Prevaljčani so dokazali, da je mogoče v kratkem času in znotraj okvirov predvidene finančne konstrukcije z zanesljivimi partnerji odlično izvesti projekt, ki je bil dobro pripravljen. Energijska prenova na matični Osnovni šoli Franja Goloba Prevalje in telovadnici, Podružnični šoli Leše, Podružnični šoli Holmec in Podružnični šoli Šentanel se je začela junija, vsa dela pa so bila končana v predvidenem roku, v začetku septembra.
Energijsko so prenovili stavbne ovoje (fasade, okna), namestili učinkovitejše ogrevalne sisteme (na biomaso, s frekvenčno regulacijo in termostatskimi ventili) in vzpostavili sistem digitalnega obratovalnega monitoringa energetskega upravljanja (DOM:EU). Gre za sistemsko rešitev, pri kateri lahko s pomočjo digitalnih merilnikov za vsakega od objektov v vsakem trenutku spremljajo porabo toplotne in električne energije ter vode in stanje klimatskih pogojev. S temi kazalniki se tako ustvarja neke vrste dinamična energetska izkaznica stavbe, ki jo je mogoče prek spletnih aplikacij in mobilnih naprav spremljati od koder koli. Gre torej za učinkovito orodje, s katerim je mogoče optimizirati delovanje in tako zmanjšati porabo energije.
Projekt, katerega vrednost ocenjujejo na 1,2 milijona evrov, je ena prvih večjih zaključenih sanacij iz razpisa za energijsko prenovo stavb v lasti lokalnih skupnosti. V štirih stavbah Osnovne šole Prevalje se bo prepolovila poraba energija, stroški ogrevanja pa bodo zaradi uporabe lesne biomase nižji za kar 70 odstotkov. Ogrevanje na lesno biomaso prinaša še dodano vrednost, saj se bodo objekti ogrevali z avtohtonim energentom, lesom, s katerim je Koroška kot ena najbolj gozdnatih pokrajin še posebej bogata.
S sanacijo 6193 kvadratnih metrov površin bo Občina Prevalje bistveno znižala stroške ogrevanja in električne energije ter tako prispevala tudi k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. Župan Občine Prevalje Matic Tasič je ob zaključku projekta sejal, da je ponosen na hitro opravljeno delo zanesljivih partnerjev in izvajalcev: »Osnovnošolci so novo šolsko leto začeli v obnovljenih stavbah, projekt ni prav nič zmotil učnega procesa. Skupaj s prihranki energije pa naše mlade ozaveščamo tudi o pomembnosti varovanja okolja in učinkovite rabe energije.«
Investicijsko dokumentacijo za projekt je izdelalo podjetje Eutrip, ki je Občini Prevalje tudi pomagalo pridobiti nekaj več kot milijon evrov nepovratnih sredstev iz kohezijskega sklada. Operacija se je sicer izvajala v okviru operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007–2013, 6. razvojne prioritete »Trajnostna raba energije«, 1. prednostne usmeritve »Energetska sanacija javnih stavb«.