Program je razdeljen na pet ključnih področij: MOS Dom – gradnja in obnova doma, MOS Tur – kamping in karavaning, turizem in prehrana, MOS Teh – oprema in materiali za obrt in industrijo, MOS Biz – poslovne storitve in poslovne priložnosti v tujini ter MOS Plus – izdelki za široko porabo. Letošnja država partnerica je Srbija, s čimer želijo organizatorji prispevati k poglabljanju gospodarskega sodelovanja med državama. Osrednji dogodek partnerske države je Mednarodni gospodarski forum Slovenije, Hrvaške in Srbije, ki poteka danes in je namenjen vzpostavljanju boljšega gospodarskega sodelovanja držav na skupnem trgu. Srbija na svojem razstavnem prostoru obiskovalce seznanja tudi s svojo turistično ponudbo, predstavlja pa se 25 podjetij.
Več kot sedem sejemskih dvoran spet zaseda MOS Dom, ki vključuje ponudbo razstavljavcev s področja gradnje in obnove. Na dobri polovici razstavnih površin so podjetja pripravila na ogled stavbno pohištvo, garažna in industrijska vrata, senčila, pohištvo in notranjo opremo, ograje, talne obloge in keramiko, vse za gradnjo hiš, kamine, peči, štedilnike, dimniške sisteme, novosti pri ogrevalni tehniki, prezračevanju, toplotnih črpalkah in klimatskih napravah, vse za streho, gradbeni material, notranjo opremo in tudi opremo za vrt. Predstavljajo pa se tudi ponudniki montažnih hiš.
Področje MOS Tur, ki obsega kamping in karavaning ter turistično in kulinarično ponudbo, je tokrat predstavljeno še obširneje kot doslej. Dve dvorani pa sta namenjeni ljubiteljem tehniških strok, saj so v njih v okviru MOS Teh na ogled oprema in materiali za obrt in industrijo.
Celjski sejem tudi letos v okviru MOS Biz, poslovno-sejemskega, konferenčnega in mrežnega dogodka, daje priložnost desetim mladim in zagnanim podjetnikom, ki jim bo v sklopu natečaja Podjetni talenti pomagal najti nove poslovne priložnosti z brezplačno predstavitvijo in svetovanjem pri poslovni ideji. Letos je skupaj s partnerji natečaja, Inkubatorjem Savinjske regije, klubom Poslovni angeli Slovenije, Univerzitetnim inkubatorjem Tovarna podjemov in podjetjem Smart Optometry, ki je bilo lanski zmagovalec, izbral podjetja 4FUN iz Mozirja za aplikacijo za preprosto naročanje fotografij iz mobilne naprave na dom; Ajdina harmonija iz Mozirja za moderen prenosni vrt v lesenem zabojniku; C-TECH iz Postojne za program za optimalen in zdrav razvoj dojenčka od rojstva do enega leta; Evergreen iz Mislinje za biorazgradljive beljakovinske lončke; Kokica iz Maribora za prve slovenske gourmet kokice s slanimi in sladkimi okusi; Mima team iz Celja za nastavek za zobno ščetko, ki deluje kot osebni pomočnik ob čiščenju zob; Medenka iz Ljubljane za naravno slaščico iz medu in sadja; StarkMAT iz Črnomlja za stol za zdravo hrbtenico in boljšo koncentracijo; Šubidu iz Kranja za prebrisano oblikovano skledo za vse, ki preradi dobro jedo, in Vermipur iz Maribora za naravno univerzalno ekološko gnojilo. V preteklih sedmih letih so omogočili sejemsko predstavitev 45 mladim podjetjem in podjetnikom. Sodelovanje na sejmu je, pravijo pri organizatorju, med drugim dober trening navezovanja stikov, širjenja mnenj in znanja. »Sejem kljub novim načinom komunikacije ostaja eden glavnih delov marketinških aktivnosti, kajti osebni stik z zainteresirano javnostjo daje najboljše rezultate. Za manjša in mlajša podjetja z manjšimi sredstvi za promocijo je lahko to velik zalogaj, čeprav je pogosto prav zanje takšna predstavitev eno ključnih orodij za vstop na trg,« še pravijo pri Celjskem sejmu.
Brezplačni nasveti, predavanja in drugi obsejemski dogodki
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo jutri, 13. septembra, pripravilo posvet Kako do kadrov v lesarstvu, ozaveščanju o vlogi te panoge pa bo namenjena tudi razstava Les za vse. Na sejmu med drugimi sodelujeta Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga in Evropski potrošniški center Slovenija.
Letos že tretjič organizirajo Stičišče znanosti in gospodarstva, projekt ministrstva za izobraževanje znanost in šport, v katerem inovacije, nove tehnologije in tehnološke procese predstavlja več kot 50 inštitutov, fakultet, strokovnih združenj in podjetij. Poudarek je na mikro- in nanotehnologijah, vesoljskih tehnologijah, bioniki, podpornem svetu sodobne medicine, mehatroniki, elektroniki, energetiki, avtomatiki in robotiki – veliko pozornosti bo gotovo pritegnil avtonomni kmetijski robot, ki je plod slovenskega znanja. Kemijski inštitut iz Ljubljane med drugim predstavlja bio plastiko, Institut Jožef Stefan pa inovacije na področju elektronske keramike.
Notranja oblikovalka Andreja Jesenek znova svetuje o opremljanju doma, med drugim bo pojasnila, kaj morate vedeti o notranji opremi, kako opremiti dom po pravilih feng shuija, katere so najpogostejše napake, svetovala bo tudi o naravnih barvah in materialih v domu ter osvetlitvi.