Kot so sporočili iz vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, se v Sloveniji soočamo s problemom prevelike onesnaženosti zraka, ki je med drugim posledica množične uporabe lesa v zastarelih kurilnih napravah za ogrevanje gospodinjstev ter intenzivnega tranzitnega in lokalnega cestnega motornega prometa.
Ocene vplivov na zdravje kažejo, da bi se ob okvirni prepolovitvi ravni delcev na čezmerno onesnaženih območjih pričakovana življenjska doba podaljšala za pol do enega leta, zato pa je potrebna polna angažiranost pristojnih organov kot tudi vsakega posameznika, so izpostavili v sporočilu za javnost.
Ker je obstoječ sistem za spremljanje kakovosti zraka v Sloveniji zastarel, so se na Agenciji RS za okolje (Arso) odločili za pripravo projekta Sinica, ki bo sistem nadgradil.
Kot so še izpostavili na službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, je cilj projekta omogočiti celovito spremljanje stanja onesnaženosti zraka in pripravo strokovnih podlag za načrtovanje ter spremljanje izvajanja politik in ukrepov za izboljšanje kakovosti zraka v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo.
V okviru projekta bo vzpostavljen enovit sistem spremljanja izpustov, modelskega obravnavanja njihovega širjenja in pretvorb v zraku ter meritev ravni onesnaževal v zraku z naslednjimi cilji, ki hkrati predstavljajo tudi rezultate projekta.