Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Je nadstrešek za avtomobile lahko vpet v hišo

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralca o postavitvi nadstreška za avtomobile - kakšna je razlika med nadstreškom in nadstrešnico ter ali je ta lahko konstrukcijsko vpet v hišo.
Foto: klikkipetra/Shutterstock
Foto: klikkipetra/Shutterstock
16. 12. 2022 | 09:50
22. 10. 2024 | 18:35
6:23

Pozdravljeni,

ob hiši bi rad postavil nadstrešek za dva avtomobila in lopo. Ali drži, da je lahko nadstrešek postavljen do hiše, ne sme pa biti vpet v hišo (konstrukcijsko povezan)? Namen tega je nadkritje vhoda v hišo.

V primeru, da bi bil nadstrešek z lopo večji od 50 m2, me zanima, če bi lahko konstrukcijsko ločil manjšo lopo in jo postavil kot enostavni objekt, ki se samo dotika nadstreška (vizualno precej enotno)?

Hvala in lep pozdrav.


Mitja
Vpet nadstrešek potrebuje gradbeno dovoljenje

Spoštovani Mitja,  

ob hiši si želite postaviti nadstrešek z lopo. Če boste postavili samostojen objekt do bruto kvadrature 50 m2, bo to predstavljalo stavbo kot nezahteven objekt, za katerega potrebujete gradbeno dovoljenje. Če bo ta nadstrešek velik do 20 m2 bruto površine, pa to predstavlja enostaven objekt, za katerega ne potrebujete gradbenega dovoljenja. V obeh primerih dejansko stavba ne sme biti vpeta v samo osnovno hišo. Če bi stavbo konstrukcijsko vpeli, bi to predstavljalo prizidavo, za katero je potrebno gradbeno dovoljenje. Za pridobitev takega gradbenega dovoljenja potrebujete projektno dokumentacijo, ki jo skladno z gradbenim zakonom pripravi projektant. Za nezahtevni objekt namreč lahko dokumentacijo pripravite tudi sami, če ste vešči tega. Razlika je tudi ta, da za enostavni in nezahtevni objekt ne potrebujete projektne dokumentacije za izvedbo, v primeru prizidave pa morate to pripraviti in predložiti ob prijavi pričetka gradnje. Prijava pričetka gradnje je sicer obvezna za vse naštete vrste objektov.  Od leta 2021 je treba prijaviti tako nezahteven objekt kot manj zahteven objekt, in sicer na predpisanem obrazcu, ki ga vložite na pristojnem upravnem organu. Ko bo vzpostavljen elektronski sistem gradnje, to naj bi bilo predvidoma s 1. 1. 2024, pa bo treba prijaviti pričetek gradnje tudi za enostavne objekte, če so to stavbe, in sicer na pristojni občini.

Kaj pomeni nadstrešek, kaj je nadstrešnica? To je razloženo v Uredbi o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 96/22), ki ji sledi Tehnična smernica TSG-V-006:2022 Razvrščanje objektov. Oba dokumenta sta zelo koristna in ju boste našli na spletu.

V tehnični smernici je nadstrešek del objekta, ki služi pred zunanjimi vplivi in je konstrukcijsko povezan z objektom, npr. konzolni nadstrešek ali nadstrešek na ravni strehi. Nadstrešnica pa je stavba, ki nima nobene obodne stene, je konstrukcijsko samostojna, lahko se dotika glavnega objekta, ne glede na morebitno fizično povezanost, glavne stavbe pa se lahko dotika z največ dveh strani. Tu je pomembno vedeti tudi, kaj pomeni »fizična povezanost«. To je povezanost ene stavbe z drugo bodisi z vrati, dvigalom, tunelom, pri čemer se za fizično povezanost stavbe ne šteje, če sta stavbi povezani samo z inštalacijami.

Pri nadstrešnici je fizična povezanost dovoljena, torej izpod nje se lahko vstopa preko vrat v glavno ali drugo stavbo, pri drugih stavbah pa taka povezanost ni dovoljena.


Nova uredba o razvrščanju objektov, ki se uporablja od 30. 7. 2022, določa nova pravila glede pogojev za vrste objektov. Za nezahtevne in enostavne stavbe je novo to, da ni več omejitev razponov.

Stavba je nezahtevni objekt, če izpolnjuje merila iz Priloge 1 uredbe in splošna merila, torej ima samo eno etažo, njena višina ne presega 6 m in njena globina ne presega 2 m. Stavba je enostavni objekt, če izpolnjuje merila iz Priloge 1 uredbe in splošna merila, torej ima samo eno etažo, njena višina ne presega 4 m in njena globina ne presega 1 m.

Nadstrešek kot nadkritje pred vhodom v hišo lahko naredite tudi kot vzdrževalna dela s konzolnim nadstreškom, torej vpetim v samo hišo, če je površina takega nadstreška velika do 2 m2.

V uredbi so tudi točno opredeljena pravila računanja velikosti. Etaža pri stavbi naprimer pomeni prostor med talno in stropno konstrukcijo ali med zaporednima stropnima konstrukcijama ali med zadnjo stropno konstrukcijo in streho, pri čemer se za etažo po tej uredbi šteje tudi prostor nad pohodno streho, ki se lahko uporablja. V praksi si marsikdo predstavlja, da lahko na strehi enostavne ali nezahtevne stavbe izvede pohodno teraso. Vendar v takem primeru taka raba predstavlja dodatno etažo in ne gre več za enostavni ali nezahtevni objekt.

Površina pomeni bruto tlorisno površino v skladu s predpisom, ki ureja način izračuna površin in prostornin stavb. To pomeni tlorisno projekcijo najbolj izpostavljenih delov take stavbe, torej strehe.

Odgovor na vprašanje, če bi postavili še eno lopo ob nadstrešnico, ki bi s kvadraturo večjo od 50 m2 tako predstavljala del glavnega objekta, je: da.

Ob tem je treba upoštevati vse navedene predpise, torej tudi vse odmike od sosednjih parcel in v primeru, da z gradnjo posegate v varovalne pasove, tudi potrebna mnenja, da se nosilci urejanja prostora strinjajo s tem posegom.

Želim vam uspešno izvedbo projekta in verjamem, da boste našli eno od ustreznih možnosti, da postavite res skladen nadstrešek ali nadstrešnico ob glavni hiši.

Lep pozdrav.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine