Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Svetovalnica: Ali za dograditev hiše lahko uporabimo 28 let staro gradbeno dovoljenje

Strokovnjakinja odgovarja na vprašanje bralke o dozidavi hiše ter ali lahko za to uporabi 28 let staro gradbeno dovoljenje.
Foto: osebni arhiv bralke Nataše
Foto: osebni arhiv bralke Nataše
13. 3. 2024 | 08:07
22. 10. 2024 | 21:21
5:45

Spoštovani,

od staršev sem podedovala parcelo, na kateri je tudi stanovanjski objekt. Ta objekt je bil zgrajen okrog leta 1850. Leta 1996 sta starša pridobila gradbeno dovoljenje za nadomestno gradnjo, na podlagi zakona o graditvi objektov (Ur. l. SRS št. 34/84). Gradbeno dovoljenje je predvidevalo izgradnjo objekta v tlorisu 9 m x 12 m. V fazi izgradnje sta se odločila, da ne bosta podrla celotnega starega objekta, ker sta v njem še stanovala. Tako je bil zgrajen novi del hiše v tlorisni površini 9 m x 7 m, ki se drži starega dela hiše. Nov objekt sta v letu 1997 sicer gradila v merah in zunanjem izgledu, ki je skladen z načrtom, notranje prostore pa sta razporedila drugače. Arhitektka jima je v ta namen pripravila tudi dokument s projektnimi spremembami, ki pa ga nikoli nista posredovala na upravno enoto.

Zdaj razmišljam, da bi nadaljevala gradnjo, torej v celoti podrla preostanek starega objekta iz leta 1850 in namesto njega dozidala nov objekt v izmerah, kot jih je predvidevalo prvotno gradbeno dovoljenje – prizidava v tlorisu 9 m x 5 m.

Zanima me, po kakšnem postopku lahko izvedem opisano dograditev, kakšno dokumentacijo moram pridobiti, katere prispevke bom morala plačati. Je gradbeno dovoljenje iz leta 1996 še veljavno in lahko nadaljujem gradnjo po tem dovoljenju?

Prilagam sliko, iz katere sta razvidna oba omenjena objekta.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.


Nataša

Spoštovani,

lepo ste opisali vašo situacijo. 

Moj prvi nasvet je, da najprej natančno preberete, kaj sploh piše v gradbenem dovoljenju iz leta 1996. To je bilo namreč izdano po predpredhodniku gradbenega zakona iz leta 2017, ki pa je leta 2021 bil dodobra noveliran. Skoraj zagotovo so v gradbenem dovoljenju točno določeni pogoji za začetek gradnje. Danes gradbeni zakon dovoljuje gradnjo po zaključenih fazah, včasih pa je moralo biti to v gradbenem dovoljenju posebej določeno. Gradbeno dovoljenje pa ima določen rok trajanja, vendar je veljalo, tako včasih kot danes, da ima po začetku gradnje, načeloma trajno veljavnost.

Predlagam, da fazo gradnje, ki jo imate namen izvajati, postopate na način, da v največji možni meri upoštevate osnovno gradbeno dovoljenje, vse ostale postopke v zvezi z gradnjo pa izvedete skladno z današnjim zakonom. Torej, da za del, ki bo zgrajen, pridobite ustrezno projektno dokumentacijo za izvedbo (PZI). Ta bo sestavljena iz vseh posameznih načrtov in bo vsebovala tudi navezavo na že zgrajeni del hiše, ki najbrž vsebuje tudi že zgrajeno in priključeno infrastrukturo. Projektno dokumentacijo za izvedbo izdela projektant in potrdi pooblaščen strokovnjak. Pred začetkom gradnje boste izbrali nadzornika gradnje ter seveda izvajalca, ki mora izpolnjevati pogoje skladno z gradbeno zakonodajo. Skladno z določili gradbenega zakona boste prijavili začetek gradnje vsaj 8 dni pred samim začetkom. Če boste res dobro premislili, kaj vse vgradit v nov del projektne dokumentacije za izvedbo in med gradnjo ne bo prišlo do bistvenih sprememb, boste taisto projektno dokumentacijo lahko oddali kot prilogo pri zahtevku pridobitve uporabnega dovoljenja. Zato je morda smiselno razmisliti, da ob obravnavi tega dela stavbe prikažete in zajamete v projektu tudi že izdelani del stavbe, saj boste najbrž uporabno dovoljenje pridobivali za celoten sklop. Smiselno je, da prav pri vseh postopkih ravnate na način, da boste ob zaključku brez težav dobili tudi uporabno dovoljenje, kjer pa vas lahko vodi izkušen strokovnjak. 

V vašem primeru je na mestu nasvet, da se z vso zbrano dokumentacijo oglasite pri strokovnjaku projektantu, kjer boste skupaj pregledali, kaj lahko uporabite od obstoječih dokumentov, kaj predstavlja izdelava novega dela projektne dokumentacije in kaj bi veljalo še dodatno vključiti v ta projekt, seveda vse ob predpostavki, da se projekt čim bolj ekonomično in hitro zaključi. Skoraj zagotovo je v 30 letih od prvotno izdanega gradbenega dovoljenja do danes nastala potreba po vključitvi še kakšne dodatne želje, morda tudi spremembi tlorisa. Že vaša starša sta nedolgo od prvotnega gradbenega dovoljenja spreminjala osnovni tloris prve faze gradnje, kar pomeni, da so se v dolgem obdobju pogledi na gradnjo zagotovo še bolj spremenili.

 Menim, da z dokončanjem vašega projekta ne bi smelo biti prevelikih težav in da ga boste lahko uspešno zaključili ter tako po skoraj tridesetih letih zaprli eno od poglavij ter se namenili novim izzivom naproti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine