in Lozani, je pred kratkim predstavil projekt, v okviru katerega bi v neposredni bližini kitajskega mesta Liuzhou zgradil gozdno mesto. Arhitekturni biro Stefana Boerija načrtuje gradnjo stolpov, v celoti poraščenih z zelenjem, ki bi »požirali« smog. 40 tisoč dreves in en milijon drugega rastlinja bi raslo na balkonih in strehah nebotičnikov ob reki Liu. Novo naselje bo ponujalo bivališča 30 tisoč ljudem, vključevalo pa bo tudi dve šoli in več hotelov.

Prečiščevalec zraka, ki smog spreminja v nakit

Za ambicioznim projektom Brez smoga (Smog Free Project, op. p.) stoji oblikovalski studio Roosegaarde, ki je leta 2015 v Rotterdamu javnosti že predstavil poseben čistilni stolp. Sedem metrov visok stolp deluje kot sesalnik, ki vsrkava onesnažen zrak in ga s pomočjo posebne tehnologije čisti. Iz zračnikov nato prihajajo mehurčki svežega zraka. Stolp je že obkrožil svet, novega pa bodo v kratkem postavili v parku Jordana v Krakovu.

Izumitelj posebnega stolpa je iznašel tudi način, kako delce iz smoga spremeniti v »prstane«. Le kaj je lahko še bolj romantično, so se vprašali na britanskem The Telegraphu.

Avtobusne postaje, ki preprečuje onesnaževanje

Lani je londonsko okoljevarstveno tehnološko podjetje Airlabs v sodelovanju z Body Shop predstavilo več avtobusnih postaj na ulicah New Oxford, Tottenham Court Road in High Holborn, ki preprečujejo onesnaževanje. Manjše postaje s pomočjo posebnega sistema filtrov ujamejo onesnažen zrak in v okolje vrnejo za 95 odstotkov boljši zrak. S tem so Londončani, ki se gibajo v središču mesta, kjer je zrak najbolj obremenjen, izpostavljeni bolj zdravemu okolju.

Mesta brez avtomobilov

Veliko metropol razmišlja, da bi v centru mesta prepovedale promet. Belgijsko mesto Gent je že v devetdesetih letih prejšnjega stoletja predstavilo projekt, v okviru katerega je območje v velikosti 300 tisoč kvadratnih metrov v središču mesta spremenilo v območje brez avtomobilov. Do strogega centra je tako mogoče priti peš, s kolesom ali javnim prevozom.

Leta 2016 so se v Parizu, Madridu, Atenah in Mexico Cityju odločili, da bodo do leta 2025 prepovedali avtomobile z dizelskim motorjem. V Københavnu in Helsinkih so šli še korak dlje in napovedali, da bodo do leta 2025 postali CO2 nevtralni.

Drevo iz mahu

Zaradi močne poseljenosti in strnjenih zgradb v nekaterih mestih ne morejo posaditi dreves, s katerimi bi izboljšali kakovost zraka. Zato so se odločili namestiti posebne naravne in zelene filtre CityTree, ki so narejeni iz ogrodja, poraščenega z mahom. Navpične stene, poraščene z mahom naj bi veliko bolj učinkovito kot drevesa prečiščevale zrak in iz njega izločale prah, dušikov oksid in ozon. Postavljene so v Parizu, Berlinu, Bruslju in Hong Kongu.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE