Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Ali lahko postavim dva nadstreška, enega poleg drugega, brez gradbenega dovoljenja

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralke, ali lahko brez gradbenega dovoljenja postavi dve manjši nadstrešnici, eno poleg druge.
Foto: shigemi okano/Shutterstock
Foto: shigemi okano/Shutterstock
13. 5. 2023 | 11:20
22. 10. 2024 | 19:28
3:06

Pozdravljeni!

Z novim zakonom se zelo zaplete postavljanje nadstrešnice.

Prebrala sem že veliko o tem, še vedno pa se mi poraja vprašanje. Ali se lahko postavi dve nadstrešnici za avto, eno poleg druge, dimenzija ene nadstrešnice 15 m2, brez gradbenega dovoljenja? Ali se, kljub temu da sta nadstrešnici ločeni, šteje, da imata skupaj 30 m2 in da je zato potrebno gradbeno dovoljenje?

Skratka ali lahko postavim dve nadstrešnici za avto (2 x 15 m2), kupljeni v trgovini, sama in brez gradbenega dovoljenja?

Najlepša hvala in lep pozdrav!


Marjetica

Spoštovana Marjetica,

postavili ste zelo zanimivo vprašanje. Radi bi postavili dve tipski nadstrešnici za avto, drugo poleg druge, vsaka je velikosti 15 m2. Nadstrešnica skladno z Uredbo o razvrščanju objektov predstavlja stavbo za funkcionalno dopolnitev in do bruto velikosti 20 m2 gre za enostavni objekt. Seveda je treba upoštevati še splošna merila: npr. da višina ne presega 4 m, da je stavba enoetažna, da ni vkopana. Bruto velikost pomeni tlorisno projekcijo najbolj izpostavljenih delov stavbe, ki ne sme presegati, kot že povedano, 20 m2.


Ali je dovoljena postavitev več takih stavb za funkcionalno dopolnitev na eni parceli pa zavisi od tega, ali prostorsko izvedbeni akt v vaši občini to dovoljuje. Če je v prostorskem aktu na primer zapisano, da je dovoljeno na eni gradbeni parceli postaviti po en istovrstni objekt, je vaša namera postavitve dveh nadstrešnic, druga ob drugi, morda uresničljiva. Seveda pa je treba upoštevati še druga določila iz prostorskega akta, kot na primer faktor pozidanosti cele parcele, faktor zelenih površin ipd. upoštevajoč vse stavbe, ki stojijo na njej.

Enostavni objekt ne potrebuje gradbenega dovoljenja, treba pa bo pridobiti mnenje, če stoji v varovalnem pasu, ali soglasje soseda mejaša, če je postavljena bližje od parcelne meje, kot navaja prostorsko izvedbeni akt.

Po vzpostavitvi sistema e-graditev pa naj bi skladno z novim gradbenim zakonom GZ-1 za enostavne objekte, če gre za stavbo, tudi prijavili začetek gradnje, in sicer na pristojni občini.

Vas lepo pozdravljam.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine