Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novogradnje

Do stanovanjske zadruge s pomočjo priročnika

Stanovanjske zadruge združijo posameznike z namenom, da skupaj rešijo svoje individualne stanovanjske probleme. Stanovanjske zadruge omogočajo združitev moči, znanj in finančnih sredstev posameznikov s sposobnostjo države in občin za financiranje in zagotavljanje javnega interesa na področju oskrbe s stanovanji. Na ta način prispevajo k večanju fonda dostopnih in kakovostnih stanovanj. Obenem lahko izboljšajo kakovost bivanja svojih članov.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
9. 2. 2019 | 11:20
22. 10. 2024 | 05:41
2:38

Umanotera in društvo Focus sta v okviru projekta Dovolj za vse: skupnostno upravljanje z življenjskimi viri pripravili priročnik za vzpostavitev stanovanjske zadruge. V njem definirajo, kaj je stanovanjska zadruga, kaj so njene prednosti in slabosti. »V stanovanjskih zadrugah zaradi participacije članov pri načrtovanju in vodenju stanovanjskega objekta stanovanjski prostori bolje odgovarjajo na potrebe stanovalcev, saj so upoštevane potrebe po skupnih prostorih in vzpostavljeni pogoji za skupne aktivnosti stanovalcev zgradbe. Zadružna skupnost lahko stanovalcem tudi bistveno olajša vsakdanje življenje (npr. pomoč pri varstvu otrok, pomoč starejšim, določena finančna pomoč pri izgubi rednega prihodka),« je med drugim navedeno pod koristmi zadruge v priročniku.

Da bi ustanovili stanovanjsko zadrugo, se mora povezati manjša skupina ljudi z nerazrešenim stanovanjskim problemom ter s skladno vizijo o kakovostnem bivanju. Organizirajo se sestanki, nato pa vzpostavijo organizacijske strukture. Člani določijo razvoj idejne zasnove in promocijo, nato pa sledi dogovarjanje z občino in iskanje primernih zemljišč ali stavb. Sledi priprava poslovnega načrta, pridobivanje sredstev, priprava projekta in gradnja. Koraki si ne sledijo nujno v tem zaporedju, lahko potekajo tudi hkrati, še navajajo v priročniku

»Izvedba projekta vzpostavitve stanovanjske zadruge prav gotovo ni enostavna. Zaradi potrebe po strokovnem znanju in sodelovanju s širokim naborom deležnikov ter zaradi nezanemarljivih stroškov projekta in neaktivnosti javnih akterjev na tem področju tovrstnih projektov zaenkrat pri nas še ni,« so dodali v zaključnem delu priročnika in izrazili upanje, da v prihodnosti bodo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine