Streha ni le strešna kritina, temveč je sistem različnih elementov, ki morajo biti pravilno in kakovostno postavljeni, če želimo, da bo streha res dolgo opravljala svoj namen, je dejal Bojan Grobovšek, gradbeni fizik in energetski svetovalec. Poudaril je, da morajo vsi investitorji novogradenj in tisti, ki obnavljajo stare hiše, imeti v mislih predvsem to, da bodo stavbe za ogrevanje porabile čim manj energije. Podatki, ki jih je navedel, upravičeno zbujajo skrb. Povprečna slovenska hiša porabi med kurilno sezono 20 litrov kurilnega olja na kvadratni meter. Novi predpisi pa zahtevajo, da bi se ta poraba omejila na pet do šest litrov, torej je zdaj kar štirikrat prevelika. Pri manjši porabi energije za ogrevanje je poleg zunanjega ovoja stavbe, oken in tal zelo pomembna streha. Če je slabo izolirana in nepravilno postavljena, se lahko skoznjo izgubi kar tretjina toplote, je povedal Grobovšek.
Pri postavitvi je pomembna izbira kritine, prav tako izolacija in zračni mostovi pod njo. Streha mora biti tudi pravilno prezračevana, kar pomeni, da mora biti na njej dovolj izstopnih in vstopnih odprtin, ki omogočajo kroženje zraka. Krovce so opozorili na najpogostejše napake, med katerimi so neprimerna izbira izolacijskega materiala, nepravilno nameščena parna ovira in slabo nameščena kritina ter nenatančno izvedeni detajli.
Gradbenik dr. Aleš Kranjec pa je opomnil na pravilno izbiro nosilnih elementov ostrešja. Pri tem je treba upoštevati vremenske razmere, ki povzročajo dodatne obtežitve. Če odvodnjavanje ni izvedeno pravilno, lahko sneg, veter in voda povzročijo celo udrtje in zrušenje strehe. Krovci so na posvetu dobili natančne napotke, kako odstraniti in pravilno deponirati strešno kritino, ki vsebuje azbest, organizator pa jim je predstavil nove opečnate krajnike, s katerimi se lahko zaključijo robovi strehe. Krajniki nadomestijo pločevinaste in bakrene obrobe, ki so se uporabljale do zdaj.
Pravnik Božo Bohar je razložil, kako skleniti pogodbo o izvajanju del na gradbišču, kaj so pravice izvajalca in kaj naročnika, kako rešiti reklamacije in nesporazume ter kako ukrepati, če naročnik noče plačati. Poudaril je, da imajo izvajalci v primeru neplačila zastavno pravico za ves vgrajeni material. Torej lahko material demontirajo in ga prodajo. Krovci se s tem niso strinjali. Te pravice namreč ne morejo uveljavljati, ker se ne morejo izogniti materialni škodi, ki se povzroči pri odstranjevanju strehe. Hiše pač ne morejo pustiti odkrite. Največ njihovih vprašanj se je nanašalo na to, katero izolacijo izbrati, kako odpraviti zračne mostove in kakšne sekundarne kritine uporabiti. Grobovšek je poudaril, da naj ne uporabljajo več aluminijastih folij in pločevine, temveč izbirajo naravne, paropropustne materiale, ki omogočajo »dihanje« strehe.
Delo in dom, 22. februar 2006