18. 6. 2019 | Besedilo: Andrej Jager
Kolumna Andreja Jagra: Pametna hiša - z vgradnjo pametnih modulov je hiša oživela
18. 6. 2019 | Besedilo: Andrej Jager
Gradnja hiše te ves čas sili k učenju in raziskovanju. Širijo se obzorja, na koncu izkušnje dodajo še piko na I in z malo sreče se zgodi, da že pišeš blog za nacionalni časopis. Pri spoznavanju novosti sem se soočil tudi s pametno hišo in prebudila se je nova strast, ki se ne bo zaključila s končanjem gradnje. Tehnologija te zasvoji, želiš si vedno več in boljše. Končno je prišel čas oživitve hiše, z njo bom po novem komuniciral in jo upravljal na dotik, preko mobilnega telefona.
Pri spoznavanju novosti sem se soočil tudi s pametno hišo in prebudila se je nova strast, ki se ne bo zaključila s končanjem gradnje.
V hišo bomo (zaenkrat!) vgradili module za spuščanje žaluzij, temnilnike za luči, domofon s kamero in alarm. Začetni paket, ki sem si ga sestavil sam, mi bo pomagal, da tehnologijo spoznam tudi v praksi. Sistem je nastavljen tako, da ga je mogoče nadgrajevati z novimi elementi pametne hiše.
Osnova za komunikacijo je internet. Pred leti bi bilo neobičajno, če bi v hiši imel prej Wi-fi povezavo kot vodo. Pri nas je bilo tako, saj sem tudi zaradi deževne pomladi potreboval svetovni splet, da sem lahko z risankami zamotil otročaja, če sem hotel kaj narediti. Osnovni namen pridobitve interneta pa je bil seveda dogovorjen termin, ko bomo hišo opremili s pametno inštalacijo.
Vsa oprema je prišla v treh manjših škatlah, nič večjih kot tiste za čevlje. Vgradili bomo štiri temnilnike luči, pet modulov za upravljanje žaluzij, notranjo sireno za alarm, dve mačji očesi oziroma senzorja gibanja in temperature ter video domofon. Celoten sistem bo povezan preko centralne enote pametne hiše.
Tehnologija te zasvoji, želiš si vedno več in boljše.
Že na začetku sem imel težavo z internetom, ker nisem imel modema z UTP izhodi. Centralna enota mora biti povezana z UTP kablom. Na srečo je imel mojster izkušnje s tem, zato je s seboj imel svoj router in povezljivost s spletom, da smo lahko sistem nastavili.
!!galerija!!
Naslednji korak je bila vgradnja modulov za temnenje luči in upravljanje z žaluzijami v poglobljene doze. Vezava modulov na elektro omrežje naj bi bila relativno enostavna zadeva, ki pa sem jo vseeno prepustil izvajalcem. Občutljive napravice bi lahko zaradi kratkega stika hitro uničil. S ceno 80 € po modulu tako ni heca in mora biti v prvo vse narejeno prav. Po vgradnji modulov na stikala se delo praktično zaključi, od tu naprej se vse nastavlja samo še na računalniku.
Vidim, da me čaka še veliko učenja, če bom hotel sistem nastavljati sam.
Sledila je konfiguracija modulov, kjer se v računalniški aplikaciji poimenuje vsak modul posebej, poljubno po želji, npr. luč dnevna soba levo, dnevna soba desno, kuhinja,… Tako poimenovani moduli bodo vidni v mobilni aplikaciji, da bomo vedeli, s čim upravljati. Po namestitvi sistem prepozna module, ki jih je potrebno še kalibrirati. S kalibracijo sistem prepozna npr. pozicijo senčila, dvig, spust in naklon. Boljši sistemi lahko natančno nadzorujejo tudi stopnjo naklona, npr. obrni za 30 odstotkov.
Vidim, da me čaka še veliko učenja, če bom hotel sistem nastavljati sam. Kakšen računalniški zanesenjak bi verjetno to opravil z levo roko, meni pa je to za zdaj še težko, vendar je mogoče. Tokrat sem delo prepustil strokovnjakom, ki so v sistem vključili tudi temnilnike luči.
Naslednjo fazo sem le lahko opravil sam. Naložil sem si mobilno aplikacijo in jo povezal s centralno enoto pametne hiše. Prijavil sem se in že sem lahko dvigoval in spuščal žaluzije, prižigal in ugašal luči kar s telefonom.
Naslednji je bil domofon. Komplet vsebuje vse potrebno za lastno integracijo. Za razliko od ostalih zvoncev na elektriko, ki za delovanje potrebujejo tri žilni kabel, potrebuje ta domofon UTP kabel. S priklopom na internet, domofon naredi konfiguracijo sam. Z zvokovnim signalom sporoči, da je priklopljen in pripravljen za uporabo. Ni šlo drugače, kot da smo ga preizkusili, še predno je pritrjen pred vrata. Za povezljivost domofona s telefonom je potrebna aplikacija, ki si jo brezplačno prenesemo s spleta. Povezava domofona in aplikacije se izvede enostavno s skeniranjem QR kode, ki je unikatna za vsak domofon posebej. Z nekaj kliki smo že stiskali gumbe na domofonu, telefon pa je zvonil in opozarjal, da je nekdo »pred vrati«. Ne le video, preko domofona poteka tudi avdio komunikacija, s katero je mogoče opraviti video klic z osebo pred vrati, kadar nas ni v hiši. Hkrati ima domofon tudi varovalno funkcijo, saj zabeleži sliko ob vsakem premikanju. To odlično dopolni alarmni sistem, ki je bil naslednji na vrsti. Mačji očesi sta senzorja, ki poleg gibanja lahko zaznavata tudi temperaturo v prostoru. Zaenkrat vseh njunih sposobnosti ne bomo koristili in ju bomo uporabili samo kot senzor gibanja za alarm.
Pri nameščanju alarmne naprave me je presenetil postopek vzpostavitve. Zaradi zagotavljanja varnosti so mi svetovali, da se o tem ne govori, saj gre za postopke, ki naj bi jih ne poznali drugi, le lastniki hiše. Če pa vseeno malo izdam, gre za način namestitve opreme, varnostna vprašanja, kode za izklop alarma in njegovo postavitev v hiši. V primeru, ko se alarm sproži, se preko centralnega sistema opozori lastnika na telefon o vdoru v hišo, še preden se sproži alarm.
Upravljanje pametne hiše preko aplikacije je otročje lahko. Kot vsak tehnološki produkt, se tudi sistemi pametne hiše ves čas dopolnjujejo in izboljšujejo. Zdaj me ovira samo še dokončanje hiše in nekaj evrov viška na računu, preden se ponovno lotim investicij. Za zdaj vse deluje super. Stikala na steni so skoraj samo še za okras in čiščenje. Komaj že čakam, da vključim še kaj novega. Najprej bo zagotovo pametna ključavnica, da s ključi težav več ne bo.