Koliko lahko prihranite s sončno elektrarno

25. 10. 2021 | Besedilo: P. I. | Fotografije: ECE

električna energija, ECE, sončna elektrarna

Spreminjajoče se cene energentov tako na svetovnem kot na domačem trgu so še dodaten razlog za razmislek o postavitvi lastne sončne elektrarne.

Samooskrba z energijo je ne le trend, ampak postaja prvo pravo zagotovilo, da bomo v prihodnosti imeli večji nadzor nad mesečnimi stroški. In v časih, ko so cene energentov tako nestabilne, je odločitev za alternativni vir energije še kako na mestu.

Prav energija, ki jo pridobivamo od sonca, je v tem trenutku prava pot za večjo brezskrbnost in udobje v domačem domu. Sončna elektrarna je trenutno najboljša rešitev, s katero si zagotovimo elektriko za naše gospodinjstvo.

Z lastno sončno elektrarno boste dovolili soncu, da plačuje račune za električno energijo. Ali povedano drugače: stroški za elektriko se vam bodo znižali, nad njimi boste imeli večji nadzor, saj bo vaša sončna elektrarna oskrbovala samo vaš dom. Ključen pa je še en zelo pomemben vidik: trajnost. Sončna elektrarna je okolju prijazna, je tudi obnovljiv vir energije.


Tri glavne prednosti sončne elektrarne:

1 – zagotavlja prihranek
2 – zaščiti vas pred dvigi cen električne energije
3 – obvaruje okolje


Komu je sončna elektrarna namenjena

Sončna elektrarna je lahko investicija za prihodnost pri načrtovanju novogradnje ali prenovi starejše gradnje.

Samooskrbna sončna elektrarna je primerna predvsem za vse, ki imate večje potrebe po električni energiji – da imate ali razmišljate o toplotni črpalki in svoje električno vozilo napajate na domači vtičnici.

Pomembna je tudi površina in nosilnost strehe, na katero se praviloma postavljajo solarni paneli. Za najbolj optimalen izkoristek sončne energije je pomembna predvsem usmerjenost strehe, najboljša je južna lega, sledijo naklon strehe, optimalen je okoli 30 stopinj, sprejemljiv pa od 10 do 45 stopinj. Pri ravnih strehah se namesti ustrezno podkonstrukcijo, ki zagotovi naklon. Tudi morebitne senčne ovire, kot so drevesa ali druge zgradbe, vplivajo na izkoristek.

Kolikšen je dejanski mesečni prihranek

Kakšen bom vaš dejanski mesečni prihranek, je odvisno od več dejavnikov, za lažji vpogled v prihodnost pa so pri ECE razvili brezplačno spletno aplikacijo ECE sonce, ki omogoča hiter in jasen odgovor, ali se vam investicija v sončno elektrarno splača in ali je vaša streha sploh primerna za montažo. Pri snovanju aplikacije so predvideli namreč tudi vpogled v energijske potrebe objekta, na katerem bo postavljena sončna elektrarna. Aplikacija upošteva tudi trenutno in prihodnje stanje kurilnega vira, morebitno menjavo energenta, različne višine subvencij in tudi investicijo v nov vir ogrevanja.


Dobra novica: naložba, ki ji pripada subvencija

Naložbo v lastno sončno elektrarno subvencionira tudi Eko sklad, ki vam omogoča tudi ugodno kreditiranje. Subvencija trenutno znaša 80 EUR za vsak instaliran kilovat moči elektrarne.

Kaj to v številkah pomeni pri sončni elektrarni za hišo povprečne velikosti?

Konkretni odgovor je posredoval Gašper Ravnak, vodja službe razvoja energetskih rešitev pri podjetju ECE:"Vzemimo za primer hišo z gospodinjskim odjemom, ki za ogrevanje uporablja toplotno črpalko, ima letno porabo okoli 11.500 kWh in odjemno moč 14 kW. Moč sončne elektrarne lahko zakonsko dosega maksimalno 80 % priključne moči in tako pri 20 A varovalkah znaša 11,2 kW. Višina subvencije pri taki elektrarni bi znašala 2.016 EUR, če to upoštevamo pri končnem znesku, bi se ta gibal med 10.000 in 11.500 eur. Za takšno elektrarno bi bilo okvirno potrebnih 62 m2 strešne površine oziroma 6m2 za 1 instaliran kW moči. Življenjska doba take elektrarne je vsaj 30 let, tudi garancija na pravilno delovanje je zelo dolga. Glede na omenjeno preteklo porabo bi letni prihranek znašal okoli 1.200 EUR. Po izvedeni montaži bi namreč lastnik sončne elektrarne mesečno plačeval le akontacijo v višini okoli 15 EUR. Samooskrba pa je namenjena tudi večjim porabnikom z močjo do 43 kW."


Ko sonce zakrivajo oblaki …

Ena največjih skrbi, ko razmišljamo o lastni sončni elektrarni, je tudi ta, ali bo v primeru slabega vremena moj dom ostal brez elektrike. Brez skrbi: ko ni sonca, se bo vaš dom napajal iz omrežja. Sistem delovanja samooskrbnih sončnih elektrarn deluje po principu neto meritev v obdobju enega leta. Uporabnik plača razliko med količino, ki jo je v tem času prevzel iz omrežja, in količino proizvedene elektrike, ki jo je oddal v omrežje. Z optimalnim načrtovanjem velikosti sončne elektrarne, glede na potrebe gospodinjstva, se približamo popolni samooskrbi, kar pomeni, da je proizvodnja večja ali enaka porabi.

ECE: pravi partner na poti do sončne elektrarne

Ko izbirate optimalnega ponudnika izvedbe tako pomembne investicije, izberite partnerja, ki vam bo zagotovil ponudbo na ključ. V ECE zagotavljajo prav to – da bodo z vami skozi vse korake investicije in vam tako tudi omogočili hitrejšo pot do samooskrbe.

Projekt postavitve sončne elektrarne je povezan z mnogimi aktivnostmi, ki so lahko zelo obremenjujoče. Prav zato bodo pri ECE prevzeli to nalogo in uredili vse potrebno namesto vas: priprava projektne dokumentacije, pridobivanje soglasij in priprava vloge za subvencijo. Njihovi strokovnjaki vam bodo svetovali in vam zagotavljali stoodstotno podporo, najprej z informativno ponudbo, po ogledu na lokaciji pa tudi končno ponudbo, saj je treba ugotoviti tudi realno stanje kritine, dostopa do električne napeljave, morebitnih drugih okoliščin, ki lahko vplivajo na izvedbo in končni znesek.

Celoten postopek od prvega srečanja s strokovnjaki ECE in zagona sončne elektrarne traja v povprečju tri mesece.

Montaža je tudi nadvse hitra in neinvazivna, saj je praviloma zaključena že v enem dnevu.


Preverite, kako poteka ves postopek, in se prepričajte, zakaj je ECE pravi partner za vašo sončno elektrarno:



V sedmih korakih do sončne elektrarne:

  1. Pridobitev informativne ponudbe
  2. Podpis obrazca za ogled objekta
  3. Ogled in izmere objekta ter priprava ponudbe po ogledu
  4. Podpis predpogodbe in pooblastil za vodenje postopka do priklopa
  5. Ureditev potrebne dokumentacije
  6. Podpis pogodbe na podlagi pogojev za gradnjo
  7. Namestitev, prevzem in zagon sončne elektrarne

Posebna ugodnost za kupce energentov ECE

ECE vam omogoča, da del stroška za samooskrbno elektrarno plačate obročno, s plačili do 24 obrokov, v skupnem znesku do 2500 EUR.

Več informacij o pogojih za obročno plačilo najdete TUKAJ.



Naročnik oglasne vsebine je ECE

PREBERITE ŠE:  IZKUŠNJA BRALCA: RAČUN ZA ELEKTRIKO ZAMENJAL S KREDITOM ZA IZGRADNJO SONČNE ELEKTRARNE


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE