Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Kopalnice: Za korenito prenovo 
so potrebni kompromisi

Prenova kopalnice je eden tistih podvigov v hiši ali stanovanju, ki se jih ne lotimo pogosto, saj je povezan s precej visokimi stroški, hkrati je treba premisliti veliko stvari in sprejeti več odločitev. Prenove se lahko lotimo sami ali pa izberemo ponudnika kopalniške opreme, ki bo poskrbel za vse, načrt, digitalni 3D-izris in seveda vso opremo. V uredništvu smo se odločili za zadnjo možnost.
Foto: arhiv proizvajalcev
Foto: arhiv proizvajalcev
Katarina Nemanič Mal in Barbara Primc
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:34
10:31

Poiskali smo kopalnico, ki sicer še ni dočakala starosti, zaradi katere bi bila prenova nujna, nam pa je lastnica zaupala, da si v družini želijo spremembo. Predvsem bolj sodobno opremo, in če se le da tudi prho, ki je zdaj v kopalnici nimajo.

Namesto nje smo sprejeli izziv in izbrali dva ponudnika kopalniške opreme, podjetji Krisma in Merkur. Prenove bi se lahko lotili tako, da bi sami pri več ponudnikih poiskali posamezne elemente in opremo, ki jih mora imeti vsaka kopalnica, pri tem pa seveda upoštevali želje lastnice, a smo ugotovili, da je to precej zahtevno. Pregledati bi morali izjemno veliko ponudbe, uskladiti ponudbo različnih ponudnikov, spopadli bi se z različnimi roki dobave, vse skupaj bi nam vzelo veliko časa in energije, predvsem dokler ne bi bila kopalnica izdelana in postavljena v prostor, ne bi imeli prave predstave, kako bo videti.

Dejstvo je, da večina ponudnikov kopalniške opreme naredi 3D-izris šele, ko se kupec nekako zaveže, da bo opremo kupil pri njih. V nasprotnem je treba načrte plačati ali pa jih ponudniki sploh niso pripravljeni narediti.

Preden smo se podali v oba salona, smo določili vrednosti, ki smo ju za novo opremo kopalnice pripravljeni odšteti. Odločili smo se, da bomo poiskali nekoliko dražjo ponudbo oziroma opremo višjega srednjega razreda, vendar cena ne sme preseči 10.000 evrov, za drugo ponudbo pa višine zneska nismo določili, naša želja je bila, da nam za čim nižjo ceno čim bolj lično opremijo kopalnico.

V salon z načrtom in seznamom želja

V salon kopalniške opreme je treba priti pripravljen. V Krismi so od nas pričakovali natančen tloris kopalnice z merami. Naročili so nam tudi, da morajo biti v načrtu vrisana okna, vrata, označeno njihovo odpiranje, označiti je treba glavno vodovodno vertikalo ali pa vsaj mesto, na katerem stoji straniščna školjka. Kje so zdaj posamezni elementi, kako poteka vodovodna napeljava in kje so radiatorji, ni toliko pomembno, saj naj bi bili pri koreniti prenovi kopalnice pripravljeni vse to spremeniti, če se izkaže, da najboljša rešitev to zahteva.
Dobro je, če prinesete tudi fotografijo kopalnice, predvsem imejte pripravljen seznam želja, so še povedali. To pomeni, da jih zanima, kateri so osnovni elementi, ki jih želite. Ali bosta v kopalnici prha in kad ali samo ena od njiju, naj bo kad vgradna ali prostostoječa, želite enojni ali dvojni umivalnik, kaj menite o bideju, naj bo stranišče viseče ali talno, ste se morda pripravljeni odpovedati kakšnemu oknu, kako velika naj bo kopalniška omarica, koliko naj bo ogledal?

Kopalnica, ki jo prenavljamo, ima tri okna, kar je precej nenavadno, a se jim kljub vsemu nismo bili pripravljeni odpovedati, tudi vrata morajo ostati tam, kjer so, smo jim povedali in dodali, da vse drugo lahko spremenijo.

Našteli smo še želje: samostoječa kad, prha, enojni umivalnik z nogo, dve ogledali (eno nad umivalnikom, drugo stensko), dovolj prostorna omarica za shranjevanje brisač, talno stranišče. Poudarili smo še, da naj bo slog opreme nekoliko rustikalen, linije posameznih kosov zaobljene, nikakor ne ostre, saj smo se odločili, da v novi kopalnici ne bo zdaj nadvse modernega izčiščenega minimalizma z ostrimi linijami. Barve naj bodo umirjene – zemeljski oziroma rjavi toni.

Arhitektka si je vse skrbno zapisala in nas povabila na ogled ponudbe. Predlagala je posamezne elemente in keramiko glede na želje in pričakovanja. Sestavili smo seznam sanitarne keramike, le za armature nismo bili čisto prepričani, zato smo se odločili zaupati arhitektki in njeni izbiri. Ponudba keramike je res velika, vendar nismo imeli večjih težav pri izbiri; na tleh temno rjave ploščice, ki so odlična imitacija lesa, po stenah, ki naj ne bodo s keramiko obložene do vrha, smo poudarili, naj bo kombinacija ploščic v svikasto bež barvi in ujemajočem vzorcu. Kombinacijo postavitve ploščic smo prepustili arhitektki. A ni šlo vse tako gladko, sprejeti je bilo treba nekaj kompromisov. Pokazalo se je, da v kopalnici ni prostora za prho, zato so predlagali, da se kljub prvotnemu nasprotovanju odpovemo enemu oknu in ga zazidamo. S tem bi povečali preostali okni, tako da bi bilo v kopalnici še več svetlobe, a bi izgubili tudi police, ki so zdaj pod manjšimi okni, so še dodali. Odločili smo se za prho in se odpovedali oknu in policam. Privolili smo tudi v to, da se v steno vgradi podometni kotliček za splakovanje stranišča, čeprav bo zato treba razbijati kamnito steno. V salonu so bili precej prepričljivi, klasični kotliček res ne sme kaziti podobe kopalnice.

