Vsaka napaka, ki jo zaradi neznanja, neizkušenosti ali zgolj površnosti naredimo pri izvedbi strehe, nas kaj kmalu lahko drago stane. Zaradi slabo ali nepravilno položenih strešnikov, ne stoodstotne tesnosti plasti pod njimi, med katerimi sta pomembni predvsem sekundarna oziroma rezervna kritina in parna ovira ali zapora, bo meteorna voda hitro našla pot v notranjost, prav tako veter ter toplota in mraz. Zadnja dva bosta skozi streho prehajala toliko laže, kolikor več bo toplotnih mostov v nepopolno položeni toplotni izolaciji.
Težave so lahko velike. Ukvarjati se bomo morali s pronicanjem vode v prostore, navlažitvijo toplotnoizolacijskega materiala, ki ne bo več zadostno opravljal svoje naloge – toplotne zaščite strehe. Vlaga lahko ob večjih količinah povzroči celo propadanje strešne konstrukcije. Svoje bo naredil tudi hladen ali topel veter, odvisno od letnega časa, ki bo skozi nekakovostno izdelane detajle vdiral v notranjost in hladil ali grel prostore. Izjemno pomembni pa so tudi toplotne izgube in dobitki, ki bodo bistveno večji. Pozimi bo zato raba energije za ogrevanje večja, poleti pa brez neprestanega delovanja klimatske naprave in s tem večje rabe energije pod streho ne bo mogoče živeti.
V dosjeju, ki je pred vami, povzemamo osnovne zakonitosti, ki jih mora poznati vsak lastnik hiše, ne glede na to, ali streho dela prvič ali pa se je namenil staro zamenjati z novo. Na začetku predstavljajmo osnovne in pri nas najpogosteje uporabljene strešne kritine, njihove osnovne značilnosti in namene uporabe. V nadaljevanju lahko preberete, kako s pravilnim zaporedjem plasti pod kritino vse do zaključne stropne obloge, če pod streho nameravamo urediti bivalne prostore, dosežemo toplotno stabilnost strehe. Pozornost smo namenili tudi pravilni izvedbi in se dotaknili še betonskih poševnih streh ter njihove toplotne stabilnosti.
Tretji članek bo zanimiv predvsem za tiste, ki nameravate menjati staro streho. V njem opozarjamo tudi na to, zakaj je treba za polaganje kritine izbrati usposobljenega krovca z ustreznimi certifikati. V nadaljevanju smo posebno pozornost namenili ravnim streham, ki so zaradi sodobne zasnove družinskih hiš, h katerim se odlično podajo, vse pogostejša izbira graditeljev. Ravne strehe imajo svoje zakonitosti, ki se nekoliko razlikujejo kot pri poševnih, zagotovo pa je njihova posebnost možnost zazelenitve in celo ureditve prijetnega vrta oziroma parka za preživljanje prostega časa.
Ob izvedbi strehe ali njeni obnovi je čas, da razmislimo tudi o zaščiti hiše pred udari strele, ki brez izjeme spremljajo vse pogostejše nevihte. V članku boste našli osnovne napotke za pravilno in učinkovito izvedbo strelovodnega sistema, ki bo skupaj z notranjo zaščito in dobro ozemljitvijo zagotovil stoodstotno varnost pred udari strele.
Dosje končujemo z dvema pogovoroma: v strokovnjak za sanacije z Gradbenega inštituta ZRMK med drugim odgovarja na vprašanja, kako z notranje strani toplotno izolirati ostrešje, zakaj je pri tem bolje odstraniti kritino, čeprav je ne nameravamo menjati, ter katere so najpogostejše napake, ki jih naredimo pri izboljšavi toplotne stabilnosti starejših ostrešij. O tem, kako izbrati ustreznega krovca, kakšno pogodbo skleniti z njim, kako uveljaviti jamstvi na izvedeno delo in material ter kako vzdrževati kritino, pa smo se pogovarjali s predsednikom sekcije kleparjev in krovcev pri Obrtni zbornici Slovenije.
Delo in dom, 28. maj 2008