31. 8. 2019 | Besedilo: J. B. | Fotografije: dokumentacija Dela
Sejem MOS 2019: Od gradnje do slovenskega vesoljskega satelita
31. 8. 2019 | Besedilo: J. B. | Fotografije: dokumentacija Dela
V Celju bo od 10. do 15. septembra potekal 52. mednarodni obrtni sejem, na katerem se bo na prizoriščih Celjskega sejma predstavilo približno 800 neposrednih in 1500 posrednih razstavljavcev. Razdeljen bo na pet ključnih področij: MOS Dom, MOS Turizem, MOS Tehnika, MOS B2B, namenjen poslovni sferi, in MOS Plus z izdelki in storitvami za široko porabo. Letošnja partnerica sejma bo Črna gora, s čimer želijo organizatorji prispevati k poglabljanju gospodarskega sodelovanja. Svoj paviljon bo imela tudi Kitajska.
Poleg razstavnega programa bo obiskovalcem na voljo pester strokovni in razvedrilni program, udeležili se bodo lahko brezplačnih predavanj in svetovalnic s področja gradnje, subvencij in kreditov Eko sklada, obnavljanja in urejanja doma, delovnega prava, davkov, mladim bo namenjena tradicionalna Ulica obrti s predstavitvijo poklicev, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije pa bo med drugim organizirala mednarodno poslovno srečanje, namenjeno mreženju podjetij z območja Alpe-Jadran, posebej pa se bo predstavila njena sekcija kovinarjev in plastičarjev.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo v sredo, 11. septembra, pripravilo posvet o možnostih izobraževanja za lesarsko panogo, v okviru Stičišča znanosti in gospodarstva, projekta ministrstva za izobraževanje znanost in šport, pa se bodo predstavile glavne raziskovalne inštitucije v Sloveniji. Na ogled bodo vrhunske tehnologije s področij mehatronike, avtomatike, robotike, energetike, bionike, nanotehnologije in vesoljske tehnologije, potekala pa bo tudi predstavitev novodobnih poklicev, izobraževalnih programov, sodobnih tehnoloških procesov, visokotehnoloških inovacij in sodobnih tehnologij. Letošnje dogajanje bo še zlasti popestrila predstavitev prvega slovenskega satelita Trisat, ki so ga razvili člani laboratorija za informacijske sisteme Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in raziskovalci podjetja SkyLabs in ki ga bo predvidoma 9. septembra raketa ponesla iz Francoske Gvajane v vesolje.
V segmentu Gradnja in obnova doma svetovanja neodvisnih strokovnjakov
Podobno kot prejšnja leta bosta na sejmu v segmentu Turizem v ospredju kamping in karavaning, obiskovalci bodo imeli možnost poskusnih voženj s prikolicami in počitniškimi vozili na poligonu in po mestu, del razstavnega prostora bo namenjen tudi prodaji rabljenih počitniških vozil iz prve roke, ponudbo pa bo zaokrožila predstavitev počitniških ciljev in nastanitvenih zmogljivosti po Sloveniji in Evropi.
MOS Tehnika bo obiskovalcem ponudil tako pester program visoko specializirane opreme kot ročnega orodja za domače mojstre in profesionalce, v ospredju segmenta MOS B2B, namenjenega poslovni javnosti, pa je digitalizacija, ki revolucionarno spreminja celotne panoge in njihove koncepte poslovanja.
Segment Dom, ki je podnaslovljen kot Gradnja in obnova doma, je namenjen predvsem strnjenemu zbiranju informacij o gradbenih in stanovanjskih rešitvah. Obiskovalci, ki se podobnih projektov lotevajo v prihodnosti, si bodo lahko ogledali stavbno pohištvo, garažna in industrijska vrata, pohištvo in notranjo opremo, senčila, stavbno pohištvo, talne obloge, ograje, vse za gradnjo hiš, kamine, peči, štedilnike, dimniške sisteme, keramiko, ogrevalno tehniko, prezračevanje, senzorno tehniko, vse za streho, tlakovce, gradbeni material in opremo za vrt, predvsem pa bodo lahko izpopolnili svoje poznavanje sodobnih tehnoloških in okoljsko sprejemljivih rešitev, bodisi pri ponudnikih izdelkov in storitev bodisi pri strokovnjakih svetovalne mreže Ensvet, ki deluje pod okriljem Eko sklada Slovenije.
Vstopnice
Sejemske vstopnice bodo najcenejše na otvoritveni dan, 10. septembra, ko bodo za vse obiskovalce stale 3 evre. Sicer je redna cena za odrasle 8 evrov (po 16. uri 5 evrov), za upokojence 6 evrov (4 evre), družinska vstopnica za dva odrasla in do pet otrok je 15 evrov (10 evrov), učenci, dijaki in študenti pa plačajo 5 evrov (3 evre). V oklepajih so za vse kategorije obiskovalcev cene za popoldanski obisk po 16. uri. Predšolski otroci v spremstvu staršev imajo prost vstop.