Na natečaju lahko sodelujejo vse osnovne šole, srednje šole in vrtci (tako javni kot tudi zasebni zavodi), predšolski otroci, učenci in dijaki pa v okviru natečaja skozi projekte, prilagojene različnim starostnim skupinam, pridobivajo dodatno znanje in obravnavajo različne teme. Med 19 projekti, ki jih je izobraževalnim zavodom letos ponudilo Društvo Planet Zemlja, so tudi taki, ki obravnavajo področje zdravja, prehrane, vpliva toksinov, podnebnih sprememb, moči narave, izročila priprave kruha, pomena lokalne samooskrbe, odnosa do narave, pomena opazovanja okolja, možnosti vpliva na odločitve in drugi.
Vseslovenskega natečaja, ki poteka od leta 2010, se je do zdaj udeležilo več kot 180 zavodov, naziv jih je pridobilo več kot 120, v njem pa je aktivno sodelovalo več kot 32.000 otrok, mentorjev in staršev. Lani so prvič sodelovali tudi zasebni zavodi, letos pa vse prijavljene čakajo nove aktualne teme in delavnice.
Med projekti so tudi taki, ki uživajo podporo predsednika Republike Slovenije, na primer projekta Zemljo so nam posodili otroci in Veliki nemarni škornji. Nekateri projekti, denimo Energetska soseska junior, potekajo tudi na evropski ravni. Nosilci in strokovni sodelavci pri projektih pa niso le strokovnjaki društva Planet Zemlja, temveč tudi Znanstvena fundacija RS, Agencija RS za okolje, Kajakaška zveza RS, Gradbeni inštitut ZRMK, Zavod 112, Zavod Vista, Zavod Etno Eko, Zavod Tovarna trajnostnega turizma, Jarina – Zadruga za razvoj podeželja in svetovno gibanje Food Revolution.
Cilj projekta Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec je pomagati vzgojno-izobraževalnim ustanovam na poti k ohranjanju kulturnega, naravnega in nacionalnega izročila Slovenije, razvoju zdrave samopodobe posameznika ter spoštljivega in odgovornega odnosa človeka do okolja in narave. »S projektom želimo doseči, da bi odgovoren odnos do sočloveka, vseh živih bitij in narave, postal način življenja,« pravijo v Društvu Planet Zemlja.