»V postojnskih gozdovih danes primanjkuje skoraj 90 odstotkov rastlin in dreves. Zdaj postopoma uresničujemo obsežen načrt pogozdovanja, s katerim želimo gozdovom povrniti prejšnjo podobo,« pravi postojnski župan Igor Marentič, ki je tudi sam aktivno sodeloval pri akcijah sajenja drevesnih sadik. Obsežnejša je bila ta mesec, ko so osnovnošolci in številne skupine prostovoljcev iz različnih javnih zavodov v občinskih gozdovih posadili 6.000 mladih dreves različnih vrst.
Marca pa so v občini ob sprehajalni poti na hrib Sovič, priljubljeni sprehajalni točki Postojnčanov in obiskovalcev, zasadili 600 sadik belega gabra. »Drevje, ki je včasih gosto poraščalo hrib, je bilo pred dvema letoma skoraj povsem uničeno, o čemer še danes priča opustel hrib. Z zasaditvijo belega gabra smo poskrbeli, da domačini in obiskovalci Postojne lahko spet uživajo na sprehodih, brez skrbi, da bi s strmega pobočja na sprehajalno pot spolzela brežina ali se odkrušilo kamenje,« pravi Robert Rogič, direktor in lastnik podjetja Hortikultura Sežana, ki je hkrati koncesionar za hortikulturo v postojnski občini.
Sovič, ki se dviga na 677 metrih nadmorske višine, je zdaj odlična razgledna točka na mesto in pokrajino. Z ureditvijo pešpoti iz mestnega središča prek starega mestnega jedra Majlont do razgledišča na ruševinah gradu na Soviču so v občini obogatili ponudbo zelenega turizma tako za občane kot tudi za obiskovalce Postojne. »Zasaditev dreves in postavitev varovalne ograje ob sprehajalni poti je prvi korak,« je povedal Andrej Berginc, podžupan Občina Postojna in vodja projektne skupine za oživitev Soviča. Na občini si namreč prizadevajo obnoviti in oživiti zgodovinski del Soviča, v okviru tega bi radi obnovili grad, uredili turistične razgledne točke za sprehajalce in tudi tekaške steze za športne navdušence. Za ta namen je občina zagotovila 100.000 evrov.