»Oblika parcele je narekovala položaj in gabarite hiše. To je bil poseben izziv za arhitekturno oblikovanje. Zaradi bližine priobalnega pasu je namreč za umestitev stavbe preostalo zelo malo prostora. Tako je nastala ozka in dolga hiša, v katero je bilo treba smiselno in funkcionalno umestiti bivalne prostore,« pojasnjujejo v podjetju Marles.
Z izzivom se je spoprijela arhitektka Ana Milosavljević. Pri arhitekturni zasnovi je izhajala iz želja bodočih stanovalcev in omejitev zemljišča ter iz danih okoliščin potegnila kar največ.
Načrtovanja so se lotili tako, da so na podlagi geodetskega posnetka in lokacijske informacije preverili zahtevane odmike od meja s sosedi in natančno odmerili petmetrski nezazidljivi pas, ki je bil glavna ovira. Nato so določili obliko in velikost dela parcele, kjer je hiša lahko umeščena, in se pri idejni zasnovi ravnali po tem.
Hiša ima tlorisno površino 135 kvadratnih metrih, od tega kar 40 kvadratnih metrov zavzema osrednji prostor s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Na zadnji strani je velika lesena terasa, ki je povezana z dnevnim prostorom. Pri zasnovi tlorisa je arhitektka Ana Milosavljević upoštevala danosti parcele, njeno lego, poglede in tudi osončenje. Notranja razporeditev je podolgovata, velik skupni dnevni prostor z velikimi steklenimi površinami izkorišča zahodno sonce. Po enoramnih stopnicah se nato povzpnemo v nadstropje, kjer so dve otroški sobi in spalnica z garderobo, ki so usmerjene proti jugu.
Notranje prostore so oblikovali glede na osnovne potrebe bivanja in temu so lastniki prilagodili tudi opremo, ki so jo izbrali sami. Osnovna ideja je bil kontrast med toplino lesa in nevtralnimi belimi stenami.
Po začetnih težavah s snovanjem hiše na tako ozki parceli se je izkazalo, da je lahko to tudi prednost, saj je nastal funkcionalen dom enovitega kubusnega videza in čistih linij.
Gre za montažno leseno hišo, pri kateri je tip gradnje lesena okvirna konstrukcija – panelni sistem. »Pri tem sistemu so nosilna konstrukcija leseni okvirji, v katere že v proizvodnji vgradimo toplotno in zvočno izolacijo, okna, senčila, instalacijske razvode in jih z obeh strani zapremo s polnili. V proizvodnji naredimo tudi armirni fasadni sloj. Tako dokončane panele na gradbišču sestavimo v celoto,« pojasnjujejo v podjetju. Ob tem poudarijo, da so prednosti montažnih lesenih hiš trajnost in hitrost gradnje, precej boljša toplotna izolativnost in boljše bivalno ugodje. Hiše so vnaprej načrtovane, nadgrajene z inovativnimi arhitekturnimi rešitvami, ki so tudi tehnološko podprte. Že v fazi načrtovanja dorečejo vse, celo najmanjše podrobnosti hiše. Tako na gradbišču ni sprememb in z njimi povezanih dodatnih stroškov. Vnaprej pripravljene konstrukcijske elemente, ki jih izdelajo v proizvodnji v nadzorovanih razmerah, nato sestavijo na gradbišču.
»Hiša ima lastnosti pasivne stavbe, kar pomeni, da je poraba energije pod 15 kWh/m2a. Pasivna hiša je zasnovana tako, da za svoje delovanje porabi manj energije, to pa proizvaja na učinkovit način. Izkorišča obnovljive vire energije in notranje dotoke, zato je skoraj ni treba niti ogrevati niti hladiti,« še dodajo v podjetju Marles.
Ogrevalni sistem sestavljata toplotna črpalka zrak/voda, ki za delovanje uporablja toploto zunanjega zraka, in talno ogrevanje. Prav tako so vgradili pametne napeljave. »Lastnika sta električne napeljave nadgradila s sistemom KNX podjetja LCR. Pametna napeljava, ki se odziva na podatke iz vremenske postaje, skrbi za zadostno količino sončne svetlobe pozimi, v toplejših mesecih pa močnim sončnim žarkom preprečuje pregrevanje hiše. Samodejno dviganje in spuščanje senčil, ki se prilagajajo vremenu, prepreči segrevanje hiše, tudi kadar je družina zdoma. Sistem omogoča visoko stopnjo udobja in funkcionalnosti, med drugim vključuje daljinsko odpiranje in zapiranje ograjnih vrat. Vse upravljanje in nadziranje je izvedljivo z aplikacijo na pametnem telefonu,« pojasnijo v podjetju. Hiša je opremljena s centralnim prezračevalnim sistemom, ki vse prostore oskrbuje s stalno svežim zrakom, omogoča velik prihranek pri stroških ogrevanja, hkrati preprečuje vdor hrupa, zrak je filtriran in odpravijo se težave s povišano vlago v prostorih, razložijo sogovorniki.