Javni poziv 24SUB-OB14, ki je bil objavljen v začetku marca letos, je tako v delu, ki se nanaša na zgoraj omenjena ukrepa, zaprt. Za gradnjo pasivnih in skoraj ničenergijskih hiš so na Eko skladu od objave do konca razpisa obravnavali več kot sto vlog. Skupaj so do prejšnjega tedna prejeli več kot 6600 vlog občanov za naložbe v učinkovito rabo energije in rabo obnovljivih virov v stanovanjskih stavbah, do zdaj so jih pregledali malo več kot 2100. Za skoraj 1700 naložb so že odobrili za 3,2 milijona nepovratnih sredstev, največ za vgradnjo toplotnih črpalk (dobrih 27 odstotkov) in kotlov na lesno biomaso (skoraj 11 odstotkov).
Kot že rečeno, je javni poziv zaprt za ukrep I.a (gradnja ali nakup pasivne oziroma skoraj ničenergijske stanovanjske stavbe) in ukrep J (nakup stanovanja v tri- in večstanovanjski stavbi, zgrajeni ali prenovljeni v pasivnem oziroma skoraj ničenergijskem razredu), medtem ko je za preostale ukrepe so nepovratna sredstva še na voljo, so sporočili z Eko sklada. Zagotovljena bodo za vse vloge občanov, ki bodo na naslov javnega okoljskega sklada prispele pravočasno, torej do objave zaključka javnega poziva 24SUB-OB14. Razpisana sredstva za te ukrepe niso omejena, sredstva pa bodo razdeljevali glede na vrstni red prispelih popolnih vlog.
Na vprašanje, zakaj je bilo za omenjena ukrepa na voljo le 700.000 evrov, na Eko skladu odgovarjajo, da je višina razpisanih finančnih sredstev predvidena s poslovnim in finančnim načrtom sklada, vir sredstev pa temelji na energetskem zakonu in uredbi o zagotavljanju prihrankov energije pri končnih odjemalcih. Omejitev razpisanih sredstev je veljala samo za omenjena ukrepa (na zahtevo ministrstva za infrastrukturo in prostor), prerazporeditev znotraj dodeljenega skupnega zneska pa ne pride v poštev.
Tisti, ki so zamudili tokratni poziv, lahko vlogo za nepovratna sredstva vložijo prihodnje leto (če ne bodo gradili letos), ko naj bi bil prav tako objavljen poziv za gradnjo pasivnih in skoraj ničenergijskih hiš. Druga možnost je, da kandidirajo za nepovratne spodbude za posamezne ukrepe pri novogradnjah, kot so vgradnja prezračevalnega sistema z rekuperacijo, toplotne črpalke, sprejemnikov sončne energije ...