Naša končna izbira je bila samostoječ umivalnik Catalano, iz iste linije sta tudi straniščna školjka in kad za prho. Vse armature – samostoječa za kad, set z ročko in deževna prha ter armatura za umivalnik – so od italijanska proizvajalca Gessi, podometni splakovalnik je Geberitov, ploščice pa znamke Casamod in Casa dolce. V salonu so se držali finančnega okvira, za novo opremo kopalnice, vse vidne in nevidne dele in elemente – bi skupaj z DDV (in popustom) odšteli 9980 evrov.

Enak načrt, manjši proračun

Z enakim načrtom, a manjšim proračunom smo se odpravili še v Merkur. Tudi želje so bile nekoliko drugačne. Kopalna kad naj ostane, lahko je enake oblike, torej kotna, če pa je mogoče v odmerjeni prostor umestiti drugačno obliko kadi, bi bila to dobrodošla sprememba, smo začeli naštevati želje prodajalki na oddelku kopalnic. Super bi bilo, če bi lahko kad skombinirali z deževno prho, smo dodali, a nas je prodajalka takoj opozorila, da zaradi sedišča v kotnem delu ne bo mogoče uživati pod »dežnimi« kapljicami. Nobena deževna prha za namestitev na steno namreč nima dovolj dolgega nastavka. Bi pa brez težav namestili stropno, a kaj, ko prenova kopalnice zaradi omejenega proračuna ne vključuje premikanja cevi vodovodne napeljave in nepotrebnega razbijanja meter debelih zidov.

Zato je bil na seznamu želja tudi nadometni splakovalnik. Straniščna školjka je lahko viseča ali stoječa, pomembno je, da ni preveč pravokotne oblike. Morda se zaobljena oblika ne bo ravno najbolje ujemala z razmeroma ostrimi robovi kopalniškega sestava, ki smo ga izbrali med ogledovanjem kopalniškega pohištva, smo na glas podvomili o svoji odločitvi, a je prodajalka prijazno predlagala, naj počakamo na izris – če se bosta školjka in umivalnik preveč »tepla«, boste pač izbrali drugo školjko. Visečega kopalniškega sestava, ki ga sestavljata umivalnik in element pod njim, nismo bili pripravljeni menjati. Prvič zato, ker je bila naša druga izbira izdelek tujega proizvajalca, izbrani sestav pa slovenskega, in če je le mogoče, podpiramo domače gospodarstvo. Mimogrede, tudi pri izbiri ploščic in kopalne kadi je pomembno vlogo (poleg ustreznih dimenzij) igral podatek, da je izdelek narejen v Sloveniji.

Drugi razlog: ob nasprotni steni potrebujemo pohištveni element (ali dva) iz iste serije, torej omarice iz enakega materiala in v enakem barvnem odtenku, ki smo jih s prodajalko našli v ponudbi slovenskega proizvajalca. Tretji razlog: bela barva kopalniškega pohištva odpade, prav tako črna ali kakšna živa barva, smo naštevali prodajalki. Zdelo se nam je, da se bo barva sivega hrasta dobro podala h keramičnim ploščicam v bež odtenkih in z na videz razpokano površino in z dvema različnima bordurama. Kamen in les sta vedno dobra kombinacija, smo razmišljali. Še zlasti nam je bil všeč vidni vzorec lesa na kopalniških elementih. Seveda gre za imitacijo lesa (oplemenitena iverna plošča v barvi sivega hrasta, vrata pa iz oplaščene vlaknene plošče v enakem odtenku), a deluje zelo naravno.

Kombinacija kamna in lesa

Umivalnik je, tako vsaj zatrjuje proizvajalec, izdelan iz kompozitnega materiala, ki zagotavlja izjemno antibakteriološko delovanje površine. Osnova kompozita je mleti kamen, povezan s poliestersko smolo; površina iz tega materiala naj bi bila popolnoma neprepustna in neobčutljiva za madeže, pod vplivom vode naj bi se z nje izločali ioni, ki preprečujejo rast in razmnoževanje bakterij, kar proizvajalec potrjuje s posebnim certifikatom. Ali je to res ali ne, ne vemo, dejstvo je, da je prišel v paketu s kopalniškim blokom. Če navedbe proizvajalca držijo, toliko bolje ...

In koliko bi morali odšteti za predlagano kopalniško opremo? Natančno 3000,79 evra skupaj z DDV in že obračunanim popustom, ki ga v salonu običajno ponudijo strankam. Pri tem je treba poudariti, da znesek vključuje zgolj cene navedenih kopalniških elementov, ne pa tudi cene materiala, ki se uporablja pri montaži opreme. Poleg tega je približno petina celotnega zneska cena za baterijo za kad, ki jo v salonu uredijo izključno po naročilu.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine