31. 1. 2021 | Besedilo: T. S. P.
Natisnjena hiša, ki sledi Fibonacciejevemu zaporedju
31. 1. 2021 | Besedilo: T. S. P.
Nizozemsko gradbeno podjetje stremi k trajnostni gradnji, ki jo želi doseči s pomočjo moderne tehnologije in materialov.
Nizozemsko gradbeno podjetje Twente Additive Manufacturing je s pomočjo 3D-tiskalnika natisnilo hišo, ki jo je navdihnilo Fibonaccijevo zaporedje. Slednje je prvi opisal Leonardo Fibonacci pri opisu rasti določenega števila zajcev. Fibonaccijeva števila najdemo tudi drugje v naravi, npr. pri številu venčnih listov in v spiralnih strukturah, ki jih mnoge rastline uporabljajo za razporeditev semen.
Gradbeno podjetje je želelo ustvariti hišo, ki se zliva z okolico in ne izstopa. Natisnili so jo v proizvodni hali, pri tem pa so uporabili tiskalnik Laticrete 3D. Med gradnjo je bila materialu dodana izolacija, kar omogoča prijetno bivanje v različnih vremenskih razmerah. Na vrhu strukture, v obliki valja, je streha, ki se rahlo dviga do dveh stebrov in povezuje tako notranje kot zunanje prostore.
Notranjost natisnjene hiše spominja na polžjo hišico (ki se jo prav tako da opisati s Fibonaccijevim zaporedjem). Objekt trenutno stoji v Kanadi.
Poleg hiš podjetje tiska tudi stopnice, mostove, klopi, korita za rože ipd. Njegov cilj je s pomočjo moderne tehnologije in materialov doseči trajnostno gradnjo stavb, takšnih, ki bodo porabila manj energije za ogrevanje, in začeli spreminjati potrošniške navade ljudi.