Kuhanje se lahko v poletnih mesecih preseli na prosto v letno kuhinjo.
7. 7. 2021 | Besedilo: A. Z.
Letna kuhinja: kaj vse potrebujete za kuhanje na prostem
7. 7. 2021 | Besedilo: A. Z.
V vročih poletnih dneh lahko kuhanje preselite na teraso ali v najprijetnejši kotiček vrta – v letno kuhinjo. Kaj potrebujete za ureditev letne kuhinje, da bo imela vse, kar imajo prave kuhinje?
Preprosta in z manj elementi
Kaj vse bo obsegala letna kuhinja, je odvisno od tega, kaj želite v njej početi. V primerjavi s kuhinjo v hiši je zasnovana preprosteje in z manj elementi. Oprema se spreminja z navadami, te pa so odvisne od razpoložljivega časa. Že med načrtovanjem vrta je dobro, da se odločite, ali boste imeli letno kuhinjo ali zgolj premični žar.
Ne pozabite na inštalacije
Če boste veliko kuhali zunaj, je smiselno kuhinjo dobro opremiti, drugače pa bo zadoščalo nekaj osnovnih elementov, kot so umivalnik, premični žar, omarica za shranjevanje, odlagalna površina. Če se odločite tudi za kamin, mora ustrezati požarnim standardom in imeti vgrajen dimnik. Prav tako je treba načrtovati, kje bodo vtičnice, stikala, ter poskrbeti, da so vsi materiali primerni za zunanjo uporabo.
V letni kuhinji s pipo in pomivalnim koritom ter štedilnikom je treba napeljati vodovodno cev, jašek za praznjenje napeljave pred zimo in odtok v kanalizacijo ali vrtno čistilno napravo.
Letno kuhinjo umestite v prijeten prostor, po možnosti blizu zelenjavnega vrta, da boste imeli vrtnine v bližini delovne površine in bodo res sveže za pripravo jedi.
Zaščita pred soncem
Pri ureditvi letne kuhinje ne smete pozabiti na zaščito pred soncem in dežjem, vsaj tisti del, ki obsega kuhališče, pomivalno korito, delovno površino in shranjevalne omarice, naj bi bil pod nadstreškom. Kakšno senčenje oziroma zavetje pred dežjem boste izbrali, je odvisno od arhitekture hiše in ureditve bivalnega vrta. Če se odločite za nadstrešek, morate vedeti, da večinoma potrebuje betonske temelje. Tla so lahko betonska ali kamnita, lahko pa so obložena z lesom ali tlakovci.
Odporni materiali, ki sodijo v naravo
Pri izbiri materialov ne smete pozabiti na estetski vidik. Na voljo imate tako naravne kot umetne. Kuhinjo lahko sezidate iz opeke, porobetona, kamna ali ulijete iz betona. Lahko postavite montažno, te so običajno premične in narejene iz lesene ali kovinske konstrukcije, ki jo oblečejo v les.
Pri tem je zlasti pomembna uporabnost materiala, iz katerega so sestavni deli kuhinje. V sodobnih ureditvah se pogosto uporablja jeklo, ki ne rjavi, je odporno proti praskam ter dobro prenaša vročino in mraz.
PREBERITE ŠE: Hiša v treh nadstropjih za mlad par