Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Raven toplogrednih plinov lani podrla rekorde

Količina toplogrednih plinov v Zemljinem ozračju je lani dosegla nove rekorde, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO), ki je del Združenih narodov. Rekordno visoke so bile tako ravni ogljikovega dioksida, ki je glavni krivec za globalno segrevanje, kot tudi metana in didušikovega oksida, je zapisano v letnem poročilu o toplogrednih plinih, ki ga je objavila WMO.
Ba. P./STA
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:32
2:09

Poročilo WMO prihaja le dan po tem, ko je program ZN za okolje (Unep) v torek sporočil, da možnosti, da bi dvig svetovnih temperatur omejili na dve stopinji Celzija v primerjavi z predindustrijskim obdobjem, hitro izginjajo. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se je namreč raven ogljikovega dioksida v atmosferi lani v primerjavi z letom 2011 povečala celo bolj od dolgoletnega povprečja desetih odstotnih točk in se s 393,1 delca na milijon nevarno približala simbolični meji 400 delcev na milijon. Ponekod na Arktiki je bila ta meja tudi presežena.

Vodja WMO Michel Jarraud je ob predstavitvi letnega poročila o toplogrednih plinih poudaril, da so izsledki »ponovno osvetlili, kako toplogredni plini, ki so produkt človeških dejavnosti, podirajo naravno ravnotežje naše atmosfere in bistveno prispevajo k podnebnim spremembam«.

Največ toplogrednih plinov nastaja pri pridobivanju elektrike iz fosilnih goriv ter v prometu in kmetijstvu. Kot ugotavlja poročilo WMO, se je tako imenovani učinek tople grede zaradi čedalje višjih ravni teh plinov v ozračju od leta 1990 do lani povečal za 32 odstotnih točk. Za 80 odstotkov tega je kriv ogljikov dioksid.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine