Namen kampanje Zelena mesta je pomagati mestom po svetu, da postanejo bolj trajnostna in da čim bolj zmanjšajo ogljični odtis. S tremi ključnimi elementi – z zgradbami, energijo in prometom (trajnostno mobilnostjo) – želi organizacija Mreža dneva Zemlje (Earth Day Network) pospešiti prehod mest v čistejšo, bolj zdravo in gospodarsko uspešnejšo prihodnost z izboljšavami v učinkovitosti in naložbami v obnovljive tehnologije.
Večina sveta pridobiva energijo iz zastarelih energetskih sistemov, ki so neučinkoviti in hkrati veliki onesnaževalci. Da bi mesta postala bolj trajnostna, je treba preoblikovati trenutni sistem, spodbuditi prehod k energetski učinkovitosti in obnovljivim virom energije ter izvesti trajnostne rešitve, primerne času, v katerem živimo, poudarjajo v Mreži dneva Zemlje.
Zgradbe so vir skorajda tretjine vseh toplogrednih izpustov na svetu. Z večjo učinkovitostjo in izboljšanimi načrti zgradb lahko te izpuste močno zmanjšamo. Promet pa je povsod po svetu najhitreje rastoči vir izpustov toplogrednih plinov. Za zmanjšanje izpustov in smoga je treba zvišati standarde, povečati možnosti trajnostne mobilnosti (javnega prevoza), vlagati v alternativne načine prevoza ter izboljšati peš cone in kolesarske poti po mestih.
Podnebne spremembe že dolgo niso zgolj okoljski problem, so tudi in predvsem razvojni izziv, saj prehod na nizkoogljično družbo zahteva ukrepanje predvsem na gospodarski ravni, ob pravilni izvedbi pa lahko prinese nov zagon gospodarstva in nova delovna mesta. Prilagajanje na podnebne spremembe je tudi vprašanje z močno moralno in etično komponento, ker bodo najhuje prizadete najmanj razvite države, ki ne prispevajo veliko k podnebnim spremembam, ter seveda prihodnje generacije.
Obeleževanju dneva Zemlje se danes s številnimi dogodki pridružujemo tudi v Sloveniji. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje skupaj s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti ter Alumni klubom geografov Univerze v Ljubljani pripravlja okroglo mizo z naslovom Evropske regionalne strategije in Slovenija. V Mariboru med drugim potekajo prireditve Zaploskajmo Zemlji v organizaciji Zveze prijateljev mladine Maribor, Bistro glavo varuje čelada, ki jo organizira Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Maribor, Barviti kesoni za prijaznejši Maribor, ki jo organizira podjetje Snaga Maribor. V Mariboru poteka tudi konferenca E-mobilnost: Poslovna priložnost za Slovenijo, v Ljubljani pa predstavitev o podnebnih spremembah organizira Agencija RS za okolje v sodelovanju z nevladnimi organizacijami.
Na Gospodarskem razstavišču so podelili priznanja zeleno pero ob koncu šolskega tekmovanja v pripravi novinarskega prispevka na temo ohranjanja narave in varovanja okolja, ki ga je pripravilo društvo Planet Zemlja. Podelili so tudi priznanja sodelujočim v vseslovenskem natečaju Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec.
Razvojni center Srca Slovenije v Dolu pri Ljubljani organizira okroglo mizo z naslovom Ali znamo varčevati z energijo. Na dan Zemlje se bodo spomnili tudi v Novem mestu, v Kopru pa poteka predstavitev rezultatov raziskovalnih projektov, posvečenih tematikam ekologije, živalske etike, trajnostnega razvoja in prostora, ki jo prireja Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem.