Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Ali po rušitvi hiše lahko obdržimo staro hišno številko

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralca, ki bi želel porušiti dva dotrajana objekta in površino ozeleniti. Zanima ga, ali zazidljivost na tem delu parcele ostane in kako je s hišno številko.
Foto: Boris Mayer/Shutterstock
Foto: Boris Mayer/Shutterstock
2. 12. 2022 | 10:43
22. 10. 2024 | 18:30
3:42

Spoštovani,

prosim, če mi odgovorite na vprašanje glede zazidljivosti parcele.

Na Dolenjskem imam zazidljivo (AS površine) parcelo, na kateri pravnomočno in z gradbenim dovoljenjem stojita kozolec (65 m2) in počitniška hiša (38 m2).

Kot pri razpršeni gradnji velja, je okoli vsakega objekta še nekaj zazidljivega zemljišča ostalo je kmetijsko (K2) in nezazidljivo. Ker sta oba objekta že zelo dotrajana, bi ju želel porušiti.

Moje vprašanje je: če oba objekta porušim in na tem mestu ne zgradim novih (le zazelenitev), ali zazidljivost na tem istem mestu in v enakem obsegu ostane? Ali hišna številka za porušeni objekt lahko ostane?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.


Andrej

Spoštovani Andrej,  

postavili ste zanimivo vprašanje: ali morebitna odstranitev dveh obstoječih zakonito zgrajenih objektov s seboj prinaša kakšne posledice za morebitno gradnjo v prihodnosti? 

Najprej naj pojasnim, da zagotovila, da vas bo namenska raba čakala v prihodnosti, nimate. Občina kot nosilec urejanja prostora je skladno z ZureP-3 dolžna vsaj enkrat letno pripraviti kratek postopek sprememb in dopolnitev OPN. Zakon nalaga to tudi v primeru, da se uskladi namenska raba prostora z OPPN s spremembo namenske rabe prostora. Če bi bile vse občine dosledne in tako stanje dejansko izvajale enkrat letno, potem bi se vam lahko zgodilo, da bi vas ob kateri od sprememb doletele tudi spremembe namenske rabe, ki si jih morda ne želite.

Dilema ostaja prav tako glede ohranitve hišne številke. Za kozolec hišne številke niso predvidene, stanovanjska hiša pa ima hišno številko. Splošno pravilo je, da je hišna številka atribut, vezan na stavbo. Praviloma se z rušenjem in odstranitvijo stavbe hišna številka ukine. Vendar v vsakodnevni praksi ti postopki formalno ne potekajo tako hitro. Predpostavimo, da na tem mestu postavite novo stavbo, jo ob dokončanju vpišete v kataster nepremičnin, za kar se predhodno izdela elaborat za vpis take stavbe v kataster nepremičnin. V tem trenutku pa bodo na geodetski upravi videli, da je tukaj že bila stavba s prejšnjo številko, ki jo bodo vseeno ukinili in vam dodelili za novo stavbo novo številko. Praviloma je lahko nova hišna številka enaka prejšnji. Lahko pa se vseeno zgodi, da čas od porušitve stare stavbe do izvedbe nove traja dolgo časa in da v tem času geodetska uprava pridobi podatke, da tam stavbe ni več in hišno številko dodelijo komu drugemu.

Predlagam, da se morda v takem primeru, vseeno dogovorite s pristojno geodetsko upravo, da nekako uredite mehek prehod v novo stavbo in da se morebitna stara številka ohrani.

Pri strategiji upravljanja in načrtovanja s prostorom velja biti pogumen, vendar vseeno dovolj previden, da si ne nakopljete preveč dodatnih postopkov in stroškov.

Vas lepo pozdravljamo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine