Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Sejem dom 2020: Vse za gradnjo in prenovo

Namestnica odgovorne urednice, sicer pa poznavalka oblikovanja, arhitekture in ljubiteljica lepega.
Foto: Tomi Lombar/Delo
Foto: Tomi Lombar/Delo
A. Z.
29. 2. 2020 | 09:09
22. 10. 2024 | 10:29
4:44

Tudi letos bo ponudbo več kot 500 podjetij iz Slovenije in tujine na razstavnih prostorih vse dni dopolnjevalo brezplačno svetovanje z različnih področij gradnje in opremljanja doma. Organizator Gospodarsko razstavišče pričakuje več kot 55 tisoč obiskovalcev.

Brezplačna svetovanja in predavanja za obiskovalce

Na sejmu se bo znova mogoče udeležiti brezplačnih predavanj in svetovanj, ki sta jih pripravila Gradbeni inštitut ZRMK ter Eko sklad.


Gradbeni inštitut ZRMK je v bogat strokovni program vključil neodvisna in brezplačna predavanja o vlagi in plesni v bivalnem okolju, algah na fasadah, kakovosti zraka v bivalnih prostorih, kako izbrati prava okna, o celoviti prenovi večstanovanjske stavbe, trajnostni gradnji hiše iz opeke, pasivnem ali skoraj ničenergijskem standardu, utrditvi konstrukcije in preprečitvi kapilarnega vlaženja, poškodbah na stavbah ob naravnih nesrečah, kot so potresi, poplave in neurja, trendih na področju trajnostnega ogrevanja stavb, toplotnih črpalkah in obnovljivih virih energije, do okolja prijaznem ogrevanju ter naravni osvetlitvi bivalnih in delovnih prostorov. Predstavili bodo tudi različne mednarodne projekte.

Obiskovalce poleg tega vabijo na brezplačna svetovanja, ki jih prav tako organizira Gradbeni inštitut ZRMK. Lahko bodo pridobili nasvet arhitekta o gradnji in prenovi hiše ali stanovanja ter naravni osvetlitvi bivalnih in delovnih prostorov. Drugi strokovnjaki bodo svetovali o postopkih za pridobitev upravnih dovoljenj, vprašanjih statike, geomehanike, gradbene fizike, o celoviti prenovi stavb, trajnostnem ogrevanju, hlajenju in prezračevanju, gradnji ali prenovi stavb. Omenjena neodvisna in brezplačna strokovna predavanja bodo potekala vsak dan sejma v preddverju dvorane Kupola.


Brezplačna predavanja pripravlja tudi Eko sklad. Za prvi dan sejma napovedujejo predavanja o subvencijah in kreditih Eko sklada (o tem bodo predavali tudi vse druge dni), gradnji hiše od načrtovanja do vselitve ter o ogrevanju z lesno biomaso. Drugi dan bo sledilo predavanje o ustreznem prezračevanju stavb in prezračevalnih napravah z vračanjem toplote, v naslednjih dneh pa med drugim o prezračevanju po sanaciji stavbe, zrakotesnosti v stavbah, kako se lotiti gradnje sončne elektrarne in vgradnje toplotne črpalke, prav tako bodo predstavili cenovno primerjavo različnih sistemov gradnje, pogledali prednosti in slabosti posameznih tipov gradnje stanovanjskih hiš, povzeli praktične izkušnje, prednosti in slabosti male sončne elektrarne, ogrevanje z obnovljivimi viri energije ob upoštevanju ekonomije in ekologije, pojasnili, kako odpraviti zidno plesen, predstavili primere napak pri gradnjah in primere dobre prak­se, gradnjo nove masivne hiše in sončne elektrarne. Nekaj pozornosti bodo namenili tudi pametnemu domu, in sicer bodo na predavanju opisali različne tehnologije ter spregovorili o izzivih pri implementaciji pametnega doma po meri uporabnika. Predstavili bodo novosti in odgovarjali na vprašanja obiskovalcev.

Podrobneje bomo o omenjenih brezplačnih predavanjih in nasvetih pisali v prihodnji številki priloge Deloindom in na naši splet­ni strani www.deloindom.si.

Priznanje znak kakovosti v graditeljstvu

Tudi letos bodo prvi dan sejma podelili priznanje znak kakovosti v graditeljstvu, katerega namen je spodbujanje odličnosti, zagotavljanje kakovosti in večja konkurenčnost v graditeljstvu. »Že v sredini 90. let prejšnjega stoletja je bila v Sloveniji (po vzoru tujih dobrih praks in razvojnih aktivnosti) vzpostavljena nacionalna certifikacijska shema, imenovana Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG), ki se lahko kosa z najbolj znanimi in uveljavljenimi certifikacijskimi shemami,« pravijo pri Gospodarskem razstavišču in dodajajo, da so prve tri prejem­nike ZKG izbrali že leta 1997. Do zdaj so podelili 180 priznanj, v ocenjevalnih komisijah pa je sodelovalo več kot 60 neodvisnih strokovnjakov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine