Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Ali za povečanje terase in dvig ograje potrebujem gradbeno dovoljenje

Bralca zanima, ali za povečanje terase pri stanovanjski hiši in dvig obstoječe ograje na meji s sosedom potrebuje gradbeno dovoljenje.
Foto: Halfpoint/Shutterstock
Foto: Halfpoint/Shutterstock
1. 9. 2021 | 11:16
22. 10. 2024 | 15:09
6:38

Spoštovani,

imam dve vprašanji v zvezi z urejanjem okolice hiše in dovoljenji.

V kratkem načrtujemo povečanje terase pri vrstni hiši (iz 4 x 1m na 4 x 4m). Zanima me, ali za ta poseg potrebujemo gradbeno dovoljenje, četudi terasa ne bo podkletena oz. pod njo ne bo bivalnega prostora, pač pa odprt prostor, namenjen shranjevanju raznega orodja in vrtnih stolov.

Drugo vprašanje pa se nanaša na ograjo, ki meji na soseda in sedaj stoji na meji. Gre za nizko ograjo, ki bi jo radi dvignili do dovoljene meje. V lokacijski informaciji, ki smo jo pridobili od občine, piše, da se ograja lahko postavi največ do meje parcele, vendar tako, da se z ograjo ne posega na sosednje zemljišče. Druga opcija pa je soglasje soseda in dvig ograje na meji. Ker se bojim, da slednjega ne bomo dobili, me zanima prva možnost: če prav razumem, v tem primeru, ker gre za vrstno hišo, odmik od meje ni potreben in novo, višjo ograjo lahko postavimo praktično povsem do obstoječe? Ali tudi za ta poseg potrebujemo dovoljenje?

Hvala za pojasnila in lep pozdrav.


Blaž
Za enostavni objekt gradbeno dovoljenje ni potrebno

Spoštovani gospod Blaž.

Vaše vprašanje je zelo pogosto. Terasa širine 1 m je vsekakor premajhna za kakovostno uživanje zunanjega prostega časa. Zelo razumem, da želite teraso povečati.

Samo povečanje terase kot ploščad, zlasti na opisano velikost 4 m x 4 m, ne zahteva pridobivanja gradbenega dovoljenja. Pri tem gre razumeti, da terasa nima podkletitve, saj sicer postane pohodna uporabna streha z etažo spodaj pod njo, kar pomeni dve etaži. V takem primeru terasa ni več enostavni objekt. Za tak poseg je seveda potrebno gradbeno dovoljenje.

Vaša terasa bo namenjena shranjevanju raznih vrtnih rekvizitov, zunanjim stolom in podobno. V prihodnosti boste morda pomislili, da bi jo želeli nadstrešiti in tako zaščititi shranjeno opremo pred neljubimi vremenskimi neprilikami. Naslednje vprašanje, ki sledi skoraj vedno, je: kaj pa, če hočemo postaviti nadstrešek? Kot smo že večkrat zapisali v tej rubriki, se nadstrešek lahko postavi brez gradbenega dovoljenja, če izpolnjuje pogoje za enostaven objekt. Za nadstrešnico brez posebne namembnosti to pomeni velikost do 20 m2 bruto površine, kar pomeni tlorisno projekcijo najbolj izpostavljenih delov strehe. Prav tako nadstrešnica ne sme biti sidrana v osnovno hišo, stati mora samostojno, imeti največ eno etažo, nosilna konstrukcija z vmesnimi nosilnimi razponi do 4 m ter višino do največ 4 m. Prav tako mora biti odmik od parcelne meje najmanj toliko kot je zapisano v prostorskem aktu, ki velja za vaše območje. Ponavadi je to 1,5 m. V tem primeru je seveda ustrezno, da je medposestna meja urejena.

Skušajte doseči dogovor s sosedom

Drugo vprašanje pa se nanaša na ograjo. Obstoječa ograja je precej nizka in poteka po parcelni meji. Vi bi radi ograjo dvignili. Kaj potrebujete za ta poseg? Če izvedbeni prostorski akt dovoljuje postavitev ograje do medposestne meje in opredeli tudi njeno višino na način, da to predstavlja enostavni objekt, potem za tak poseg ne potrebujete gradbenega dovoljenja. Poseg mora biti izveden tako, da dejansko z nobeno fazo ne posegate na sosedovo stran parcele. Novo ograjo lahko postavite ob obstoječo, ki poteka po medposestni meji. Pri tem ne smete spremeniti obstoječe ograje ali posegati vanjo. Temelj, ki bo nosil novo ograjo, bo moral biti dovolj odmaknjen od temelja obstoječe ograje. To pa pomeni, da bo nova ograja najbrž občutno pomaknjena v vaš del parcele. Vsekakor predlagam, da se skušate dogovoriti s sosedom za izvedbo nove ograje ali nadgradnjo obstoječe ograje. Navsezadnje boste morali skozi leta ograjo vzdrževati. Če bo nova ograja izvedena ob stari obstoječi, kaj lahko to pomeni za vzdrževanje stare ograje in ali bo le-to omogočeno. Tudi tak pomislek, ki je lahko popolnoma upravičen, lahko izpostavi sosed. Vsaka ograja mora biti namreč izvedena tako, da se omogoča vzdrževanje iz svojega dela parcele, razen, če se soseda o tem ne dogovorita drugače. Običajno je to tako, da vsak vzdržuje svoj del s svoje strani, seveda pa so tudi primeri, ko je za vzdrževanje ograje na medposestni meji dogovor, da se lahko vzdržuje iz obeh strani. Tak primer je ponavadi v primerih ograj, ki so izvedene kot žive meje in jih je treba rezati. Če so postavljene do meje, rastejo tudi na drugo stran in v takem primeru je edina možnost, da se vzdržuje tudi iz sosedove strani.

V vašem primeru, spoštovani Blaž, svetujem, da želeni poseg uredite z dogovorom s sosedom. V skrajnem primeru, ko soglasja res ne bo mogoče dobiti, pa izvedete ograjo na način, da res ne boste posegali v obstoječo ograjo in da boste predvideli tako izvedbo, da bo mogoče primerno vzdrževanje.

Vas lepo pozdravljam!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine