Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Kako zakonito zapreti del lože v novogradnji zaradi vremena
Lepo pozdravljeni.
Kupili smo stanovanje z ložo. Ta je zaprta le z dveh strani, z dveh pa je odprta in posledično izpostavljena dežju in burji (stanovanje je v Ajdovščini).
Želeli bi zapreti luknjo na levi strani, saj je tam konec objekta in ob dežju in vetru namoči celotno ložo (luknja je obrnjena v smeri S-SZ, s katere smeri najpogosteje piha veter/burja v Ajdovščini).
Investitor/izvajalec nam je podal odgovor, da zaprtje/zasteklitev tiste luknje ni mogoča in to brez konkretne utemeljitve. Verjamem, da problem predstavlja celotno zaprtje lože, saj s tem spreminjam tudi velikost stanovanja in prostora.
Prosim za nasvet, ali se zakonsko lahko zapre/zastekli ta del, ob 50 % soglasju lastnikov (oz. njihovega lastniškega deleža).
Hvala za pomoč.
- bralec
Lepo pozdravljeni.
Čestitam vam k pridobitvi novega stanovanja. Gre za stanovanje z dvostransko odprto ložo, ki pa ima žal zaradi izpostavljenosti dežju in burji omejeno uporabo. Predpostavljam, da gre za popolnoma novo stanovanje, saj ste vprašanje glede možnosti zasteklitve ali zaprtja dela lože že naslovili na investitorja, ki je obenem tudi izvajalec. Navajate, da na vašo pobudo, kako bi enostransko zaprli odprti del, investitor razen negativnega odgovora ni podal nobene obrazložitve.
Vseeno bi radi zakonito izvedli postopek enostranskega zaprtja lože, pišete o zasteklitvi.
Gre torej za novo stavbo, ki je bila sprojektirana najbrž ne dolgo nazaj, pridobljeno je bilo gradbeno dovoljenje in zagotovo je tudi izvedba skladna z njim. Vsakršna sprememba med gradnjo mora biti skladno z gradbenim zakonom GZ-1 potrjena s strani projektanta. To pomeni, da se seveda lahko tudi že med gradnjo izvajajo spremembe, če so znotraj manjših odstopanj, vendar jih nikoli ne sme enostransko izvajati nobeden od udeležencev, brez odobritve oz. če predhodno ni pridobljeno soglasje projektanta. To je v gradbeni zakonodaji izrecno določeno. Predvidevam, da ima vaša stavba pridobljeno uporabno dovoljenje, saj v njej že živite, torej je v uporabi. Torej je stavba dokončana, dokončan je celotni stavbni ovoj, kamor sodijo tudi fasade, balkoni, lože. Fasadni ovoj se je skladno s projektno rešitvijo nadgrajeval od idejne zasnove, preko projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, projekta za izvedbo in na koncu projekta izvedenih del in čisto na zaključku uporabnega dovoljenja.
Običajno se ob začetku uporabe etažnim lastnikom predstavijo tudi navodila za obratovanje in vzdrževanje objekta, ki jih pripravi izvajalec in so sestavni del dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja. Prav tako etažni lastniki določijo upravnika stavbe ter sprejmejo akt o upravljanju etažne lastnine, o čemer smo v tej rubriki že pisali. V tem dokumentu so opredeljene vse pravice in dolžnosti etažnih lastnikov večstanovanjske stavbe. Skladno z določili stanovanjskega zakona je podrobneje določeno, kakšni so dovoljeni posegi in pod katerimi pogoji je sploh dovoljeno posegati v stavbo, ki je v lasti več etažnih lastnikov. Etažni lastnik ne more samovoljno posegati v skupne dele stavbe, zlasti pa ne spreminjati njene zunanjosti, zlasti, ker gre za novo stavbo. Ker gre za skupno lastnino, imajo tukaj pravico do soodločanja tudi ostali etažni lastniki. Fasada namreč poleg gradbenih elementov, temeljev in nosilnih zidov, stropov, strehe, dimnikov, inštalacij, dvigal sodi med skupne elemente stavbe.
Če je težava, o kateri pišete res pereča in nujna, vam predlagam, da najprej skušate pomoč poiskati pri projektantu te stavbe. Morda podobna težava ne pesti samo vas, ampak še koga drugega v liniji lož v delu večstanovanjske stavbe.
Morda lahko pridobite enoten predlog, kako zastekliti kritično proti burji in vremenskim neprilikam izpostavljene dele na fasadi. Razumljivo in pravilno je, da mora biti rešitev zasnovana strokovno oziroma biti usklajena, ne samo z avtorjem zasnove stavbe, temveč tudi z ostalimi etažnimi lastniki. Predlog rešitve pa mora biti skladen tudi z veljavnim prostorsko izvedbenim aktom pristojne občine.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.