Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Talne obloge: Zaščita lesa na tleh

V naših domovih je iz lesa največkrat talna obloga. Les je ekološki in obnovljiv material, domu daje poseben pečat, domačnost in toplino ter pridih brezčasnosti. Vse našteto velja tudi za lesene talne obloge. Kako pa jih zaščititi, z laki ali olji?
Foto: arhiv podjetja Vogart parketi
Foto: arhiv podjetja Vogart parketi
8. 11. 2019 | 08:07
22. 10. 2024 | 09:37
6:17

Parket je najplemenitejša in trajna talna obloga. Skoraj vse njegove različice je mogoče obnoviti, prav tako zamenjati le posamezne, bolj poškodovane dele. Obnova je smiselna, ko je površina resnično dotrajana oziroma poškodovana. Takrat se marsi­kdo najbrž znajde tudi pred vprašanjem, ali izbrati lak ali olje.

Olje ali lak?

»Vse vrste zaščite so dobre, če je uporabljen kakovosten premaz,« poudarja Andreja Voglar iz podjetja Vogart parketi z Brezovice pri Ljubljani. Pred nakupom se je dobro pozanimati o značilnostih premazov, da lahko izberemo zaščito, ki bo ustrezala našim željam, pričakovanjem in načinu bivanja. Po mnenju sogovornice ni vprašanje, ali je oljen parket dober ali ne, kar kupci pogo­sto sprašujejo, bistveno je, s kakšnim oljem je zaščiten. In zaščiten mora biti, poudari, s kakovostnim.

Oljenje parketa z valjčkom. FOTO: arhiv podjetja Vogart parketi
Foto:
Oljenje parketa z valjčkom. FOTO: arhiv podjetja Vogart parketi Foto:
»Glavna slabost klasičnih olj je, da ne zagotavljajo površinske zaščite, zaščite pred tekočinami, velikokrat ostanejo vidni madeži, vzdrževanje je zahtevno, pogosto je parket treba obnavljalno oljiti. Zato vedno priporočamo uporabo kakovostnih olj s trdimi voski, ki vsebujejo mešanico več naravnih olj in voskov. Olje prodre globoko v les, ga impregnira in zaščiti globinsko, vosek pa ostane na površini kot dodatna zaščita pred vodo, madeži in obrabo. Kakovostno olje zagotavlja dobro zaščito lesa, čiščenje je preprosto, redko je treba nanos obnavljati, prav tako omogoča lokalno popravljanje poškodb,« pojasnjuje Voglarjeva in dodaja, da takšno olje s trdimi voski varuje les znotraj in zunaj, ustvari paroprepustno površino in ne tvori lakastega filma. Zato imamo, po njenih besedah, vedno neposreden stik z lesom ter topel in prijeten občutek pri hoji po njem. »Naravna olja ne vsebujejo za zdravje nevarnih snovi, primerna so za vse talne površine, zlasti pa tam, kjer se zadržujejo otroci, osebe z alergijami in tudi domače živali,« poudari.

Bistvena prednost oljenih parketov v primerjavi z lakiranimi je po njenih besedah pri obnovi zaščitnega premaza: »Oljnih premazov pri obnovi ni treba odstraniti. Površino samo očistimo in spet premažemo z oljem. Naoljimo lahko le tisti prostor ali del prostora, kjer se je zaščita obrabila.«

Oljenje se uporablja tudi pri parketih s strukturirano površino (ščetkano, skobljano, cepljeno ali starano). Pri obnovi takšne obloge se z oljenjem strukturirana površina ohrani.

PREBERITE ŠE: Obnova parketa: Osvežitev na približno 15 let

Zaščita z lakom

»Lak zagotavlja dobro zaščito lesa proti madežem in obrabi. Čiščenje lakiranih tal je preprosto, obnavljajo pa se dokaj redko. Ko se lak obrabi, potrebuje obnovo zaščitnega premaza, ki jo lahko opravi samo parketar. Obnoviti je treba celotno površino naenkrat, kar je zahteven, časovno zamuden in običajno kar drag poseg,« pojasnjuje Voglarjeva. Stari lak se strojno zbrusi s površine, razpoke in poškodbe pokitajo, nato se celotna površina trikrat brusi oz. gladi in trikrat lakira.

FOTO: arhiv podjetja Vogart parketi
Foto:
FOTO: arhiv podjetja Vogart parketi Foto:
Podobno kot pri olju so tudi pri lakih velike razlike v kakovosti, zato se je treba pred izbiro pozanimati o sestavi laka, katerim površinam je namenjen in kakšen videz bo dal parketu. »Evropska zakonodaja, ki regulira proizvodnjo lakov, se je v zadnjem desetletju večkrat spreminjala in tako so se spreminjali tudi laki, zlasti zaradi strožjih ekoloških zahtev. Ko so pred desetletjem in več prvič prišli na trg laki na vodni osnovi, mnogi med njimi niso bili visoke kakovosti. Zdaj, ko je tehnologija napredovala, je večina na trgu zelo kakovostnih, lesu zagotavljajo zaščito in hkrati izpolnjujejo visoke ekološke standarde,« poudarja sogovornica. Zaželeno je, kot pravi, da vsebujejo čim manj hlapnih organskih spojin (VOC).

Gotovi parket

Veliko lesenih talnih oblog je že tovarniško obdelanih, to so tako imenovani gotovi parketi. Pri njih je čas polaganja bistveno krajši kot pri parketih, ki jih je treba po vgradnji tudi zaščititi. Gotovi so lahko položeni v enem dnevu. Drugi razlog za njihovo priljub­ljenost je, kot pravi sogovornica, dejstvo, da je danes vse manj obrtnikov, ki imajo potrebno obrtniško znanje in dovolj prakse, da kakovostno opravijo vse faze polaganja, brušenja in lakiranja. Poleg tega je parket laže lakirati v lakirnici kot na objektu, kjer nikoli nimamo tako idealnih razmer za delo, kot so v namenskih komorah.

Tako masivne kot večslojne gotove parkete se da obnavljati. Masivni sicer dopuščajo več obnovitvenih postopkov. Pri večslojnih je zelo pomembna debelina zgornjega sloja plemenitega lesa, saj je od tega odvisno, kolikokrat bomo parket lahko obnovili, obrusili in znova lakirali ali oljili. Debelina zgornjega sloja lesa tako določa življenjsko dobo parketa in tudi ceno, zato se je dobro o tem pozanimati že pred nakupom. Na trgu je mogoče kupiti visokokakovostne parkete s šestimi milimetri plemenitega lesa, lahko pa meri zgornji sloj le milimeter in pol. Takšne je teže obnavljati oziroma obrusiti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine