Kako izbrati pravo toplotno črpalko

21. 10. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Depostiphotos

energetska učinkovitost, MERKUR energija, ogrevanje, toplotna črpalka

Prehod na zeleno energijo bo uspešnejši, če bomo za svoj dom izbrali trajnostni ogrevalni sistem.

Toplotne črpalke so vedno bolj priljubljen sistem za ogrevanje. Njihovo delovanje je cenejše v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi. Kot energetsko učinkovita tehnologija za ogrevanje in hlajenje so primerne za novogradnje in prenove.

Pri nas se temperature čez leto močno spreminjajo, zato je zelo praktično, da lahko toplotna črpalka deluje tudi kot klimatska naprava. Čeprav vse toplotne črpalke ne omogočajo te funkcionalnosti, priporočamo, da izberete model, ki ponuja možnost avtomatskega preklapljanja med načinoma ogrevanja in hlajenja.

Toplotne črpalke ne ustvarjajo toplote, ampak približno 80 odstotkov toplotne energije pridobijo iz okolja (npr. iz zraka). Delujejo tako, da z uporabo hladilnih sredstev, ki krožijo med notranjimi in zunanjimi enotami, prerazporejajo toploto iz zraka, zemlje ali vode. Toplota se namreč vedno premika od bolj vročih predmetov in prostorov k hladnejšim.

Lastniki se za ogrevanje prostorov ali sanitarne vode najpogosteje odločajo za toplotno črpalko zrak-voda, ki v primerjavi z izvedbami voda-voda in voda-zemlja veljajo tudi za cenovno najdostopnejše. Zaradi razmeroma enostavne izvedbe jo lahko običajno brez večjih posegov namestimo v katerikoli objekt.

Kakovostni materiali kljubujejo vremenu in poškodbam

Pri nas se je 15. septembra uradno začela kurilna sezona, in sicer velja, da se začne tretji dan, ko je zunanja temperatura ob 21. uri tri dni zapored nižja ali enaka 12 °C. Prvi in eden najpomembnejših dejavnikov pri izbiri toplotne črpalke je kakovost sestavnih delov in materialov, iz katerih je izdelana. Življenjska doba takšne toplotne črpalke je ob pravilnem vzdrževanju lahko od 15 do 20 let.

Bistveno je, da sta kompresor in izmenjevalnik toplote iz res trpežnih materialov, ki prenesejo dolgotrajno obremenitev in različne vremenske razmere. Kompresor je srce toplotne črpalke, saj skrbi za učinkovitost sistema, zato mora biti zanesljiv. Tudi ohišje mora kljubovati vremenu, koroziji, UV-žarkom in mehanskim poškodbam. Kakovostna izolacija toplotne črpalke, ki zmanjša toplotne izgube, pa pripomore k boljšemu izkoristku energije.

Ena bolj priljubljenih toplotnih črpalk pri nas je Hi-Therma ATW Hisense, ki je primerna za ogrevanje, hlajenje in pripravo tople vode za gospodinjstva ter dobro deluje pri nizkih temperaturah. Črpalka dosega energijski razred A+++ in Poleg osnovnih funkcij ogrevanja in hlajenja omogoča pametno upravljanje z aplikacijo, in sicer v do sedmih prostorih.

Preden se odločite za pravo toplotno črpalko, se s strokovnjaki MERKUR energije dogovorite za ogled in informativni izračun ter celoten postopek vgradnje toplotne črpalke.

Trda voda – preveč oblog, ki ovirajo delovanje naprave

Še en pomemben dejavnik, ki vpliva na izbiro toplotne črpalke, je razmeroma trda voda pri nas, ki vsebuje visoke koncentracije mineralov, predvsem kalcija in magnezija, kar povzroča nabiranje vodnega kamna v ceveh in komponentah sistema, zlasti grelca oziroma bojlerja za sanitarno vodo.

Mineralne obloge delujejo kot izolator in zmanjšujejo pretok toplote. Zaradi tega se tudi poveča poraba energije in čas ogrevanja, zato je pri izbiri toplotne črpalke treba preveriti, ali ima sistem vgrajeno zaščito proti trdi vodi, ali pa razmisliti o vodnih filtrih ali mehčalcih vode. Nekateri rezervoarji za vodo so izdelani iz nerjavečega jekla.

