Spoštovani, po starših sem podedovala enostanovanjsko hišo, za katero smo vseskozi vedeli, da nima gradbenega dovoljenja in nikoli v času obstoja te hiše tega nismo urejali. Hiša je sicer zgrajena na mestu predhodne stare hiše, ki smo jo porušili okoli leta 1962-1963.
Za gradnjo nove hiše je bil sicer uporabljen gradbeni načrt, ki pa ni potrjen s strani odgovorne osebe. Ohranjen je samo delni načrt in popis materiala.
Obstaja tudi delni načrt kanalizacije in centralne kurjave s popisom materiala.
Začetek gradnje hiše sega v leto 1963, od sredine leta 1966 naprej pa v hiši prebivamo.
Zanima me, kako naj postopamo, da čim bolj enostavno pridemo do ustreznih papirjev za omenjeno hišo.
Najlepša hvala.
Spoštovana gospa Liljana,
če držijo vaše navedbe, pot do uporabnega dovoljenja v vašem primeru ne bo preveč zahtevna. Naslonite se lahko na veljavni gradbeni zakon, ki je sicer v uporabi od 1. 6. 2018 naprej, vendar v118. členu povzema določila predhodnega Zakona o graditvi objektov (ZGO-1), ki je v 197. členu določal, kateri objekti imajo uporabno dovoljenje po zakonu.
Če je bila podedovana enostanovanjska hiša, zgrajena pred 31. 12. 1967, v uporabi in se namembnost po tem datumu ni bistveno spremenila, lahko na pristojni upravni enoti pri organu za gradbene zadeve podate Zahtevo za izdajo potrdila o domnevi izdanega gradbenega in uporabnega dovoljenja po 118. členu gradbenega zakona. Vlogo boste oddali na posebnem obrazcu, ki ga najdete na spletni strani https://www.gov.si/podrocja/okolje-in-prostor/nepremicnine/obrazci/ v razdelku Zahteve za legalizacijo. V resnici gre pravzaprav za pridobitev legalnosti vašega objekta, kjer vam država zaradi starosti objekta ob predložitvi nekaterih dokazov, prizna legalnost stavbe. V takem postopku se ne preverjajo ostalih dejstev, na primer, ali objekt izpolnjuje bistvene zahteve in podobno, seveda pa se objekt ne sme spremeniti niti glede gabaritov niti glede osnovnega namena.
V vašem primeru bo v postopku treba upravnemu organu dokazati, da je stavba, za katero vlagate zahtevo za pridobitev uporabnega dovoljenja, dejansko že obstajala v sedanjih gabaritih pred 31. 12. 1968. Ponavadi kot dokazilo zadošča originalni zračni posnetek iz leta 1997, ki ga pridobite na Geodetskem inštitutu. Upravni organ lahko po svoji presoji zahteva dodatne dokaze, zlasti če je ločljivost posnetka glede obstoja stavbe slaba ali je obstoj stavbe pred 31. 12. 1968 vprašljiv. Drugi pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja po zakonu je, da je stavba na predpisan način evidentirana v stavbnem katastru, kar bo upravni organ pred izdajo odločbe preveril v javnih evidencah.
Najbrž vas zanima, ali lahko vlogo in ostalo uredite sami? Seveda, vlogo lahko izpolnite sami ter skupaj z dokazili oddate na vložišču pristojne upravne enote.
Zahtevana dokazila lahko tudi pridobite sami. Če stavba še ni evidentirana v katastru stavb, pa morate pooblastiti projektanta ali geodetsko podjetje, da na predpisan način določi zemljišče pod stavbo, ter samo stavbo evidentira v stavbnem katastru.
Predlagamo, da se obojega - tako naročila za evidentiranje stavbe kot pridobivanja dokazil, denimo zračnega posnetka, lotite čim prej, saj je zaradi velikega pripada zadev, povsod precejšnja čakalna vrsta. Na nekaterih zelo obremenjenih geodetskih upravah je treba na pravnomočno odločbo čakati kar nekaj mesecev, pa tudi pridobitev zračnega posnetka traja kar dolgo. Čas za izdajo odločbe o domnevi uporabnega dovoljenja je odvisen od zasedenosti posameznih upravnih enot z vlogami. Tako lahko po oddaji vloge, pridobitev potrdila o domnevi izdanega uporabnega dovoljenja traja nekaj dni, lahko pa tudi mesec in več. Stroški takega postopka so minimalni, plačali boste samo upravno takso. Strošek pridobitve originalnega zračnega posnetka in evidentiranja enostanovanjske stavbe bo najbrž znašal med 500 in 700 evri.
Uporabno dovoljenje po zakonu lahko na enak način pridobite tudi za stanovanje ali poslovni prostor v etažni lastnini v stavbi, zgrajeni pred 31. 12. 1997. Namembnost take stavbe se od tega datuma bistveno ne sme spremeniti, seveda pa mora biti stavba z vsemi etažnimi posameznimi deli na predpisan način vpisana v kataster stavb.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.