Prvo šolsko tekmovanje v pripravi novinarskega prispevka na temo ohranjanja narave in varovanja okolja je potekalo v začetku februarja na tridesetih slovenskih šolah, nanj se je prijavilo 367 dijakov in učencev. Na državno tekmovanje, ki je potekalo 18. 3. 2014, pa se je uvrstilo 79 dijakov in učencev. Pravočasno je bilo oddanih 73 prispevkov, ki jih je komisija, v kateri so bili strokovnjaki s področja okoljevarstva, novinarstva in prosvete, ocenjevala z vidika vsebinskih, strokovnih, stilskih in inovacijskih učinkov.
»Zmagovalni prispevki so po mnenju strokovne komisije odražali smisel mladih avtorjev za opazovanje okolja, željo po raziskovanju in navdih za inovativnost. Z nekaj dodatne motivacije in usmerjanja s pomočjo mentorjev pa se nam v prihodnosti obeta generacija odličnih mladih eko novinarjev,« je povzela mnenje komisije predsednica društva Irena Mraz.
Tekmovanje je potekalo v treh kategorijah, in sicer osnovne šole 2. triada, osnovne šole 3. triada ter srednje šole. V prvem letu tekmovanja za priznanje Zeleno pero so največ točk in s tem zlata priznanja, osvojili naslednji učenci in dijaki:
Učenci in dijaki, ki so dosegli najmanj 70 odstotkov točk, bodo prejeli srebrna priznanja za Zeleno pero 2013/2014. (Rezultate natečaja si lahko ogledate na tej povezavi.) Slavnostna podelitev priznanj bo potekala na svetovni dan Zemlje, 22. aprila 2014, na Gospodarskem razstavišču Ljubljana.
S projektom Zeleno pero želi društvo Planet Zemlja mlade spodbuditi k aktivnemu raziskovanju lokalnega okolja in seznanjanju z okoljsko problematiko, s tem pa spodbuditi zavest, da lahko tudi sami sodelujejo pri pozitivnih spremembah v svojem kraju. V okviru šolskega tekmovanja so pripravili prispevke, ki so jih izražali skozi različne novinarske žanre, pisali pa so o aktualnih okoljevarstvenih problematikah. Priprave so bile zelo aktivne, saj je bilo potrebno veliko raziskovalnega dela, opravljenih je bilo tudi nekaj intervjujev s strokovnjaki. »Cilji tekmovanja so predvsem širjenje in poglabljanje znanja s področja okoljevarstva, ekologije in načel trajnostnega razvoja, ozaveščanje o pomenu razumevanja narave, njenih procesov ter zakonitosti, varovanja narave in lokalnih okoljskih težavah ter popularizacija trajnostnega odnosa do okolja,« poudarjajo v društvu Planet Zemlja.