Zanesljiva in učinkovita izbira, idealna za okolja s trdo vodo

Čeprav veliko vodnih rezervoarjev uporablja nerjaveče jeklo AISI 304, ta material ni idealen za zelo trdo vodo. Pri daljši izpostavljenosti lahko pride do korozije, kar bo skrajšalo življenjsko dobo naprave. Vodni rezervoar toplotne črpalke Hi-Therma ATW Hisense je iz visokokakovostnega nerjavečega jekla z oznako DUPLEX 2205, ki zagotavlja dolgo življenjsko dobo in odlično odpornost proti koroziji, kar je še posebej pomembno za agresivnejše vodne razmere na območjih s trdo vodo. Hisense uporablja visokokakovostne materiale, kar pomeni, da je primeren tudi za območja s trdo vodo.

Kompaktna zasnova in enostavna namestitev

Vedno preverite tudi dimenzije notranje in zunanje enote ter koliko prostora boste potrebovali za njihovo namestitev. Če imate na dvorišču ali v kleti bolj malo prostora, morate izbrati bolj kompaktne toplotne črpalke, ki zavzemajo manj prostora, hkrati pa ohranjajo visoko zmogljivost.

Poleg fizične velikosti je pomembno tudi, kako enostavno je integrirati toplotno črpalko v obstoječe ogrevalne in hladilne sisteme doma. Nekateri modeli toplotnih črpalk so zasnovani tako, da jih je mogoče enostavno povezati z drugimi sistemi, kot so sončni kolektorji ali obstoječi grelni sistemi, kar pripomore k večji prostorski učinkovitosti in boljši izkoriščenosti obstoječe infrastrukture.

Vgradnja toplotne črpalke je precej zahtevna, zato izberite takšno, ki omogoča enostavno vgradnjo in uporabo. Pred nakupom se pozanimajte, ali boste morali tudi razširiti elektroinštalacije ali cevovode, saj lahko to znatno poveča stroške in časovni okvir vgradnje.

Zunanja enota črpalke Hi-Therma ATW Hisense meri le 840 milimetrov v višino, zato jo lahko namestimo pod okno.

Pomemben podatek je tudi teža, ki je pri večini toplotnih črpalk 92 oziroma 105 kilogramov za zunanjo oziroma notranjo enoto, toplotna črpalka Hisense pa ima 77 oz. 90,5 kilograma.

Za primerjavo – Ecodan oziroma Zubadan proizvajalca Mitsubishi Electric v višino meri 1040 milimetrov in tehta 113,5 oziroma 124,5 kilograma, toplotna črpalka Fujitsu WaterStage pa v višino meri 900 milimetrov in tehta 92 oz. 99 kilogramov.

Naprava, ob kateri bo mogoče tudi mirno spati

Ste že kdaj hodili po mirni ulici in naenkrat zaslišali neko šumenje, ki je prihajalo z dvorišča hiše? Najprej ste se gotovo ustrašili, potem pa ste zagledali veliko kvadratno napravo. Odkrili ste vir hrupa in si prisegli, da bi znali izbrati boljše – sosedova toplotna črpalka proizvaja takšen hrup, da si ne predstavljate, da bi stala pod oknom vaše spalnice. Pa bi res znali izbrati boljše?

Pri nakupu toplotne črpalke morate upoštevati tudi glasnost naprave, saj lahko čezmeren hrup zmoti sosede in vpliva na kakovost bivanja. Glasnost toplotnih črpalk je večinoma med 40 in 60 decibeli (dB), a toplotne črpalke znamke Hisense izstopajo kot ene tišjih, saj med normalnim delovanjem njihova glasnost znaša med 48 in 53 dB, med tišjim načinom pa se zmanjša na le 42 do 44 dB, kar omogoča bolj prijetno in manj moteče okolje.

Kako velik prostor boste ogrevali

S pravilno izbiro toplotne črpalke boste zagotovili njeno optimalno delovanje in dolgoročne prihranke pri stroških ogrevanja in hlajenja.

