Debelina toplotne izolacije, ki zadosti merilom pravilnika, je odvisna od toplotne prevodnosti materiala. Nižja ko je, boljši toplotni izolator je material. Če investitor izbere toplotno izolacijo z nižjo toplotno prevodnostjo, je lahko vgradi tudi manj od priporočene debeline. Po besedah Blaža Grdine iz podjetja Ursa Slovenija je z novim Puresom največja dovoljena vrednost U za streho 0,20 W/m²K: »To pomeni približno 20 cm izolacije, na primer iz steklene volne, s toplotno prevodnostjo 0,035 W/mK. Ne pozabimo, to je minimalna zahteva! Najbolj optimalno je vgraditi približno 30 do 35 cm izolacije z omenjeno toplotno prevodnostjo. Pri pasivnih hišah pa so debeline še večje.«
Marjeta Lutman Vide iz podjetja Fibran meni, da je dandanes škoda govoriti o U-vrednostih, ki jim še strokovnjaki težko sledijo: »Upoštevati je treba energijsko učinkovitost celotne stavbe. V Puresu so zapisane maksimalne U-vrednosti za vsak konstrukcijski sklop, vendar so to le minimalni pogoji, ki jih moramo upoštevati pri gradnji.« Po njenih besedah je zdaj primerna debelina toplotne izolacije poševne skeletne strehe približno 30 cm, medtem ko bomo konec tega desetletja vgrajevali okrog 40 cm izolacije s toplotno prevodnostjo med 0,035 do 0,040 W/mK. »Naše izolacije iz ekstrudiranega polistirena imajo toplotno prevodnost 0,035 W/mK,« še doda sogovornica.
Trenutni trend želene skupne debeline toplotne izolacije strehe nad ogrevanim bivalnim podstrešjem je 25 cm, pravi Jože Trpin iz podjetja Lesnina inženiring: »S ploščami kamene volne Termotop v tej debelini dobimo toplotno prehodnost strehe 0,16 W/m²K.« Za pasivne hiše je treba debelino izolacije povečati – s 40 cm Termotopa so dosegli toplotno prehodnost strehe 0,1 W/m²K.
Po besedah Roka Poropata iz podjetja Artimex mora investitor, ki želi pridobiti sredstva Eko sklada, v streho vgraditi najmanj 25 cm izolacije oziroma toplotna prehodnost strehe ne sme presegati 0,18 W/m²K: »Pri debelini izolacije 25 cm, torej 3,5 cm debela lesna vlaknenka in 22 cm vpihanih lesenih vlaken vse te parametre več kot zadovoljimo. Toplotna prehodnost tako izolirane strehe je namreč 0,153 W/m²K.
Gregor Žerjav iz podjetja Eko produkt pravi, da je debelina izolacije ne nazadnje odvisna tudi od investitorja oziroma njegovih želja: »Če hoče imeti nizkoenergijsko hišo, bo moral vgraditi od 20 in 30 cm celulozne izolacije, na primer, medtem ko je bo treba za pasivni standard vpihati 40 cm ali več. Debeline so, seveda, zgolj informativne.«
Po besedah Romana Kuniča iz podjetja Fragmat je priporočena debelina izolacijskih plošč iz ekspandiranega polistirena različna, odvisno od vrste plošče. Priporočena minimalna debelina izolacijskih plošč z izboljšano toplotno izolativnostjo za vgradnjo med škarnike je 18 cm, priporočena debelina plošč za vgradnjo nad škarnike je 18 cm, medtem ko morajo biti običajne izolacijske plošče ekspandiranega polistirena debele 22 cm.