Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Svetovalnica: Sva dolžna plačevati stroške dvigala, čeprav živiva v pritličju

Pravnica odgovarja na vprašanje bralke glede delitve stroškov za vgradnjo dvigala v večstanovanjski stavbi.
Foto: maxbelchenko/Shutterstock
Foto: maxbelchenko/Shutterstock
Urša Zupan
8. 3. 2023 | 08:40
22. 10. 2024 | 19:04
3:23

Spoštovani,

z možem sva lastnika stanovanja v pritličju večstanovanjske stavbe, kjer se bo vgradilo dvigalo.

Ali je pravično, da plačujeva vse stroške za uporabo in vgradnjo v celoti, glede na lastninski delež, to je 2.814 €, pa dvigala ne moreva uporabljati?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.


Ana

Pozdravljeni,

večstanovanjske stavbe so podvržene Stanovanjskemu zakonu in Pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb, ki določata tudi načine upravljanja, torej načine sprejemanja in izvrševanja odločitev, nastopanje v pravnem prometu ter vzdrževanja in ohranjanja lastnosti večstanovanjske stavbe. Etažni lastniki na zboru lastnikov odločajo o vseh zadevah, ki se tičejo upravljanja večstanovanjskih stavb.

Glede na naravo zadeve, o kateri se odloča, so predpisani tudi določeni kvorumi za sprejem odločitve na zboru lastnikov. V primeru, da gre za posle iz sfere rednega upravljanja, kamor sodijo vzdrževanje zgradbe, imenovanje in razrešitev upravnika, oddajanje skupnih delov v najem in podobno, je potrebno 50 % soglasje vseh lastnikov. Za izvedbo investicijskih del, ki ne sodijo več v redno vzdrževanje, kot je recimo vgradnja novih naprav, nove opreme in inštalacij ali gradnja na skupnih delih večstanovanjskih stavb, je potrebno vsaj 75 % soglasje lastniških deležev. V to kategorijo je po vsej verjetnosti sodila vgradnja dvigala, s katerim se očitno ne strinjate, saj dvigala ne potrebujete. Do takšnih težav velikokrat pride predvsem pri lastnikih pritličnih stanovanj, saj je običajno kamen spotike ravno vzdrževanje dvigala, ki ga lastniki pritličnih stanovanj nikoli ne uporabljajo ali pa sanacija strehe, saj v pritlična stanovanja običajno ne zamaka. Vsi stroški upravljanja, razen obratovalnih stroškov, bremenijo etažne lastnike v skladu z njihovim solastniškim deležem, razen če se s pogodbo o medsebojnih razmerjih niso dogovorili drugače, kot to določa Stanovanjski zakon.

Torej, če je bila investicija v dvigalo na zboru lastnikov izglasovana in potrjena, potem ste dolžni nositi svoj del stroškov, ne glede na to, ali boste dvigalo uporabljali ali ne. Takšno je življenje v skupnosti, ki ga predstavlja večstanovanjska zgradba. Poglejte na situacijo z druge strani ... morda boste tudi vi želeli recimo zamenjati ograjo okoli svojega atrija ali pa zamenjati sistem razsvetljave, saj vas moti luč na vhodu v večstanovanjsko zgradbo in takrat vam bo dejstvo, da bodo del stroška poravnali tudi lastniki zgornjih stanovanj, na katere ograja in luč nimata vpliva, prišlo še kako prav.

Lep pozdrav!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine