Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novogradnje

Svetovalnica: Ali pred primopredajo novega stanovanja najeti strokovnjaka

Strokovnjakinja za gradbeno zakonodajo odgovarja na vprašanje bralke o prevzemu novozgrajenega stanovanja.
Strokovnjakinja odgovarja, ali je v izogib napakam pred primopredajo novega stanovanja pametno najeti strokovnjaka. FOTO: Mentalmind/ Shutterstock
Strokovnjakinja odgovarja, ali je v izogib napakam pred primopredajo novega stanovanja pametno najeti strokovnjaka. FOTO: Mentalmind/ Shutterstock
14. 11. 2024 | 07:00
14. 11. 2024 | 21:10
5:39

Pozdravljeni.

Kupila sem stanovanje v večstanovanjskem objektu, katerega gradnja bo zaključena v 3-4 mesecih. V kratkem s strani investitorja pričakujem vabilo na ogled stanovanja. Glede na več javljenih napak ob prevzemu že zgrajenih stanovanj v drugih objektih istega investitorja sem razmišljala o najemu strokovnjaka (gradbenega nadzornika) za pregled stanovanja. 

Zanima me, v kateri fazi bi ga bilo najboljše vključiti - že ob ogledu ali ob primopredaji stanovanja in kaj od njega lahko pričakujem (kakšne napake lahko odkrije in česa ne more).

Hvala vnaprej za odgovor.

Lep pozdrav.

bralka

Odgovarja:

helena-kovac

Arhitektka, specializirana za gradbeno zakonodajo

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si s pripisom Gradbena zakonodaja.

Lepo pozdravljeni,

Nakup stanovanja se ne dogaja vsak dan, gre za nakup nepremičnine, (dolgo) trajne dobrine, kjer je resnično treba dobro preveriti, da se stanovanje kupi v dogovorjenem zaključenem stanju. Ko je stanovanje končano in pripravljeno na prevzem, je pomembno, da prodajalec izvede določene ukrepe za zagotovitev prenosa lastništva in preprečevanje morebitnih težav v prihodnosti. Mednje sodi tudi primopredaja stanovanja. Zelo modro je, da vi kot kupec stanovanja že zdaj razmišljate o korakih, ki jih je treba izvesti neposredno pred prevzemom nepremičnine. Izročitev nepremičnine novemu lastniku se izvede s primopredajo. To je postopek ali dogodek, pri katerem se preveri, ali je nepremičnina v ustreznem in dogovorjenem stanju, ali so vsi predmeti, ki jih je prodajalec obljubil, vključeni ter dejansko prisotni. V primopredajnem zapisniku se popišejo vse pomanjkljivosti ter določijo roki in način odprave. V dokumentu se opredeli stanje nepremičnine. Zapisnik vključuje podatke o stanju števcev elektrike in vode, ogrevanja, plina ipd. Popis teh podatkov je zelo pomemben, saj točno opredeljuje, kdo je odgovoren za plačilo stroškov do datuma primopredaje. V primeru, da prodajalec ne bi zabeležil stanja števcev v primopredajnem zapisniku, bi lahko imel težave z dokazovanjem, kateri stroški so bili v njegovi odgovornosti in kateri so bili v odgovornosti novega lastnika.

Primopredajni zapisnik bi moral vsebovati podatki o obstoječem lastniku/plačniku, podatke o novem lastniku/plačniku, predmet primopredaje oz. naslov nepremičnine, datum in uro primopredaje, številko merilnega mesta ali številko števca za električno energijo; stanje števca (VT, MT), stanje števca za plin, stanje števca za vodo, stanje kalorimetrov pri deljenem ogrevanju. V primopredajnem zapisniku se potrdi prevzem ključev (število + navedba funkcije ključa) ter podpiše izjava, da nepremičnina ustreza dogovorjenemu stanju.

Glede na že pridobljene informacije o prisotnih napakah v že zgrajenih stanovanjih v drugih objektih istega investitorja je dejansko smiselno razmišljanje o najemu strokovnjaka za pregled stanovanja. To so lahko izkušeni pooblaščeni strokovnjaki s področja arhitekturno gradbene stroke, lahko tudi gradbeni nadzorniki. Za primopredajo sicer ne potrebujete pooblaščenega nadzornika, so pa te osebe poimensko navedene v dveh imenikih, in sicer v imeniku Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije in imeniku Inženirske zbornice. Smiselno je, da ga vključite že v fazi pred prevzemom stanovanja. S prodajalcem stanovanja se lahko tudi dogovorite, da želite opraviti podroben ogled vašega stanovanja skupaj s strokovnjakom (-injo) z namenom, da še pred uradnim prevzemom stanovanja pripravite seznam morebitnih ugotovitev kot podlago za čimprejšnjo uspešno izvedeno primopredajo.

Ob pregledu dokončanega stanovanja bo sicer mogoče opraviti bolj ali manj vizualni pregled stanovanja, torej pregled stanja zaključenih obrtniških del. Ob pregledu boste videli, ali so na zidovih morda kakšne razpoke, so finalni sloji (tla, stene, strop) izvedeni brezhibno, skladno s pogodbenimi določili. Lahko se pregleda tudi del dokazila o zanesljivosti objekta ter vsebina izvedenih atestov, nabor materialov, tudi sestavi konstrukcij. Skupaj s strokovnjakom boste pripravili spisek napak, ki jih boste ob prevzemu stanovanja ali pa še prej predložili izvajalcu oz. prodajalcu. Vsekakor se splača podrobnejšim pregledom posvetiti malo več časa, da boste kasneje mirno in brezskrbno lahko uživali v novem stanovanju.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine