Tradicionalni sistem z novimi pristopi: kaminska tehnika v sodobnih gradnjah

21. 10. 2021 | Besedilo: P. I.

kaminske peči

Vključitev kaminske peči v nizkoenergijsko ali pasivno hišo ima majhen vpliv na okolje, saj so nedavne študije pokazale, da so drva eden najbolj trajnostnih in obnovljivih virov toplote.

Dovod zraka

Koncept takih hiš je izkoriščanje naravnih virov za uravnavanje toplote v domu. Da bi ohranili stalno temperaturo v notranjosti objekta, so nizkoenergijske hiše izjemno dobro izolirane, kar pa pomeni, da je pretok zraka v stavbo in iz nje zelo omejen. Zato je za popolno zgorevanje drv v kurišču zrakotesnega prostora nujno potreben dovod zraka od zunaj, kar zagotavlja delovanje kurišča neodvisno od zraka v prostoru. Obstaja več možnosti izvedbe zajema zunanjega zraka, npr. v tlaku, po vertikali skozi zračni kanal dimniškega sistema, s prebojem zunanje stene za kuriščem ipd.

Ravna zasteklitev – klasika med kamini. Širok nabor različnih dimenzij zasteklitve kaminskih vložkov vam omogoča rešitev za vsak okus in prostor. Z izbiro primernega vložka frontalni kamini zadostijo tako potrebam po energetsko učinkovitejših ogrevalnih napravah kot tudi želji po prijetnem vzdušju v vašem ambientu. Foto: Brunner

Tipski kamini so sestav kaminskega vložka in obloge iz montažnih plošč ter omogočajo nekaj možnosti za oblikovanje, saj je možna dodatna obdelava obloge – lahko ostane videz montažnih plošč ali pa se izvede oplesk, lepljenje kamna ali keramike, pločevine ipd. Foto: Brunner

Toplotna moč in akumulacija 

Ker so v nizkoenergijskih hišah toplotne potrebe majhne, je pravilna izbira manjšega kaminskega vložka z manjšim kuriščem in posledično manjšo nazivno močjo. Glede na energetsko učinkovitost objekta je izziv preprečevanje pregrevanja prostora. Zato je treba večji del toplote, ki nastane ob gorenju, shraniti v akumulacijski oblogi, ki toploto oddaja v prostor enakomerno in še dolgo po gorenju. Z izbiro materialov s sposobnostjo visoke akumulacije tako ogrevamo bivalne prostore tudi do 20 ur. Sevanju toplote skozi stekleno površino se ne moremo izogniti, zato naj bodo steklene površine kuriščnih vratc čim manjše. Poudariti moramo, da uporabnik bistveno vpliva na nazivno moč s količino naloženih suhih drv. Pravilen način kurjenja vam prikažemo po montaži kamina.

V zadnjem času so pogoste organske oblike oblog kaminskih peči, ki z mehko linijo objamejo maso dimovodnih kanalov. Dimovodne kanale uporabimo, kadar želimo dodatno izkoristiti toploto dimnih plinov, ki po ogretju enakomerno potujejo po dimovodnih kanalih in postopoma enakomerno oddajajo toploto v prostor. Take peči so običajno osrednji element prostora in ustvarjajo izredno bivalno ugodje.


Panoramski kamini omogočajo pogled na goreči les iz treh strani. Vseprisotna izkušnja ognja in popolna oblika za razmejitev prostora ali z drugimi besedami: središče vzdušja vašega doma. Foto: Brunner

Eno kurišče – izkušnja ognja v dveh prostorih. Ne le da povezujejo dele prostora, temveč jih lahko tudi razmejijo, seveda je to odvisno od izvedbe, ki jo narekujejo vaše želje in/ali zahteve vašega prostora. Ustvarite okno med dvema prostoroma s tunelskim kaminom. Foto: Brunner

Arhitekt svetuje 

Pogosto se srečamo z željo strank po kurišču z večjo zasteklitvijo, kar pa v nizkoenergetskih objektih ni primerno. Zato uporabljamo optično povečavo kurišča, ki jo najpogosteje dosežemo s črno kovinsko oblogo, saj so običajno tudi kovinski okvirji vratc črne barve. Kovinsko oblogo lahko združimo z nišo za drva, predali ipd.

Del kamina je lahko tudi peč za peko, ki lahko deluje popolnoma neodvisno od dimnih plinov iz kurišča. To pomeni, da lahko pečico uporabljate tudi poleti, ne da bi pri tem ogrevali prostor.

ŽELIM IZVEDETI VEČ


Naročnik oglasne vsebine je Imag Ambient

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE