Pozdravljeni!
V večstanovanjski hiši živimo že 20 let, in sicer brez uporabnega dovoljenja, s čimer ob nakupu nismo bili seznanjeni. Ni pa urejeno pripadajoče zemljišče, saj je v zemljiški knjigi še vedno vpisan investitor.
Zanima me, ali je najprej treba urediti pripadajoče zemljišče ali lahko prej urejamo dokumentacijo za uporabno dovoljenje. Kakšni so postopki (okvirno)?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Spoštovana bralka Marija, podobnih primerov, kot je vaš, je zelo veliko. Številni lastniki stanovanj in hiš so se po toliko letih le začeli zavedati, kako pomembno je imeti uporabno dovoljenje. V vašem primeru večstanovanjske hiše niste posebej povedali, ali ima stavba gradbeno dovoljenje za večstanovanjsko stavbo, ali pa morda obstaja tudi tukaj problem, da bi bilo treba stavbo še legalizirati. Tudi takih primerov je namreč zelo veliko, ko najprej uredimo zakonitost in potem nadaljujemo postopke. V primeru postopka legalizacije končni dokument že predstavlja uporabno dovoljenje.
Zadnja novela Gradbenega zakona prinaša prenovo postopkov pri pridobitvi uporabnega dovoljenja, pa tudi delno pri postopkih legalizacij. Pred pridobitvijo uporabnega dovoljenja, kar predstavlja tudi legalizacija, bo treba urediti vpis stavbe v kataster nepremičnin. Takrat bo seveda treba določiti in odmeriti pripadajoče zemljišče k vaši stavbi, kot tudi določiti etažno lastnino vsakega stanovanja ter pripadajočih skupnih delov na etažno lastnino. To, da je na zemljišču, kjer stoji vaša večstanovanjska stavba, zemljiškoknjižni lastnik še vedno prvotni investitor, je seveda zelo narobe in morate to skupno in vzajemno z ostalimi etažnimi lastniki čim prej urediti. Ko bo to urejeno, pa se odločite, kakšna pot do pridobitve uporabnega dovoljenja bo za vas najbolj ustrezna. Stroški, ki spremljajo klasično pridobitev uporabnega dovoljenja ali postopek legalizacije, se močno razlikujejo med seboj. Verjamem, da se boste znali dobro odločiti.
Lepo vas pozdravljam.