Jelovica, ki je danes prepoznavna po energijsko varčnih, naravnih in do okolja prijaznih lesenih izdelkih, je v sedmih desetletjih postavila številne mejnike na področju montažne gradnje. Prve lesene hiše, ki so jih izdelali v starih obratih v Škofji Loki, predstavljajo korenine montažne gradnje na Slovenskem. Nove rešitve in izdelke so razvijali v sodelovanju z arhitekti. V ljubljanskih Murglah so, denimo, postavili naselje montažnih hiš, ki sta ga zasnovala arhitekta Marta in France Ivanšek in je pomenilo pravo revolucijo v stanovanjski zazidavi, še danes pa spada med elitna slovenska naselja.
Pozneje so, poleg številnih individualnih hiš, zrasla še druga naselja: v Škofji Loki (100 objektov), na Goriškem (112 objektov), v Posočju (164 objektov), na Kozjanskem (343 objektov), na Jesenice (62 objektov) ... Cela naselja so gradili tudi v tujini, med drugim v Rusiji (350 objektov), ZDA (120 objektov), Nemčiji (1200 objektov) in Italiji (1800 objektov). Z več kot 12.000 postavljenimi objekti po vsem svetu so postavili številne mejnike montažne gradnje.
Skupino Jelovica danes sestavljajo štiri družbe, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in prodajo hiš, oken, vrat ter polizdelkov iz lesa. V zadnjih letih se Jelovica uspešno predstavlja predvsem na zahtevnih zahodnih trgih, kamor izvozi več kot polovico izdelkov. Pri tem se ne omejuje zgolj na individualne hiše, ampak ponovno vse bolj vstopa v segment javnih objektov in večstanovanjskih stavb. Vsi objekti so nizkoenergijski, do okolja prijazni, narejeni iz lesa in drugih naravnih materialov, pravijo v podjetju.
Ob visoki obletnici bodo 31. januarja ob 12.15 v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani odprli razstavo Od korenin do neba, ki bo obiskovalce popeljala skozi 70 let ustvarjanja in oblikovanja Jelovičinih montažnih hiš. Na ogled bo do 24. februarja.
Vse, ki jih zanima montažna gradnja, njene korenine in perspektive, pa pred odprtjem razstave, ob 10. uri, vabijo na posvet, na katerem bodo zgodovino Jelovice in njihove montažne hiše predstavili različni sogovorniki, ki so soustvarjali ikono slovenskega gospodarstva. V ospredje bodo postavili les kot potencial gospodarstva, internacionalizacijo podjetij in inovativnost kulture bivanja, so še sporočili iz Jelovice. Prijave na brezplačni dogodek sprejemajo na recepcija@jelovica.si.