Ena najpomembnejših stvari pri iskanju primerne toplotne črpalke je določanje zmogljivosti. Morda se zdi, da velikost toplotne črpalke ni tako pomembna, vendar lahko nepravilno dimenzionirana toplotna črpalka povzroči dodatne stroške. Na podlagi skupne kvadrature vseh bivalnih prostorov določimo velikost toplotne črpalke, ki mora biti dovolj velika in zmogljiva, da prostor učinkovito ogreje ali ohladi, sicer bo naprava ves čas delovala s polno močjo, saj bo poskušala doseči želeno temperaturo, kar bo zvišalo račun za elektriko.

V prostorih z visokimi stropi je skupna količina zraka v domu večja, kar pomeni, da boste morali izbrati večjo toplotno črpalko, sicer ne bo delovala dovolj učinkovito.

Tudi izbira prevelike toplotne črpalke v večini primerov ni učinkovita. Povzroča prevelik hrup, naprava se nenehno vklaplja in izklaplja, temperatura v prostoru pa je neenakomerna, kar je na splošno moteče.

Če želite kar najbolje izkoristiti toplotno črpalko, je bistveno, da izberete pravo. Na voljo so številni modeli toplotnih črpalk z različnimi konfiguracijami, ki jih morate izbrati glede na to, kako velik prostor boste ogrevali ter ali gre za primaren ogrevalni sistem, in glede na podnebje, v katerem živite.

Preverite tudi, ali toplotna črpalka podpira vgradnjo na radiatorje in talno gretje brez dodatnih razširitvenih kartic. Toplotne črpalke Hisense omogočajo tudi ogrevanje bazenske vode, poleg ogrevanja objekta in sanitarne vode. Posebnost te naprave je njena izjemna fleksibilnost – omogoča ogrevanje, hlajenje, ogrevanje bazena in povezavo s solarnimi kolektorji za toplo vodo. Poleg tega podpira različne temperature v do sedmih sobah, pri čemer se uporabljajo temperaturna stikala, enostaven pa je tudi barvni zaslon, ki ga je mogoče podvojiti na dodatnem mestu, da ni treba fizično dostopati do enote. Upravljanje je mogoče tudi z aplikacijo. Toplotne črpalke Hisense uporabljajo okolju prijazno hladilno sredstvo R32.

Najcenejša izbira pogosto ni najboljša

Pri izbiri toplotne črpalke upoštevajte vpliv trde vode, ki je v Sloveniji pogosta težava.

Učinkovitost toplotnih črpalk se meri s pomočjo grelnega števila COP (Coefficient Of Performance), ki izraža razmerje med proizvedeno toploto in porabljeno energijo in je zapisano med ključnimi podatki o napravi. Boljša toplotna črpalka bo imela višji COP, kar pomeni, da bo za enako količino toplote porabila manj električne energije.

Pri izbiri toplotne črpalke je pomembno preveriti razmerje med kakovostjo in ceno. Najcenejša izbira na dolgi rok pogosto ni najboljša. Pri nakupu kakovostne toplotne črpalke se višja začetna naložba lahko hitro povrne, saj bodo zaradi boljše energetske učinkovitosti stroški za ogrevanje in hlajenje praviloma nižji, poleg tega pa dražje naprave običajno delujejo zanesljiveje in imajo daljšo življenjsko dobo.

Nižja začetna cena manj kakovostnih toplotnih črpalk lahko pomeni, da boste imeli v prihodnjih letih več stroškov zaradi okvar in vzdrževanja.

Poleg učinkovitosti delovanja je treba upoštevati tudi, ali je naprava upravičena do državnih subvencij, ki so namenjene spodbujanju energetsko varčnih rešitev. Eko sklad za vgradnjo toplotnih črpalk ponuja denarne nepovratne spodbude in ugoden kredit po 1-% fiksni obresti meri, kar lahko bistveno zniža začetni strošek investicije.

V MERKUR energiji so na voljo toplotne črpalke priznanih proizvajalcev, kot so Hisense, Orca, LG, Panasonic, Hitachi, Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Cooper&Hunter. Ob nakupu toplotne črpalke poskrbijo za celovito izvedbo, od ogleda, strokovnega svetovanja in načrtovanja optimalne rešitve do priprave vloge za Eko sklad, dostave in montaže. Zagotavljajo do petletno jamstvo za proizvod in dveletno jamstvo za izvedbo (vgradnjo) toplotne črpalke za ogrevanje prostorov.


Naročnik oglasne vsebine je MERKUR energija

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE