Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

REUS 2010: energijsko varčna okna le v 16 odstotkih domov

Z vgradnjo energijsko učinkovitih oken lahko toplotne izgube zmanjšamo tudi do trikrat. To je pomemben, a še zdaleč ne edini razlog, ki govori v prid zamenjavi dotrajanega stavbnega pohištva v naših domovih. Zaradi toplotno bolj izolativnih oken bodo bivalne razmere v prostorih boljše, saj bo temperatura veliko bolj enakomerna, izognili se bomo tudi prepihu, značilnemu za stara okna, ki slabo tesnijo.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 23:13
2:21

Po podatkih Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije 2010 (REUS 2010), katere nosilec je agencija Informa Echo, ima energijsko učinkovita okna le 16 odstotkov slovenskih gospodinjstev. Med materiali za okna, ki so v kar 13 odstotkih gospodinjstev stara 35 let ali več, prevladuje les.

Lesena okna najpogosteje srečamo v starejših individualnih hišah, medtem ko v večstanovanjskih stavbah prevladujejo okna iz PVC, navajajo v raziskavi, ki je zajela 1009 slovenskih gospodinjstev. Aluminijasta okna najdemo le v treh odstotkih individualnih hiš in v osmih odstotkih večstanovanjskih stavb.

V dobri polovici gospodinjstev, ki so sodelovala v raziskavi, so v zadnjih letih že zamenjali okna, vendar to ne pomeni, da so izbrali energijsko varčna. Okna s trislojno zasteklitvijo najdemo le v dveh odstotkih gospodinjstev, z dvoslojno energijsko učinkovito zasteklitvijo pa v 14 odstotkih, od tega 24 odstotkov v večstanovanjskih stavbah in osem odstotkov v individualnih hišah. Še vedno prevladujejo okna z dvoslojno zasteklitvijo, pri katerih je vmesni prostor polnjen s termopanom.

V preglednicah si lahko pogledate natančnejše izsledke raziskave REUS 2010, ki se nanašajo na stavbno pohištvo v slovenskem stanovanjskem fondu, več o zamenjavi oken v hišah in večstanovanjskih stavbah pa v tiskani izdaji priloge Deloindom.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine