Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novogradnje

Gradnja v lastni režiji: Projektant zahteva certifikate materialov tudi za izvedbo notranjih del

Za pridobitev uporabnega dovoljenja projektant od bralke zahteva tudi certifikate materialov za izvedbo notranjih del, ki so bila izvedena v lastni režiji. Zanima jo, ali je to stalna praksa in kateri zakon to določa.
Foto: Franck Boston/Shutterstock
Foto: Franck Boston/Shutterstock
15. 9. 2021 | 07:07
22. 10. 2024 | 15:14
6:24

Spoštovani,

s partnerjem sva trenutno v fazi pridobivanja uporabnega dovoljenja. Ker je bila gradnja izvedena v lastni režiji, sva kot investitorja zbrala vso potrebno dokumentacijo z izjavami izvajalcev (gradbena dela, elektro in strojne inštalacije), vendar sedaj odgovorni projektant zahteva A certifikate materialov tudi za izvedbo notranjih del, kot so parket, notranja vrata, certifikate od slikopleskarja, ipd.

Zanima me, ali je to stalna praksa ter v katerem zakonu, členu si lahko to preberem?

Vnaprej se zahvaljujem za vaš odgovor.

Lep pozdrav.


Špela
Dokazilo o zanesljivosti objekta

Spoštovana Špela,

vaše vprašanje se nanaša na pridobitev uporabnega dovoljenja. Zdaj so vprašanja o uporabnih dovoljenjih že nekaj časa »in«, veliko je vprašanj na to temo. To je tudi prav, saj vsak objekt potrebuje po začetku uporabe uporabno dovoljenje.

Zelo prav je, da sta s partnerjem ves čas gradnje zbirala dokumentacijo z izjavami izvajalcev, torej za gradbena dela in elektro in strojne inštalacije. Ker navajate, da ste hišo gradili v lastni režiji, domnevam, da ste zaključna dela, napr. izvedbo notranjih del, slikopleskarska dela, notranja vrata izvedli sami. In tukaj naj bi se pojavil problem, ker projektant zahteva, da tudi za ta dela predložite dokazila in ateste, predvidevam, da naj bi bilo to potrebno za Dokazilo o zanesljivosti objekta. Zanima vas od kod ta zahteva in ali je to stalna praksa ter na kakšni zakonski podlagi je to zahtevano.

Najprej naj navedem, da je pridobitev uporabnega dovoljenja opredeljena v 68. členu gradbenega zakona (Uradni list RS, št. 61/17, 72/17 – popr., 65/20 in 15/21 – ZDUOP).

V tem členu je jasno navedeno, da mora investitor na posebej predpisanem obrazcu po dokončanju gradnje vložiti zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja. Obrazec boste našli v Pravilniku o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov (Uradni list RS, št. 36/18, 51/18 – popr. in 197/20), v prilogi 18. Na spletu je na voljo v obliki, ki jo lahko izpolnite z računalnikom. Zahtevi se za izdajo uporabnega dovoljenja za stanovanjsko hišo se priložijo:

  • izjave projektanta, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene predpisane bistvene zahteve;
  • dokumentacija za pridobitev uporabnega dovoljenja z označenimi odstopanji od dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja;
  • dokazilo o zanesljivosti objekta;

Vlogo za izdajo uporabnega dovoljenja lahko vložite v svojem imenu ali pa pooblastite nekoga drugega. Ker navajate projektanta, bo moral ta podati izjavo, da so dela dokončana ter skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem, ter da so izpolnjene bistvene zahteve. Bistvene zahteve pa so tudi znanje, tako iz gradbenega zakona, kot tudi iz projektne dokumentacije za vašo hišo. Če ste pridobili projekt izvedenih del, ki je lahko tudi projekt za izvedbo (če ni prišlo med gradnjo do prevelikih sprememb) in če so dela po tem projektu dokončana, potem najbrž ne bo problem, da navedeni udeleženci ne bi potrdili izjave, ki jo morate priložiti vlogi za izdajo uporabnega dovoljenja. To so zakonske obveze, ki jih lahko pričakujete od projektanta, nadzornika in izvajalca.

Ker sta z možem vestno zbirala vsa dokazila mede gradnjo, sta torej že sestavljala dokazilo o zanesljivosti objekta. Sedaj boste ta dokument dopolnili še z ostalimi dokazili, katera dela ste opravili sami. Dokazilo o zanesljivosti objekta lahko izdelate sami, kako pa je sestavljeno, določata 28. in 29. člen Pravilnika o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov.

Z dokazilom o zanesljivosti objekta izvajalec dokazuje, da objekt izpolnjuje bistvene in druge zahteve ter je skladen z izdanim gradbenim dovoljenjem. Vi kot investitor v postopku izdaje uporabnega dovoljenja lahko predložite več posameznih dokazil o zanesljivosti objekta, sploh če ste sklenili več pogodb z izvajalci. Za svoja dela pa boste dokazila priskrbeli sami, torej z atesti materialov, ki ste jih uporabili. Vsa dokazila skupaj morajo dokazati, da objekt glede na namen, vrsto, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti v celoti izpolnjuje bistvene in druge zahteve.

Iz vsega navedenega velja, da lahko določene korake povzamete tudi sami in verjamem, da ste tega sposobni. Zberite vso dokumentacijo in jo vložite na pristojni upravni organ.

Uporabno dovoljenje izda pristojni upravni organ za gradbene zadeve v 15 dneh od vložitve popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja. Uporabno dovoljenje za stanovanjske hiše se lahko izda brez posebnega ugotovitvenega postopka in opravljenega tehničnega pregleda, na podlagi predložene dokumentacije in izjav pooblaščenih strokovnjakov.

Vas lepo pozdravljam.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine