Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Sol za posipanje in tlakovci - to je zdaj vprašanje

Pozimi se dvorišča pred hišo hitro spremenijo v drsališča, če jih pravočasno se očistimo in zaščitimo pred zmrzaljo. Kaj pa, če so na dvorišču tlakovci, ki jih sol za posipanje lahko poškoduje? Tehnični vodja pri podjetju Oblak, ki se ukvarja s proizvodnjo tlakovcev, Tomaž Žagar, svetuje zmerno uporabo soli in nakup tlakovcev, ki so odpornejši na zmrzal in sol.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
3. 1. 2018 | 11:39
22. 10. 2024 | 01:38
2:21

Ob pretirani uporabi soli za posipanje lahko poškodujemo tlakovce na dvorišču, zato je pomembno, da jo uporabljamo v zmernih količinah, svetuje Žagar.

Kalcijev klorid lahko uporabljamo vse do -30 stopinj Celzija, medtem ko natrijev klorid deluje le do -7 stopinj Celzija. Cestna podjetja uporabljajo raztopino kalcijevega klorida, saj s tem zmanjšajo porabljeno količino posipnega materiala. Nakup je možen v nekaterih spletnih trgovinah, prodajajo pa ga pod imenom Ledolom.

Da bi se izognili pogostemu menjanju tlakovcev,  imamo pri različnih proizvajalcih na voljo tudi take, ki so bolj odporni na zmrzal in učinke soli za posipanje. Pri hidrofobnih tlakovcih je zgornji sloj narejen iz kremenčevega betona ali peska. »Pomembno je, da so dvoslojni izdelki že v proizvodnji globinsko zaščiteni (hidrofobirani) in da so tlakovci v začetni fazi ustrezno negovani – zorilnica. Takšni izdelki so bolj odporni na prodor vode in ostale nesnage, posledično je lažje vzdrževanje in čiščenje. Ko so tlakovci položeni, se jih lahko dodatno zaščiti še z impregnacijskimi sredstvi,« je svetoval Žagar.

Namesto uporabe soli lahko pred polaganjem tlakovcev razmislimo o talnemu gretju, s katerim bomo preprečili nastajanje ledu in se izognili poškodbi tal. »Za posipanje pa lahko uporabimo tudi kalcijev klorid, ki topi led in sneg veliko hitreje in je tudi manj agresiven,« je še dodal Žagar.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine