Zemljiškoknjižne predloge bodo lahko v imenu vlagatelja elektronsko vlagali notarji, v svojem imenu pa fizične ali pravne osebe, ki imajo digitalno potrdilo. Predloge bodo lahko vlagali tudi odvetniki, posredniki z nepremičninami ter državni in občinski pravobranilci.
Do 1. maja, ko bo elektronsko vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov postalo obvezno, mora center za informatiko na vrhovnem sodišču prenesti podatke o vseh vpisih iz sedanje baze informatizirane glavne knjige v novo bazo informacijskega sistema zemljiške knjige, ki bo javno dostopna vsem registriranim uporabnikom.
Vsi poslovni procesi, povezani z odločanjem o vpisih v zemljiško knjigo, se bodo informatizirali, zato na ministrstvu za pravosodje pričakujejo, da se bo skrajšal čas odločanja sodišč o vpisih v zemljiško knjigo. Novela zakona o zemljiški knjigi naj bi skupaj z novelo zakona o sodnih taksah in spremenjenimi notarskimi tarifami zagotovila cenejši, hitrejši in predvsem preprostejši vpis v zemljiško knjigo, uporabnikom pa večjo pravno varnost v prometu z nepremičninami, še pravijo na ministrstvu.
Do podatkov e-Zemljiške knjige je bilo sicer mogoče dostopati že do zdaj, a je bilo treba za enkraten vpogled plačati 1,31 evra.