Parket je najplemenitejša in trajna talna obloga. Skoraj vse njegove različice je mogoče obnoviti, prav tako zamenjati le posamezne, bolj poškodovane dele. Obnova je smiselna, ko je površina resnično dotrajana oziroma poškodovana. Takrat se marsikdo najbrž znajde tudi pred vprašanjem, ali izbrati lak ali olje.
Olje ali lak?
»Vse vrste zaščite so dobre, če je uporabljen kakovosten premaz,« poudarja Andreja Voglar iz podjetja Vogart parketi z Brezovice pri Ljubljani. Pred nakupom se je dobro pozanimati o značilnostih premazov, da lahko izberemo zaščito, ki bo ustrezala našim željam, pričakovanjem in načinu bivanja. Po mnenju sogovornice ni vprašanje, ali je oljen parket dober ali ne, kar kupci pogosto sprašujejo, bistveno je, s kakšnim oljem je zaščiten. In zaščiten mora biti, poudari, s kakovostnim.
Bistvena prednost oljenih parketov v primerjavi z lakiranimi je po njenih besedah pri obnovi zaščitnega premaza: »Oljnih premazov pri obnovi ni treba odstraniti. Površino samo očistimo in spet premažemo z oljem. Naoljimo lahko le tisti prostor ali del prostora, kjer se je zaščita obrabila.«
Oljenje se uporablja tudi pri parketih s strukturirano površino (ščetkano, skobljano, cepljeno ali starano). Pri obnovi takšne obloge se z oljenjem strukturirana površina ohrani.
PREBERITE ŠE: Obnova parketa: Osvežitev na približno 15 let
Zaščita z lakom
»Lak zagotavlja dobro zaščito lesa proti madežem in obrabi. Čiščenje lakiranih tal je preprosto, obnavljajo pa se dokaj redko. Ko se lak obrabi, potrebuje obnovo zaščitnega premaza, ki jo lahko opravi samo parketar. Obnoviti je treba celotno površino naenkrat, kar je zahteven, časovno zamuden in običajno kar drag poseg,« pojasnjuje Voglarjeva. Stari lak se strojno zbrusi s površine, razpoke in poškodbe pokitajo, nato se celotna površina trikrat brusi oz. gladi in trikrat lakira.
Gotovi parket
Veliko lesenih talnih oblog je že tovarniško obdelanih, to so tako imenovani gotovi parketi. Pri njih je čas polaganja bistveno krajši kot pri parketih, ki jih je treba po vgradnji tudi zaščititi. Gotovi so lahko položeni v enem dnevu. Drugi razlog za njihovo priljubljenost je, kot pravi sogovornica, dejstvo, da je danes vse manj obrtnikov, ki imajo potrebno obrtniško znanje in dovolj prakse, da kakovostno opravijo vse faze polaganja, brušenja in lakiranja. Poleg tega je parket laže lakirati v lakirnici kot na objektu, kjer nikoli nimamo tako idealnih razmer za delo, kot so v namenskih komorah.
Tako masivne kot večslojne gotove parkete se da obnavljati. Masivni sicer dopuščajo več obnovitvenih postopkov. Pri večslojnih je zelo pomembna debelina zgornjega sloja plemenitega lesa, saj je od tega odvisno, kolikokrat bomo parket lahko obnovili, obrusili in znova lakirali ali oljili. Debelina zgornjega sloja lesa tako določa življenjsko dobo parketa in tudi ceno, zato se je dobro o tem pozanimati že pred nakupom. Na trgu je mogoče kupiti visokokakovostne parkete s šestimi milimetri plemenitega lesa, lahko pa meri zgornji sloj le milimeter in pol. Takšne je teže obnavljati oziroma obrusiti.