Za komarnike ni nikoli prepozno

29. 6. 2020 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

Žuželke, komarniki, komarji

Čeprav temperature zraka še niso čisto poletne, komarji že veselo delijo srbeče spomine. Najboljša zaščita notranjih prostorov pred njimi in drugimi letečimi žuželkami so komarniki. Zanje se lahko odločimo že ob vgradnji stavbnega pohištva ali jih na okna in vrata namestimo pozneje.

Poznamo več vrst komarnikov: v obliki roloja, drsni, krilni, fiksni in plise komarnik. Rolo komarniki se podobno kot roleta navijejo v posebno omarico, v kateri ostanejo zaščiteni pred vremenskimi vplivi in pospravljeni v času, ko jih ne potrebujemo. Drsni so namenjeni zaščiti prehodov na balkon ali teraso, primerni pa so za vrata, pri katerih je dovolj prostora za pomikanje levo ali desno. Če tega ni, se lahko odločimo za krilno izvedbo, kakršnih se spomnimo iz ameriških filmov, ki prikazujejo življenje na jugu ZDA. Krilni komarniki delujejo kot vrata, magnetni sistem pa zagotavlja, da ostanejo na mestu tudi ob močnejšem vetru ali prepihu. Plise komarniki imajo nagubano mrežico in se zložijo kot harmonika. Za premikanje ne potrebujejo prostora, saj se zložijo v stranski profil. Najcenejši pa so fiks­ni, ki so primerni predvsem za okna, ki so pogosto odprta (tudi na nagib). Pritrdimo jih neposredno na okenski okvir.

Izbira ustreznega komarnika je odvisna od prostora in načina uporabe. Prilegati se mora ogrodju oken oziroma vrat, da ob njihovi uporabi ni možnosti prehoda komarjev in drugih žuželk. Za vrata, ki se pogosteje odpirajo, so ustrezna izbira izvedbe s samozapiralnim mehanizmom. Če imamo dovolj prostora, se lahko odločimo za drsni komarnik, če nam prostora primanjkuje, pa plise – a v obeh primerih moramo paziti, da komarnik vedno za seboj zapremo. Rolo različice so lahko opremljene z motornim pogonom, zato jih lahko vključimo tudi v krmilno enoto pametne hiše, pojasnjuje Janez Kosec ml. iz podjetja Roltek v Dobu pri Domžalah.

PREBERITE ŠE: KOMARNIKI: PRED TIGRASTIMI KOMARJI SE MORAMO ZAŠČITITI PODNEVI

Poznejša vgradnja na obstoječa okna

Največ možnosti imamo na izbiro, če o komarnikih razmišljamo že ob nakupu stavbnega pohištva oziroma ob pripravi odprtin za vgradnjo oken in vrat. »Pogosto vidimo, da se investitorji, ki gradijo več stanovanjskih hiš za trg, odločajo za ureditev omaric, kamor bodo kupci lahko sami namestili komarnike in zunanja senčila, če se bodo za to odločili. Investitorji pred prodajo vgradijo samo okna in vrata,« je pojasnil Janez Kosec ml. iz Rolteka. Namestitev komarnikov nato ne spreminja zunanjega videza objekta in ga lepo zaključi.

Fiksni komarnik je po koncu poletja mogoče odstraniti. FOTO: Ronstik/ShutterstockTudi če imate okna že nekaj let vgrajena, še ni prepozno za namestitev zaščite. »Najprej je treba pregledati možnosti vgradnje, a vsakič se najde rešitev. Seveda pa to včasih zahteva nekaj inovativnosti in kreativnosti,« je dodal Kosec. V podjetju AJM iz Pesnice pri Mariboru pravijo, da je poznejša vgradnja mogoča, a je izbira omejena na fiksne komarnike, ki se pritrdijo na okvir okna. Njihovo barvo prilagodijo okenskemu okvirju ali željam uporabnika. »Na izbiro imamo deset standardnih barv ter več kot 200 dodatnih odtenkov po lestvici RAL. Barvno se lahko ujemajo z oknom ali senčili,« so še dodali pri AJM. Fiksni komarniki so odstranljivi. »Gre za zelo preprosto pritrjevanje in snemanje z vzmetnim mehanizmom in ročaji. Primerni pa so tudi za okna nepravilnih oblik,« so še pojasnili.

PREBERITE ŠE: KOMARNIKI: BREZ MRČESA TUDI PRI ODPRTEM OKNU

Strešna okna

Pozanimali smo se še o značilnostih komarnikov pri strešnih oknih. »Komarniki se namestijo na špalete na notranji strani. Pri tem je še vedno mogoče imeti strešno okno odprto. Torej, ko je komarnik spuščen, je okno lahko odprto za debelino strešne konstrukcije (skupaj z izolacijo), kar je še zlasti priročno v toplih poletnih nočeh,« so nam odgovorili iz podjetja Velux v Trzinu.

Komarnik za strešna okna deluje po principu roloja. »Namesti se lahko na spodnjo ali zgornjo stran (kar pomeni: glede na to, v katero smer ga bo uporabnik želel raztegniti). Na straneh so vodila, kar zagotavlja nepredušnost za prehod mrčesa,« so še pojasnili v Veluxu.

Vzdrževanje in življenjska doba


Življenjska doba komarnikov je 10 do 15 let, najpogosteje se pokvarijo gibljivi deli (recimo pri rolo izvedbah), sama mrežica zdrži dlje od garancijske dobe, pojasnjujejo ponudniki. Najpogostejši razlog, da se mrežica strga ali poškoduje, je nepravilna uporaba oziroma nepreviden uporabnik.

Kljub temu smo Janeza Kosca ml. vprašali, ali je morda bolje, da komarnike, ko je konec sezone, pospravimo oziroma zaščitimo pred vremenskimi vplivi. »Tudi fiksni so odstranljivi. Če ga želi uporabnik pred zimo pospraviti, ga lahko, ni pa nujno,« je odgovoril. »Glede vremenskih vplivov, ki bi lahko povzročili hitrejšo obrabo, je odločilnega pomena sama zgradba komarnika. Občutljivi deli morajo biti zaščiteni in skriti – vpetje mrežice ne sme biti izpostavljeno dežju, vročini in podobno. Vse pa je odvisno tudi od kakovosti materialov,« je še dodal.

Vsako sezono je smiselno pregledati, ali so v mrežah nastale kakšne luknje. Nekateri uporabniki se lotijo tudi čiščenja mrežice, a pri Rolteku ne vidijo potrebe po tem.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: »Toliko komarjev nisem videla v 30 letih«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE