Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Svetovalnica: Me sosed lahko toži za soglasje

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca, ki ga zanima, ali sosed lahko prek odvetnika iztoži soglasje za sončno elektrarno na skupni strehi, ki pa ga iz varnostnih vidikov ne želi podati.
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock
Urša Zupan
10. 4. 2023 | 20:14
22. 10. 2024 | 19:16
4:19

Pozdravljeni.

V dvostanovanjski hiši (moj delež 35 %, sosedov 65 %) bi sosed rad soglasje za montažo sončne elektrarne (panelov) na streho.

Sosed ima zgornje stanovanje montažne gradnje, kar pomeni, da je podstrešje brez tramovja, nosilnost strešne pločevine je prepletena z lesenimi letvami. Strešna kritina je nova, ostalo pa je staro že 43 let. Ob močnejšem vetru me je vedno strah, da bi veter odnesel streho.

Sosed bi jo sedaj še obremenil s paneli, teže pribl. 600 kg. Je tudi zelo svojeglav in nesramen, in tudi iz tega razloga mu ne izdam soglasja. Zdaj mi preko odvetnice grozi s tožbo. Zanima me, ali lahko iztožijo soglasje, ki sem ga zavrnil?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem, ker si kot upokojenec ne morem najeti odvetnika.

Lep pozdrav.


bralec

Pozdravljeni,

naj na začetku poudarim, da bi za bolj konkreten odgovor morala natančno preučiti celotno situacijo, saj kar nekaj dejavnikov vpliva na uspešnost tožbe, ki jo omenjate. V nadaljevanju bom podala nekaj dejstev in svojih domnev glede na razpoložljive informacije.

Hiša, v kateri živite, je v solastnini, ki je urejena v Stvarnopravnem zakoniku. Pri solastnini gre za lastninsko pravico več oseb na nerazdeljeni stvari, in sicer v določenem idealnem deležu. Vsak solastnik ima v skladu s svojim deležem pravico stvar uporabljati, z njo razpolagati in uživati njene sadove. Torej je lastninska pravica omejena, saj se izvršuje samo skladno oziroma v obsegu idealnih deležev. Vsak solastnik tudi lahko razpolaga s stvarjo. Če razpolaga s celoto, je potrebno soglasje vseh solastnikov, če pa razpolaga samo s svojim idealnim deležem pa lahko to stori brez soglasja. 

Ker je vaše vprašanje povezano z investicijo na strehi, ki je skupna, se bom osredotočila na upravljanje s stvarjo v solastnini, pri čemer moramo ločiti med posli rednega upravljanja s stvarjo in posli izrednega upravljanja s stvarjo v solastnini. Za posle rednega upravljanja s stvarjo je potrebno soglasje solastnikov, katerih idealni deleži presegajo polovico. Če imata dva solastnika enak idealni delež, pa morata tudi v poslih rednega upravljanja doseči soglasje. Med redne posle sodijo posli za vzdrževanje in obratovanje stvari. V primerih, ko govorimo o poslih, ki presegajo okvire rednega upravljanja, pa morajo soglasje dati vsi solastniki skupaj, saj gre za posle izrednega upravljanja. Namestitev sončne elektrarne na streho v solastnini je zagotovo predmet izrednega upravljanja s stvarjo in zato je solastnik pravilno postopal, ko vas je prosil za soglasje. Soglasja iz varnostnih razlogov (menite, da namestitev sončne elektrarne ne bi bila varna) niste podali, kar je zagotovo razjezilo vašega solastnika. Skladno s šestim odstavkom 67. člena Stvarnopravnega zakonika imajo solastniki, ki razpolagajo skupaj z več kot polovico idealnih deležev, pravico, da sodišču predlagajo, da v nepravdnem postopku odloči o poslu, ki presega okvire rednega upravljanja. Pri odločanju seveda sodišče upošteva, za kakšen posel gre, kako so razporejene koristi, bremena in kakšne so še druge posledice za solastnike, ki s poslom niso soglašali.

Ker posla ne poznam, zaradi omenjenih razlogov tudi težko komentiram, ali bi bil vaš solastnik s tožbo uspešen, bi vam pa predlagala, da se s solastnikom vseeno še enkrat poskusite pogovoriti o svojih zadržkih, še zlasti, ker so varnostne narave.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine