Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Priprave na licitacijo hlodov v polnem teku

Priprave na deveto licitacijo vrednejših sortimentov lesa v Slovenj Gradcu, ki bo konec januarja prihodnje leto potekala v Slovenj Gradcu, so v polnem teku. Decembra namreč lastnik gozdov izberejo in posekajo drevesa, ki imajo visokokakovosten les, primeren za prodajo na dražbi. Paradni drevesni vrsti, ki dosegata najvišje cene, sta gorski javor in oreh, zaželene pa so tudi sadne in druge redke drevesne vrste.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 16:59
3:23

Kakor pravijo na Zvezi lastnikov gozdov Slovenije, ki skupaj z Društvom lastnikov gozdov Mislinjske doline in v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije tudi letos organizira licitacijo vrednejših sortimentov lesa, se bodo v prvi polovici januarja hlodi zbirali v Slovenj Gradcu: »Lastniki bodo lahko od 2. do 15. januarja vozili hlode v Slovenj Gradec, in sicer na Preventovo parkirišče. Konec januarja si jih bodo ogledali kupci, ki bodo od 23. januarja do 2. februarja oddali zavezujoče ponudbe. Ponudbe se bodo odpirale 2. februarja, dan odprtih vrat, s katerim se tradicionalno zaključi licitacija vrednejših sortimentov lesa in ko si bo lahko hlode lahko ogledal vsakdo, ki ga to zanima, pa bo 12. februarja 2015.«

Na zvezi lastnikov gozdov svetujejo vsem lastnikom gozdov, ki bi radi sodelovali s prodajo sortimentov na licitaciji, da naj pred izbiro lesa za prodajo na pomoč pokličejo gozdarskega strokovnjaka oziroma revirnega gozdarja: »Ta jim bo lahko svetoval tako pri izbiri kot tudi pri krojenju lesa. Pri tem je treba poudariti, da ni pomembna količina, temveč kakovost lesa.« Stroške prevoza do razstavnega prostora v Slovenj Gradcu krije lastnik hlodov, zato je smiselno, da se lastniki povežejo med seboj ali pa prevoz organizirajo prek društev lastnikov gozdov.

Na zadnji licitaciji, ki je bila v začetku letošnjega leta, je sodelovalo 239 lastnikov lesa, večinoma iz Slovenije, nekaj jih je bilo tudi iz Avstrije in Hrvaške. Skupaj so pripeljali 1102 hloda v skupni izmeri 1170 kubičnih metrov. Podobno kot prejšnja leta je najvišjo ceno dosegel gorski javor, in sicer 8853 evrov za kubični meter, za celoten hlod pa je prodajalec iz Sevnice dobil 10.649 evrov. Kupec hloda je bil proizvajalec glasbil s Portugalske.

Na licitacijo je s ponudbami prišlo 24 kupcev, ki so oddali 3442 ponudb, 131 hlodov pa je ostalo brez ponudb. Med omenjenimi 24 kupci je bilo devet Avstrijcev, osem Slovencev, štirje Nemci ter po en kupec iz Hrvaške, Švice in Portugalske. Tuji kupci so tako kot prejšnja leta prednjačili po višini oddanih ponudb.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine