Prijetni kotički na vrtu

Topli sončni žarki nas vabijo na zrak. Zadnji čas je za ureditev terase, balkona, kotička na prostem. Za užitke zunaj ni treba veliko, dovolj je že majhna terasa, na kateri je prostor za udoben počivalnik ali mizico in dva stola. Kako urediti dnevno sobo na prostem? Možnosti je nešteto, od udobnih postelj, sedežnih garnitur do gugalnih mrež in sedežev, ki kar vabijo v svoj objem.

Teraso ob hiši in ureditev vrta običajno načrtujemo skupaj z arhitekturo objekta. Osnovna izhodišča za zasnovo terase ob hiši so namreč arhitektura objekta, oblika in velikost parcele, smeri neba ter s tem sončna in senčna lega ter želene dejavnosti na vrtu. Bivalne terase so pri sodobni gradnji vezni člen med stavbo in odprtim prostorom. Za samo ureditev to pomeni, da je mogoče prehajanje interierja v eksterier in da lahko delujejo kot podaljšek notranjega prostora, na primer dnevne sobe, kuhinje ali jedilnice. To se doseže z dobro umeščenostjo terase in pravilno projektiranim stavbnim pohištvom, ki povezuje notranjost in zunanjost.

Vzdržljivi materiali

Pomemben del ureditve kotička na vrtu je vrtno pohištvo. Glavno vprašanje je, iz česa bo izdelano, da bo preneslo vpliv različnih vremenskih dejavnikov. Uporabljajo se različni materiali, največkrat gre za kombinacije dveh ali treh: na primer lesa in mehkega oblazinjenja, kovinskega ogrodja v kombinaciji z umetnimi materiali, pa kovine in lesa, lahko je tudi v celoti iz plastike. Še vedno pa je v ospredju les, zlasti tikovina, saj se ob vseh drugih dobrih lastnostih najlepše poda v naravo in je zares odporna proti zunanjim dejavnikom. Pogosto tikov les kombinirajo s kovino. Iz nje je največkrat ogrodje, ponavadi gre za nerjavno jeklo, barvan aluminij in kovano železo. V zadnjih letih so trendovske prašno barvane garniture iz aluminija.

Ideje za sproščeno poležavanje

Oblikovalci vrtne opreme ponujajo zanimive rešitve za sproščeno poležavanje na domačem vrtu. V ospredju so udobne zofe, za katere je na prvi pogled težko določiti, ali so namenjene za zunanjo ali notranjo uporabo, saj je ta meja dokaj zabrisana. Po videzu, obliki in barvah se niti ne razlikujejo več, uporabljeni so le drugačni, trpežnejši materiali, ki so manj občutljivi na vremenske vplive. Podobno kot v dnevnih sobah je tudi pri zofah za terase poudarek na udobju, zato so nepogrešljive mehke blazine in kombinacije z gugalniki, tabureji ter klubskimi mizicami.

!!galerija!!


Ko pišemo o vrtnem pohištvu, ne moremo mimo visečih različic. Stoli, počivalniki za enega ali dva, z baldahinom ali brez njega – možnosti je nešteto, vsem je skupno to, da visijo: lahko izpod stropa, z močnejše veje na drevesu ali imajo svoje ogrodje. Manjši viseči počivalniki ne potrebujejo veliko prostora, tako da se zanje lahko najde prostor tudi na manjšem balkonu. Nekaj več pa ga boste potrebovali za vrtno posteljo. Vedno več proizvajalcev namreč v svoje nove kolekcije za zunanje prostore vključi tudi kakšno udobno posteljo. Običajno so zasnovane tako, da je poskrbljeno za senčenje. Nad njimi so razprostrti baldahini, platnena senčila ali lesene lamele, ki jih prilagajamo glede na položaj sonca. Za udobje so dodane mehke blazine.

Barve oblazinjenih delov in tkanin pri vrtnem pohištvu sledijo smernicam v notranjem oblikovanju. Letos so tako v ospredju umirjeni sivi, naravni in zemeljski odtenki ter pasteli, ki se lepo podajo h kovini in lesu. Popestrite jih lahko z vzorci, kot so črte ali grafični vzorci in takšni, ki črpajo navdih iz narave. Priljubljeno je tudi kombiniranje različnih materialov.


V senci je prijetneje

Zelo pomembno pri umestitvi in ureditvi terase je senčenje. Najprijetnejše zavetje pred soncem je pod krošnjo drevesa, tam, kjer naravne sence ni, pa je treba dobro premisliti, kako bomo poskrbeli zanjo, najbolje že takrat, ko načrtujemo ureditev vrta in terase. Pomembno je, da dobro preučimo smeri neba, kje sonce vzhaja in zahaja ter kje je terasa. Ni vsaka oblika senčenja dobra za vsako situa­cijo. Tenda ali nadstrešek s senčili, na primer, daje senco, ko je sonce visoko na nebu, ko pa je niže, ne pomaga več. Včasih je boljša izbira senčnik, ki ga lahko poljubno nagibamo, obračamo, lahko ga tudi prestavimo s terase na travo. Priljubljena in zanimiva oblika senčenja so jadra, ki omogočajo več različnih načinov senčenja, tako da dobimo senco tam, kjer jo potrebujemo. Seveda prijetno senco dajejo tudi primerno umeščena drevesa in grmi ter ozelenjena pergola.

Ambientalna osvetlitev ob večerih

Pri zasnovi terase ne smemo zanemariti osvetlitve, saj je zunanja osvetlitev ravno tako pomembna kot notranja. Terasa je lahko osvetljena s svetili na fasadi ali nadstrešku. Ker je običajno neposredno ob hiši, luči ne smejo biti premočne, da ne svetijo v notranjost. Prijetno in nevsiljivo deluje ambientalna osvetlitev, za katero so primerna talna ali stenska difuzna svetila, nameščena na bolj odmaknjenih mestih, tudi zaradi mrčesa, ki ga svetloba privablja. Pogosto se uporabljajo prenosna zunanja svetila na vtičnico, ki jih lahko uporabimo tudi na vrtu, kjer nimamo speljane elektrike. Prav tako so nepogrešljive svečke, bakle in lanterne. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE