"September v Ljubljani je že tradicionalno v znamenju evropskega tedna mobilnosti, najbolj razširjene kampanje za spodbujanje trajnostne mobilnosti v mestih, v kateri aktivno sodelujemo že 15. leto zapored," so zapisali na ljubljanski mestni občini. Slovenska prestolnica je v okviru tega evropskega tedna že dvakrat prejela tudi nagrado.
"Kampanjo bomo letos še razširili in nadgradili, saj bodo aktivnosti potekale cel mesec in bodo podkrepljene s številnimi trajnimi zelenimi ukrepi," obljubljajo. Med njimi so odprtje prenovljenih javnih prostorov, prometne izboljšave, namenjene predvsem pešcem in kolesarjem, širitev sistema Bicikelj in odprtje Koloparka, nova kolesarska stojala na končnih postajah mestnih avtobusov, kolesarski letopis 2014-2015 in postavitev novih polnilnic za električna vozila.
V zeleni prestolnici Evrope ob tem znova vabijo meščanke in meščane k premisleku o individualnem zelenem udejstvovanju za skupno zeleno prihodnost. "To pomeni, da vsak sam pri sebi premisli, kako lahko potuje bolj premišljeno, bolj zdravo in z manj negativnimi vplivi na okolje in družbo. To je namreč ključna tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti, ki poteka pod sloganom Pametna mobilnost za gospodarsko uspešnost," so poudarili na ljubljanski občini.
V informacijski točki pred ljubljansko mestno hišo bo tudi v septembru potekal pester program. Ljubljanski potniški promet (LPP) med drugim vabi na brezplačne vožnje z električnim vlakcem Urbanom, predstavlja pa tudi novo storitev: prevoz na klic z novimi električnimi vozili eurban. Na dan brez avtomobila, 22. septembra, bo vožnja z mestnimi avtobusi brezplačna.
Ob koncih tedna na trajnostne izlete vabita Planinsko in Kolesarsko društvo LPP. S Turizmom Ljubljana lahko posamezniki pretečejo mesto ali prekolesarijo tematske poti. Pred mestno hišo se bodo lahko naučili popraviti svoje kolo ali pa ga prepustili strokovnjaku - brezplačno.
Pester bo znova program za otroke, ki ga bodo izvajali tudi v vrtcih in šolah. Obetajo se še kolesarske ture in spoznavanje mesta skozi tematsko fotoorientacijo, prikaz okolju prijaznih vozil in zanimivih prevoznih sredstev ter Ovirantlon. V ljubljanski mestni občini obljubljajo športne dejavnosti, dejavnosti s področja aktivnega življenjskega sloga ter zdrave mobilnosti, v ospredju bodo prometna varnost, kultura v prometu in varčna vožnja.
Konec septembra, ko bo v Ljubljani potekal tudi Festival za tretje življenjsko obdobje, pripravljajo tudi posebne delavnice in preizkušnje za starejše meščane. Predstavljali bodo tudi dva evropska projekta, ClairCity in SocialCar, pri katerih sodeluje Ljubljana.
V sodelovanju s Heinekenom pripravljajo tudi promocijsko kampanjo, ki izpostavlja kolesarjenje kot vsakodnevno obliko mobilnosti. Sodelujoči bodo lahko z obračanjem pedal prispevali k novi kolesarski infrastrukturi v Ljubljani.
V program zelene prestolnice so aktivno vpete tudi ljubljanske četrtne skupnosti, saj bo do konca leta vsaka izmed njih po tri tedne zelena ambasadorka. Trenutna ambasadorka je Četrtna skupnost Bežigrad, ki bo 18. septembra štafeto predala Četrtni skupnosti Trnovo.
Na dan brez avtomobila pa bodo v zelenem programu sodelovale vse ljubljanske četrtne skupnosti. Zato bodo v vseh 17 četrtnih skupnostih omejili motorni promet na eni od tamkajšnjih cest in na tem prostoru izvedli raznolik program.
Ljubljana je v zadnjem obdobju na področju trajnostne mobilnosti največji premik naredila z zaprtjem Slovenske ceste za splošni promet. Vse bolj okolju prijazen je mestni potniški promet, ki se od letošnjega maja ponaša s 30 novimi okolju prijaznimi avtobusi.
Z julijem je prestolnica kot prva v Sloveniji uvedla še eno novost, in sicer možnost najema in uporabe avtomobila po potrebi oz. "car sharinga". Sistem Avant2go so po načelih trajnostnega sobivanja razvili v podjetju Avantcar ob podpori družbe Comtrade, sistem pa omogoča souporabo izključno električnih vozil.