Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

6 skritih stroškov prenove

Imate kar nekaj idej, kako boste v celoti prenovili stanovanje ali hišo, nekaj telefonskih številk obrtnikov in mojstrov ter prihranjenega denarja. Le kaj bi šlo lahko narobe? Marsikaj! Prenove skrivajo ogromno stroškov, zato se je nanje treba dobro pripraviti.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
21. 3. 2019 | 15:58
22. 10. 2024 | 05:43
3:42

Novi stroški med prenovo

Tudi, če ste se s podjetjem, specializiranim za adaptacije, dogovorili o fiksni ceni, to ne pomeni, da se ta med samim projektom ne bo spremenila. Med samo adaptacijo lahko izvajalci naletijo na težave, ki jih morajo nujno ali pa dodatno popraviti ali zamenjati, kar lahko spremeni končni račun.

Pred prenovo je zelo težko oceniti trenutno stanje, ki se lahko, ko dvignejo tla, odstranijo stenske obloge, hitro spremeni. Izvajalca del že pred samim začetkom povprašajte o težavah, ki bi lahko dvignile račun. Pogovorite se o vseh možnih dodatnih stroških in kako naj vas o njih čim prej obvestijo.

Zavarovanja in drugi stroški

Pri večji prenovi boste morali del proračuna nameniti tudi raznim uradnim dovoljenjem, načrtom, dokumentom in zavarovanju.

Zamude

Če boste za adaptacijo najeli samo enega izvajalca, ki bo opravil vsa dela, potem morate pred začetkom imeti urejeno vso dokumentacijo, premisliti o vseh podrobnostih in imeti jasno vizijo, kaj si želite. Le tako bo izvajalec lahko delo opravil hitro. Če boste o podrobnostih razmišljali sproti in večkrat spremenili mnenje, se delo lahko zavleče.

Kdo kupi material

Je ceneje, če material kupi investitor ali izvajalec del? Oba bosta v trgovini morala plačati 22-odstotni davek na dodano vrednost. Vendar pa naj bi bil skupni znesek (z delom izvajalca) nižji, če bo material kupil izvajalec, saj bo celotni vrednosti (material + delo) dodal 9,5-odstotni davek. Skriti stroški so lahko v maržah, ki jih izvajalci določijo za material, s katerim bodo delali.

Večjim nenapovedanim stroškom se lahko izognemo, če pred izvedenim delom zahtevamo predračun. Pri tem pripravimo še rezervo, ki bo pokrila morebitne dodatne stroške, o katerih pa se pred samo izvedbo pogovorimo z izvajalcem.

Prebrati pogodbo, postaviti prava vprašanja

Pred podpisom pogodbe o adaptacijskih delih se je dobro pogovoriti z nekom, ki pozna vse zanke. Pogovorite se z arhitektom, projektantom in kakšno nekdanjo stranko. Tako boste izvedeli, za koliko so presegli proračun in zakaj so ga presegli, kako dobro in hitro so bila izvedena dela, kako odziven je bil izvajalec.

Najemnina in stroški skladiščenja

Boste med prenovo živeli na gradbišču ali boste najeli stanovanje? Ste stroške všteli v proračun? Kam boste z vsemi stvarmi – tudi skladiščenje nekaj stane. Če boste med prenovo živeli v najemniškem stanovanju, se ne prenaglite s sporočanjem datuma selitve lastniku stanovanja, saj se vam lahko zgodi, da se bo prenova zavlekla, vi pa boste ostali brez strehe nad glavo.

V proračun ne pozabite všteti dvojnih stroškov, če boste živeli v najemniškem stanovanju. Plačevati boste morali račune za stanovanje ali hišo, ki jo prenavljate, in stanovanje, v katerem živite.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine